Tieniaca technika v rodinnom dome

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáRolety a žalúzieStavba

Tieniaca technika v rodinnom dome

Tieniaca technika v rodinnom dome

Tieniaca technika je dôležitou súčasťou komfortu a úspory energie v rodinnom dome. V lete chráni pred prehrievaním, v zime zabraňuje stratám tepla. Okrem toho zvyšuje estetiku a bezpečnosť domu.

 

 

Ako si vybrať správnu tieniacu techniku pre váš rodinný dom

Na trhu existuje množstvo rôznych typov a variantov tieniacej techniky, ktoré sa líšia podľa materiálu, dizajnu, ovládania, ceny a iných parametrov. Ako si teda vybrať tú správnu tieniacu techniku pre váš rodinný dom? V tomto  článku  vám ponúkneme niekoľko tipov a rád, na čo sa zamerať pri výbere.

Zvážte účel a umiestnenie tieniacej techniky

Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétny typ tieniacej techniky, je dobré si ujasniť, aký účel má plniť a kde sa má nachádzať. Nie každá tieniaca technika je vhodná pre každú situáciu. Napríklad, ak chcete zatieniť okná na južnej strane domu, ktoré sú vystavené silnému slnečnému žiareniu, mali by ste zvoliť tieniacu techniku, ktorá je odolná voči UV žiareniu, tepelným rozdielom a poveternostným vplyvom.

Takou technikou môžu byť napríklad vonkajšie žalúzie, ktoré majú vysokú tepelnú a svetelnú reflexiu, a zároveň umožňujú regulovať priechod svetla a vzduchu. Naopak, ak chcete zatieniť okná na severnej strane domu, ktoré nie sú tak vystavené slnečnému žiareniu, môžete zvoliť tieniacu techniku, ktorá je menej náročná na odolnosť, ale viac na estetiku a dekoráciu. Takou technikou môžu byť napríklad textilné roletky, ktoré ponúkajú širokú škálu farieb, vzorov a materiálov, a zároveň poskytujú dostatočnú ochranu pred nežiaducim pohľadom.

Zaluzie zabranuju prehrievaniu interieru

Porovnajte výhody a nevýhody rôznych typov tieniacej techniky

Po tom, čo ste si ujasnili účel a umiestnenie tieniacej techniky, je dobré porovnať výhody a nevýhody rôznych typov tieniacej techniky, ktoré spĺňajú vaše požiadavky. Každá tieniaca technika má svoje silné a slabé stránky, ktoré ovplyvňujú jej funkčnosť, efektivitu, estetiku a cenu. Napríklad, vonkajšie hliníkové rolety sú veľmi odolné, bezpečné a úsporné, ale zároveň sú pomerne drahé, hlučné a vyžadujú častú údržbu.

Na druhej strane, slnečné plachty sú veľmi lacné, ľahké a flexibilné, ale zároveň sú menej trvanlivé, stabilné a izolačné. Preto je potrebné zvážiť, ktoré vlastnosti sú pre vás najdôležitejšie a ktoré sú menej podstatné.

Zvoľte správny spôsob ovládania tieniacej techniky

Okrem typu tieniacej techniky je dôležité zvoliť aj správny spôsob ovládania tieniacej techniky. Ovládanie tieniacej techniky môže byť manuálne alebo elektrické. Manuálne ovládanie znamená, že tieniacu techniku je potrebné nastavovať ručne pomocou šnúrky, páky, tyče alebo iného mechanizmu. Elektrické ovládanie znamená, že tieniacu techniku je možné ovládať na diaľku pomocou tlačidla, diaľkového ovládača, mobilnej aplikácie alebo inteligentného systému.

Vnutorne zaluzie

Výhodou manuálneho ovládania je, že je jednoduché, spoľahlivé a lacné. Nevýhodou je, že je náročné na fyzickú námahu, čas a dostupnosť. Výhodou elektrického ovládania je, že je pohodlné, rýchle a prispôsobiteľné. Nevýhodou je, že je zložitejšie, náchylnejšie na poruchy a drahšie.

Prečo si zvoliť exteriérové žalúzie pre váš dom

Exteriérové žalúzie sú moderným a efektívnym riešením pre zatienenie a ochranu vašich okien. V tomto článku vám predstavíme niekoľko dôvodov, prečo si zvoliť exteriérové žalúzie pre váš dom a aké sú ich výhody oproti iným typom tieniacej techniky.

Exteriérové žalúzie znižujú prehrievanie a usporia vám energiu

Jednou z hlavných výhod exteriérových žalúzií je, že znižujú prehrievanie domu v lete. Tým, že zabraňujú slnečnému žiareniu dostať sa do vnútra, udržujú príjemnú teplotu a klímu v domácnosti. To znamená, že nemusíte používať klimatizáciu alebo ventilátory, ktoré spotrebúvajú veľa elektrickej energie. Podľa niektorých štúdií môžu takéto žalúzie znížiť spotrebu energie na chladenie až o 40%. To sa prejaví nielen na vašom komforte, ale aj na vašej peňaženke.

Exteriérové žalúzie zvyšujú bezpečnosť a súkromie vášho domu

Ďalšou výhodou exteriérových žalúzií je, že zvyšujú bezpečnosť a súkromie vášho domu. Sú vyrobené z odolných materiálov, ktoré sú ťažko poškoditeľné. Niektoré typy žalúzií, ako napríklad TITAN 90, majú dokonca bezpečnostné prvky, ktoré chránia pred násilným vniknutím. Exteriérové žalúzie tiež zabraňujú nežiaducim pohľadom zvonku, čím zaručujú vaše súkromie a intimitu. Môžete si nastaviť stupeň zatienenia podľa vašich potrieb a preferencií.

Exteriérové žalúzie bezpecnost a sukromie

Exteriérové žalúzie pridávajú estetiku a hodnotu vášmu domu

Poslednou, ale nie menej dôležitou výhodou exteriérových žalúzií je, že pridávajú estetiku a hodnotu vášmu domu. Sú dizajnované tak, aby ladili s architektúrou a fasádou vášho domu. Môžete si vybrať z rôznych tvarov, farieb, materiálov a ovládacích systémov, ktoré sa hodia k vášmu štýlu a vkusu. Exteriérové žalúzie tiež zvyšujú trhovú hodnotu vášho domu, pretože sú považované za príťažlivý a žiadaný prvok. Podľa niektorých zdrojov môžu žalúzie zvýšiť hodnotu domu až o 10%.

Záver

Tieniaca technika je neoddeliteľnou súčasťou komfortu a úspory energie v rodinnom dome. Pri výbere správnej tieniacej techniky je potrebné brať do úvahy viacero aspektov, ako sú účel, umiestnenie, typ, výhody, nevýhody a ovládanie tieniacej techniky. Tým sa dá dosiahnuť optimálny výsledok, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám, preferenciám a rozpočtu. Ak potrebujete poradiť s výberom tieniacej techniky, môžete sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám pomôžu nájsť to najlepšie riešenie pre váš rodinný dom.

Galéria

Foto: Shutterstock
Text: Redakcia

>> Vhodnú tieniacu
techniku nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň, my máme vonkajšie žalúzie, ale nie sme spokojní…🙁
    Asi budeme musieť meniť.

Komentáre