Čo musia vydržať vonkajšie žalúzie a ako sa líšia?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérOknáRolety a žalúzie

Čo musia vydržať vonkajšie žalúzie a ako sa líšia?

Čo musia vydržať vonkajšie žalúzie a ako sa líšia

Žalúzie patria medzi praktické doplnky, ktoré vám v lete pomôžu v boji proti horúčavám a v noci vám doprajú pokojný spánok bez svetelného ruchu. V dnešnej dobe ale máte k dispozícii vonkajšie aj vnútorné varianty. Mnohých z vás preto zaujíma, ako sa tieto druhy líšia a čo musia vonkajšie rolety vydržať. Odpovede sme zhrnuli do nasledujúceho článku a pridali sme aj niekoľko užitočných rád pre ich výber.

 

 

V našom diskusnom fóre sa čitateľka zaujíma o vonkajšie žalúzie. Pretože ide o pomerne častú tému, odpovede sme sa rozhodli zhrnúť v samostatnom článku.

Zaujíma vás niečo z oblasti bývania alebo si neviete poradiť? Využite naše diskusné fórum

Vonkajšie a vnútorné žalúzie – čím sa líšia?

Ako z názvu vyplýva, hlavný rozdiel je v umiestnení žalúzií. Zatiaľ čo vnútorné sú súčasťou interiéru, vonkajšie sú čisto exteriérovou záležitosťou a sú osadené pred oknami. Tým, že sú vonkajšie žalúzie umiestnené ešte pred sklenenými tabuľami, slnečné lúče na sklo nedopadajú, a tak sú z dvojice tými efektívnejšími. Zároveň sú však spojené s vyššou obstarávacou cenou a náročnejšou montážou. Ak si neviete rady s tým, či vybrať vonkajšie alebo vnútorné žalúzie, prečítajte si náš článok o výbere správnej tieniacej techniky.

Ako vybrať vonkajšie žalúzie, rolety

Náš TIP:
Na umiestnenie vonkajších žalúzií myslite už počas projektovania stavby. Napriek tomu, že je možné osadiť žalúzie na už hotové bývanie, počas stavby je osadenie jednoduchšie a väčšinou aj lacnejšie.

Čo musia vydržať vonkajšie žalúzie?

Tým, že sú vonkajšie žalúzie umiestnené v exteriéri, musia celoročne odolávať všetkým poveternostným podmienkam. Presne ako vonkajšie okenné rámy a fasáda, aj žalúzie budú „bičované“ silnými búrkami, vetrom, horúcimi slnečnými lúčmi či mrazom. Preto je u vonkajších žalúzií kladený veľký dôraz nielen na použité materiály, ale aj kvalitu ich osadenia.

Horizontálne a vertikálne, látkové a plastové – poznáte ich rozdiely a výhody? V našom článku sa spolu pozrieme aj na to, prečo sú žalúzie a rolety tak dôležité.

Ako vybrať vonkajšie žalúzie?

Medzi kritériá výberu vonkajších žalúzií patrí ich materiál, vzhľad a typ krytia horného nosiča. Materiálom výrobu je najčastejšie hliník, ktorý býva doplnený gumovými tesneniami pre čo najlepšiu tesnosť. Exteriérové žalúzie sú väčšinou vyrábané na mieru, takže ich farebné prevedenie je celkom na vás. Typ krytia horného nosiča je zodpovedný za ochranu vytiahnutej žalúzie a jej celkový vzhľad. Nosič môže mať hliníkový kryt alebo môže byť umiestnený v samostatnej podomietkovej schránke.

Vonkajšie žalúzie ponúkajú efektívnejšiu izoláciu od vonkajšieho tepla a v noci vám doprajú svetlami nerušený spánok. Vďaka možnosti naklápať ich lamely vám umožnia regulovať množstvo svetla v miestnosti a vetrať aj bez toho, aby ste svoju domácnosť prezentovali všetkým okoloidúcim. O ich osadení uvažujte už počas plánovania stavby, aby pre vás bola montáž čo najviac výhodná.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Vhodné exteriérové
žalúzie TU a interiérové nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    máme vonkajšie žalúzie už pár rokov a je to naozaj dobrá vec.
    Je to praktické na svetlo v meste to zaberá naozaj dokonalo. 🙂
    Dlho sme mali vnútorne žalúzie, ale priateľka mi dala do pozornosti vonkajšie s tým, že proti teplu zo slnka zaberajú lepšie. Mala pravdu.

Komentáre