Návyky psa v byte: ako ich vytvoriť a udržiavať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Návyky psa v byte: ako ich vytvoriť a udržiavať

Návyky psa v byte ako ich vytvoriť a udržiavať

Mať psa v byte je pre mnohých ľudí výzvou. Pes potrebuje dostatok pohybu, socializácie, stimulácie a hygieny, aby bol šťastný a zdravý. Ako mu to môžeme zaistiť v obmedzenom priestore? Ako mu môžeme pomôcť zvládnuť samotu, nudu, stres a frustráciu? A ako sa vyhnúť nežiaducim zlozvykom, ktoré môžu narušiť náš vzťah s psom a spôsobiť problémy so susedmi? V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najčastejších návykov psa v byte, ktoré súvisia s jeho potrebami, správaním a výchovou. Dozvieme sa, ako ich vytvoriť, udržiavať, aby sme zabezpečili pohodu nášho psa i nás samotných.

Domáci miláčik v byte Pripravte váš domov na príchod psa či mačky poriadne, nove zviera doma

Neprehliadnite:
Domáci miláčik v byte?

 

 

Návyk č. 1: Venčenie

Venčenie je základný návyk, ktorý musíme psa naučiť už od šteniatka. Pes by mal chodiť von aspoň 3 x denne, aby si vykonal svoje potreby, pohral sa, pobehal, povoňal okolie a stretol sa s inými psami. Venčenie je pre psa nielen fyziologická, ale aj psychická potreba, ktorá ovplyvňuje jeho zdravie, náladu a správanie.

Ako vytvoriť návyk venčenia?

 • Zvoľte si pravidelný režim venčenia. Napríklad mladý, energický a veľký pes bude potrebovať dlhšie a častejšie výlety ako starý, pokojný a malý pes.
 • Dodržiavajte rovnaké časy venčenia, aby si pes zvykol na rutinu a vedel, kedy sa môže vyblázniť a kedy musí byť ticho v byte. Napríklad ráno, poobede a večer, alebo podľa vášho rozvrhu.
 • Vyberte si vhodné miesto na venčenie, kde bude mať pes dostatok priestoru, zelene, bezpečia a spoločnosti. Vyhnite sa rušným cestám, znečisteným plochám, zakázaným zónam a agresívnym psom.
 • Používajte vodítko, ktoré bude dostatočne dlhé, aby mal pes slobodu pohybu, ale zároveň krátke, aby ste ho mohli kontrolovať a chrániť. Vodítko je povinné na verejných priestranstvách, kde sa môže stretnúť s inými ľuďmi a zvieratami. Naopak, na uzavretých a bezpečných miestach, ako sú psie lúky, môžete psa pustiť na voľno, ak je poslušný a sociálny.
 • Odmeňujte psa za správne správanie pri venčení, napríklad za to, že sa vykonal na určenom mieste, že sa vrátil na zavolanie, že neťahal na vodítku, že neštekal na iných psích, že nechal v pokoji ľudí a zvieratá. Odmenou môže byť pochvala, pohládenie, hračka alebo pamlsok.

Ako vytvoriť návyk venčenia psa

Ako udržiavať návyk venčenia?

 • Buďte dôslední a trpezliví pri venčení. Nevynechávajte ani nekráťte výlety, ak to nie je nevyhnutné. Nezabúdajte na vodítko, pamlsky a sáčky na výkaly. Nehnevajte sa na psa, ak sa mu niekedy podarí nehoda v byte, ale radšej zistite, či nemá nejaký zdravotný problém alebo stres.
 • Prispôsobujte venčenie podľa počasia, ročného obdobia a zdravotného stavu psa. V horúcich letných dňoch choďte von skôr ráno alebo neskôr večer, keď je nižšia teplota a slnko. V zimných mesiacoch zasa dbajte na to, aby mal pes dostatočnú ochranu pred chladom, vlhkom.
 • Robte venčenie zábavné a pestré pre vás i pre psa. Skúšajte rôzne trasy, hry, cviky, pomôcky a aktivity, ktoré posilnia vaše puto, zlepšia vašu kondíciu a rozvinú vaše schopnosti. Napríklad môžete ísť na bicykel alebo turistiku.

Návyk č. 2: Hra

Hra je pre psa dôležitý návyk, ktorý mu dodáva radosť, energiu, sebavedomie a učí ho rôznym zručnostiam. Hra je pre psa spôsob, ako sa vyjadriť, zabaviť, uvoľniť, naučiť a komunikovať. Hra je pre psa zdroj mentálnej a fyzickej stimulácie, ktorá zabraňuje nude a frustrácii.

Ako vytvoriť návyk hry?

 • Vyberte si vhodné hračky pre vášho psa, ktoré budú zodpovedať jeho veľkosti.
 • Vymyslite si hru. ktorá vás zaujme oboch a venujte sa jeden druhému naplno aspoň 1x denne. Dobrým spôsobom je hra ťahaním, hádzaním, skrývaním, lovením, cvičením a podobne.
 • Dodržiavajte pravidlá hry. Napríklad nechajte psa vyhrať občas, aby si udržal sebavedomie, ale neumožnite mu, aby bol agresívny, dominantný alebo neústupný. Ukončite hru, ak pes začne štípať, škrabať, štekať, vrčať alebo ignorovať vaše pokyny.
 • Odmeňujte psa za správne správanie pri hre, napríklad za to, že sa podelil o hračku, že sa podriadil vášmu vedeniu, že sa zastavil na povel. Odmenou môže byť pochvala, pohladenie, pamlsok alebo ďalšia hra.

Hra je pre psa dôležitý návyk

Ako udržiavať návyk hry?

 • Buďte kreatívni pri hre s vaším psom, aby ste mu poskytli nové výzvy, zážitky a dobrodružstvá. Skúšajte rôzne hračky, hry, prostredia a spoločníkov, ktoré rozšíria jeho obzory, zvýšia jeho zvedavosť a zlepšia jeho adaptabilitu. Napríklad môžete použiť interaktívne hračky, ktoré vydávajú zvuky, svetlá alebo pachy, hry, ktoré stimulujú jeho inteligenciu.
 • Prispôsobujte hru podľa nálady, potrieb a záujmov vášho psa, aby ste mu dali to, čo potrebuje a chce v danom momente. Pozorujte jeho signály, ktoré vám prezradia, či je unavený, nadšený, smutný, vystrašený alebo šťastný.
 • Robte hru príjemnou a odmeňujúcou pre vás i pre psa, aby ste si ju obaja užívali a tešili sa na ňu. Buďte veselí, láskaví a hraví, keď sa hráte s vaším psom, a prejavujte mu svoju radosť, lásku a uznanie.

Návyk č. 3: Kŕmenie

Kŕmenie je pre psa nevyhnutný návyk, ktorý mu zabezpečuje výživu, zdravie a pohodu. Kŕmenie je pre psa spôsob, ako uspokojiť jeho hlad, chuť a potrebu lásky. Kŕmenie je pre psa príležitosť, ako sa naučiť sebakontrole, poslušnosti a spolupráci.

Ako vytvoriť návyk kŕmenia?

 • Vyberte kvalitné krmivo, ktoré bude vyhovovať potrebám vášho psa a bude mať vhodnú veľkosť, tvar a tvrdosť, aby ho musel pes rozhrýzť a nie len prehltnúť. Krmivo by malo obsahovať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, ktoré mu zabezpečia zdravý rast a vitalitu.
 • Zvoľte si pravidelný režim kŕmenia. Pes by mal jesť aspoň dvakrát denne, aby si udržal rovnomernú hladinu cukru v krvi, energiu a metabolizmus. Jesť by mal v rovnakých časoch, aby si zvykol na rutinu a vedel, kedy sa môže najesť a kedy musí počkať.
 • Vyberte mu vhodné miesto na kŕmenie, kde bude mať pes dostatok priestoru, pohodlia, ticha a súkromia. Miesto na kŕmenie by malo byť vždy čisté, suché a prístupné. Malo by byť oddelené od miesta na spanie, hranie a venčenie, aby sa pes nezmýlil a neznečistil si svoje teritórium.
 • Prispôsobte misku na potravu, podľa typu alebo veľkosti plemena. Na zamedzenie hltavého žrania u psa, použite spomaľovaciu misku, ktorá je špeciálne navrhnutá tak, aby spomalila rýchlosť jedenia psa. Spomaľovacia miska obsahuje rôzne prekážky, labyrinty alebo otvory, ktoré bránia psovi v hltaní veľkých súst a nútia ho jesť pomalšie a opatrnejšie.
 • Odmeňujte psa za správne správanie pri kŕmení, napríklad za to, že počkal na váš príkaz, že jedol z vlastnej misky, že nevyhadzoval krmivo, že nekradol jedlo z iných misiek.

Spravne krmenia miska pre psa

Ako udržiavať návyk kŕmenia?

 • Buďte dôslední a trpezliví pri kŕmení vášho psa. Nezvyšujte ani neznižujte množstvo krmiva, ak to nie je nevyhnutné. Neponúkajte mu ľudské jedlo, pamlsky alebo zvyšky z vášho taniera, aby ste mu nevytvorili návyk na neustále jedenie. Nezabúdajte na čerstvú vodu, ktorú by mal mať pes k dispozícii po celý deň.
 • Prispôsobujte kŕmenie podľa počasia, ročného obdobia a zdravotného stavu psa. V horúcich letných dňoch znížte množstvo krmiva, aby ste zabránili prehriatiu, dehydratácii a nevoľnosti. V zimných mesiacoch zvýšte množstvo krmiva, aby mal dostatok energie, tepla a ochrany. Ak je pes chorý alebo starý, je dôležité upraviť frekvenciu jedenia. Platí pravidlo, menej ale kvalitnejšie krmivo.
 • Robte kŕmenie zaujímavé a pestré pre vášho psa, aby ste mu poskytli nové chute, vône a textúry. Skúšajte rôzne druhy krmiva, napríklad suché, mokré, konzervované, domáce, prírodné, špeciálne a podobne. Skúšajte rôzne spôsoby kŕmenia, napríklad z ruky, z labyrintu a podobne.

Toto boli základné návyky psa, ktoré je potrebné zvládnuť aby ste sa vyhli zlozvykom.

Určite ste neraz doma zažili niektoré z nich ako sú:

 • Okusovanie a ničenie vecí, ktoré pes robí z nudy, stresu, zvedavosti alebo zvyku.
 • Skákanie a olizovanie ľudí, ktoré pes robí z radosti, náklonnosti, podriadenosti alebo žiadosti o potravu.
 • Štekanie a vrčanie, ktoré pes robí z varovania, strachu, agresivity, bolesti alebo vzrušenia.
 • Venčenie sa v byte, ktoré pes robí z nevychovanosti, zdravotných problémov, značkovania teritória alebo stresu.
 • Útek z bytu, ktorý pes robí z neposlušnosti, zvedavosti, párenia alebo lovu.

Pokiaľ ste vo fáze zlozvykov u vášho psa s ktorými si neviete rady, odporúčame sa obrátiť na odborníka, ktorý vám určite rád pomôže s prevýchovou alebo minimálne dá radu ako treba správne postupovať.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Vhodné chovateľské potreby
nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  ja som konečne odnaučila skákať nášho psíka na jedno kreslo. To je pre mňa veľká výhra.

Komentáre