Aký komín? Ktorý je ten, čo potrebujem, pre môj dom?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KomínyStavba

Aký komín? Ktorý je ten, čo potrebujem, pre môj dom?

Komín Schiedel Absolut

Traduje sa, že komín v stavbe musí byť – ináč by to nebol RD, ale…?! Aký komín? Vysoký, s „čiapkou“ na vrchu, štíhly či masívny? Výrobcov komínov je veľa a komínov majú…majú aj špeciálne komíny pre rôzne spotrebiče – teda zariadenia na výrobu tepla. Plyn, drevo, peletky, drevospaľujúce kotle, pretlakové kotle, samotiažne… Ktorý teda vybrať? Laik sa určite nedokáže rozhodnúť. V pokračovaní tejto myšlienky by sa mal dať smutný smajlík, nakoľko ide o ozaj ťažké rozhodovanie.

Schiedel

Základná otázka

O probléme správneho výberu komína a ťažkostiach pri výbere správneho typu svedčia dotazy  prichádzajúce do redakcie, ale aj diskusné fóra na internetových portáloch. Jeden dotaz teda odpublikujeme a pokúsime sa naň odpovedať. „Pozdravujem do redakcie. Mohli by ste mi poradiť? Chcem zakúpiť RD v stave „holodom“ a dom by mal dosiahnuť úroveň ultranízkoenergetického až pasívneho a mám túto základnú koncepciu konštrukcií: 400 mm múry, 7-komorové okná s trojitým zasklením, zateplenie, aspoň 150 mm izolácie na obvodovej stene, tesné vchodové dvere a dom by som chcel vybaviť rekuperáciou, nakoľko ona šetrí teplo. V dome chcem však aj podlahové kúrenie (istota) s kondenzačným kotlom a aj kozub – ako doplnok kúrenia a aj dekoráciu. Môj dotaz je, aký komín je najvhodnejší“?

Pozrite si:
Znížiťte riziko požiaru. Kedy ste naposledy čistili komín?

Naozaj ťažká otázka a keďže ani redakcia si nie je na 100% istá, aby sme správne poradili, obrátili sme sa preto na Ing. Maroša Plška zo spoločnosti Schiedel, aby pomohol čitateľovi sa zorientovať. Tu je jeho odpoveď. „Uvedená kombinácia spotrebičov nemôže byť realizovaná v jednom prieduchu, diere. Nie je možné kombinovať palivá ako sú tuhé palivá (drevo) a plynné palivo pre plynový kondenzačný kotol.

Schiedel

Z tohto dôvodu musíte mať komíny dva alebo jeden s dvomi prieduchmi. Ak chcete tesnú stavbu, lebo pri rekuperácii ju musíte mať tesnú (možno budete „robiť“ overenie tesnosti stavby Blower-door testom), tak je určite lepšie zvoliť komínový systém Schiedel ABSOLUT – ktorý ako jediný na  stavebnom trhu je s integrovanou izoláciou v tvárnici a nemá na päte mriežku a teda je tesný! Ak by ste volili komín s mriežkou (prívod vzduchu pre horenie), budete podporovať tepelné straty spôsobené prúdením vzduchu cez mriežku. Tá mriežka prepája interiér s exteriérom a je to miesto tepelných strát.

Zadné odvetranie komína, kvôli tomu tam tá mriežka je, dokáže odviesť 25 m3 vzduchu za hodinu, ktorý ste zohriali, ktorého zohriatie ste zaplatili. Ešte horšie je, ak investujete do rekuperácie a tento otvor v päte komína jej činnosť absolútne znehodnotí. Jej účinnosť poklesne o desiatky percent“.

Komín Schiedel Absolut

Komín SCHIEDEL ABSOLUT

Technický popis
Dvojvrstvový komínový systém Schiedel ABSOLUT s integrovanou izoláciou vie s „pomocou tesných keramických vložiek zaručiť absolútnu tesnosť“ konštrukcie. Tesný systém spoja vložiek (hrdlom) je určený pre všetky typy palív a spotrebičov. Tento typový rad komína predstavuje jediný systém s komponentami (prerušenie tepelných mostov medzi pivnicou a podlažím, napojenie fólii v strechách, tesné dvierka pre kontrolu a čistenie, bez mriežky v päte) pre pasívnu a kvalitnú ultra a nízkoenergetickú výstavbu, pričom bez problémov spolupracuje s rekuperáciou.

Komín Schiedel Absolut schema

Zároveň ako jediný komínový systém s integrovanou nenasiakavou izoláciou zvládne blower-door test pre overenie tesnosti stavby. Do prvého (väčšieho) dymovodu o priemere 18 alebo 20 cm zapojíte kozubovú vložku a do druhého dymovodu (menší priemer) ktorý je priamo určený pre kondenzačné spotrebiče bez dodatočného vlo žkovania napojíte plynový kondenzačný kotol, ktorý potrebuje nasávať vzduch pre dokonalé horenie. Pre daný účel sú využiteľné priemery 12 a 14 cm (prieduch slúži na odvod spalín a priestor medzi „keramickou“ vložkou dymovodu a tvárnicou slúži na nasávanie vzduchu do kotla). 

Komín Schiedel Absolut schema

Vložky zo špeciálneho materiálu odolného voči kondezátom a aj teplotám spalín, sú v hrdlách tesné a tiež tvárnice sú v spojoch tesné, čo je jeden z predpokladov pre „tesnú stavbu“, ako to vyžaduje rekuperácia.

Komín Schiedel Absolut

Jedinou úlohou, ktorú musí vyriešiť náš čitateľ je, dispozícia domu. Z nej vyplynie či bude mať jeden „dvojrúrový“ komín alebo dva – každý pre iný spotrebič, teda kozub a kondenzačný kotol.

Čitateľom – návštevníkom našej stránky odporúčame pozorne si prezrieť ilustračné obrázky, sú spracované tak aby im rozumel aj najväčší laik.

Komín Schiedel Absolut

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

Komentáre