Chystáte stavbu domu? Toto je funkčné minimum pozemku, s ktorým sa oplatí počítať!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavba

Chystáte stavbu domu? Toto je funkčné minimum pozemku, s ktorým sa oplatí počítať!

Chystáte stavbu domu lacno


V prípade, že chystáte stavbu domu a nerozhodli ste sa pre realizáciu na kľúč, čaká vás množstvo plánovania a s tým súvisiaca tvorba rozpočtov. Zamerali sme sa na počiatočnú fázu výberu pozemku, pričom sa bližšie pozrieme na to, aké by malo byť jeho funkčné minimum a s čím sa pri zostavovaní rozpočtu oplatí počítať.

 

 

Každý prípad je individuálny

Ak ide o výber stavebného pozemku pre rodinný dom, do tohto procesu vstupujú rôzne faktory od lokality, rozlohy, dispozície, aktuálneho stavu pozemku a v neposlednom rade aj príprava inžinierskych sietí. Vzhľadom na množstvo premenných sa najmä v začiatkoch môže zdať stanovenie rozpočtu ako nadľudský výkon. Pravdou však zostáva, že hoci zovšeobecňovanie pri tejto téme príliš nie je možné, v každom prípade by ste sa mali vyhnúť prílišnej improvizácii a po konzultácii s odborníkom stanoviť aspoň približný rozpočet úpravy pozemku a tzv. funkčného minima pre stavbu domu.

Bez čoho sa váš pozemok nezaobíde?

Na to, aby ste vôbec mohli položiť základy pre budúci dom, bude potrebné zrealizovanie základovej dosky. V tomto ohľade sa šetriť neoplatí a je dôležité, aby ste si vybrali riešenie, ktoré vás nesklame ani po rokoch. Súbežne so základmi objektu je potrebné zrealizovať aj prípojky pre vodu, elektrinu a kanalizáciu vrátane kanalizácie na dažďovú vodu.

Skôr ako začnete stavať, vašu pozornosť si zaslúžia vodovodné prípojky, dažďová kanalizácia a ak máte záujem, už v tejto fáze sa oplatí počítať s vlastnou čističkou vôd, prípadne ak je to nevyhnutné, tak s tlakovou kanalizáciou. Nevyhnutným minimom pre „položenie základov“ vášho domu sú aj terénne úpravy pozemku. V tomto smere si dajte pozor, aby ste výpočet predpokladaných nákladov nepodcenili, pretože zložitejšie a rozsiahlejšie úpravy terénu (výkopy, vyrovnávanie, odvoz zeminy) dokážu z vášho rozpočtu odhryznúť poriadny kus.

Stavat dom

Kalkuláciu nepodceňujte

Častou chybou stavebníkov je podcenenie celého rozpočtu a jeho významu. Pri zostavovaní rozpočtu si vždy nechajte rezervu aspoň 10 až 15 % na neočakávané výdavky. Náhly nedostatok financií, ktorého pôvod bude spočívať práve v nesprávne zostavenom rozpočte nielenže celý proces stavby oddiali ale potenciálne vám do budúcnosti spôsobí aj dodatočné náklady. Aby ste ale nezostali bez motivácie, uvedomte si, že ušetrené peniaze môžete v neskorších fázach stavby investovať napríklad do zariadenia interiéru alebo si zabezpečiť kvalitné ochranné pomôcky pri práci.

Novy plot a zahrada stavba domu

S čím môžete počkať?

Efektivitu pri stavbe domu je možné dosiahnuť aj zodpovedným finančným manažmentom. Niektoré funkčné prvky nemusíte riešiť hneď a financovanie ich realizácie si môžete nechať na neskôr. Oplatí sa však zvážiť, ako dlho sa oplatí čakať práve v aktuálnom období, ktoré je poznačené nárastom cien stavebných materiálov. Medzi položky, ktoré takpovediac „môžu počkať“ patria spevnené plochy a cestičky, automatické posuvné brány či prípravné práce pred realizáciou záhrady.

Na záver len pripomeňme, že vždy počítajte s dodatočnými nákladmi, preto pri financovaní a zostavovaní rozpočtu postupujte tak, aby ste vždy mali aspoň nejakú rezervu.

Foto: vkkanal
Text: vkkanal

>> Zariaďte si dom podľa svojich
predstáv TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre