Chyby, ktoré spôsobujú, že miestnosť pôsobí stiesnene

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzby

Chyby, ktoré spôsobujú, že miestnosť pôsobí stiesnene

Stiesnená miestnosť izba vyzerá malá

Ak miestnosť napriek veľkej ploche vyzerá malá, znamená to, že ste počas procesu zariaďovania urobili množstvo chýb. Môžu sa týkať dekorácie, nábytku, množstva dekorácie a dokonca aj usporiadania interiérových predmetov.

Veľa farebných akcentov

Veľa farebných akcentov

V dizajne miestnosti môžete a mali by ste použiť rôzne farby, ale je veľmi dôležité, aby medzi nimi bol stredný alebo nízky kontrast. Napríklad, ak chcete urobiť svetlý povrch na tmavej stene, bude to vyzerať štýlovo, ale nedá sa vyhnúť pocitu “roztrhnutia”. V dôsledku toho sa priestor zúži. Najlepšou možnosťou je vybrať si jednu farbu a pohrať sa s jej odtieňmi. Teraz hovoríme nielen o dekorácii, ale aj o nábytku, kobercoch. Keď sú všetky tieto prvky zladené do jednej farebnej schémy, interiér je vizuálne vnímaný ako otvorenejší.

 

Môžete si tiež zladiť nábytok tak, aby zodpovedal stenám. Podľa dizajnérov takýto trik umožňuje, takzvane rozpustiť objemné predmety interiéru v priestore. V tomto prípade je však veľmi dôležité, aby bol v miestnosti prítomný nejaký jasný prvok, napríklad koberec alebo veľká rastlina vo veľkom kvetináči. Hlavné je, aby sa oko malo čoho chytiť.

Holá podlaha bez koberca

Holá podlaha bez koberca

Ľudia sa delia na dve kategórie: na tých, ktorí odmietajú koberec, pretože ho považujú za zberač prachu a nechcú tráviť čas každodenným upratovaním, a na tých, ktorí kupujú textil, aby podlaha nebola taká studená. Každý má svojím spôsobom pravdu, ale ak hovoríme o vizuálnom zväčšovaní priestoru, potom je koberec životne dôležitý. Nielenže dodáva bytu útulnosť, ale zároveň spája všetky prvky interiéru. Skúste, aj keď len pre zaujímavosť, položiť do stredu obývačky malý svetlý koberec a uvidíte, ako sa miestnosť rozžiari novými farbami.

Ale použitie príliš malého koberca alebo položenie niekoľkých kobercov je zlý nápad, pretože týmto spôsobom nebudete môcť vytvoriť efekt vizuálnej kontinuity, ktorá rozširuje priestor. Oveľa lepšie je položiť koberec od steny k stene, najmä pokiaľ ide o malú miestnosť, akou je spálňa.

Pohovka je príliš veľká

Pohovka je príliš veľká

Mnohí majitelia bytov robia jednu z najväčších chýb, kupujú si veľkú objemnú pohovku, ktorá zaberá polovicu miestnosti. V obývacej izbe by sa však mal nachádzať aj iný nábytok, pričom by mal byť priestor na voľný pohyb. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako problém vyriešiť:

  • Namiesto jednej veľkej pohovky si kúpte menší model a doplňte kompozíciu o kreslo. Takáto súprava bude vizuálne vyzerať kompaktnejšie, okrem toho bude aj pohodlnejšie komunikovať s hosťami či členmi rodiny.
  • Ak si veľkú sedačku chcete ponechať, porozmýšľajte nad tým, aký nábytok možno vymeniť alebo presunúť z obývačky do inej miestnosti. Napríklad namiesto masívneho obdĺžnikového konferenčného stolíka môžete dať malý okrúhly a nahradiť štandardné taburetky skladacími do seba. Miestnosť sa nebude zdať toľko preťažená.

Vyvažená miestnosť

Biele steny

Áno, biela farba dokáže naozaj opticky zväčšiť priestor, ale iba ak má miestnosť dobré prirodzené svetlo. Ak cez okno prenikne málo slnečného svetla, vzniká takzvaný syndróm bielej skrinky, miestnosť sa stáva nevýraznou. Preto je pri výbere farby veľmi dôležité zamerať sa na umiestnenie miestnosti v súlade so svetovými stranami. Ak okná smerujú na juh, môžete použiť svetlé odtiene a aj bielu, ak na sever – jemné tmavé tóny, ak na západ – odtiene ružovej (vyzerajú skvele pri západe slnka), ak východ – studená šedá.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Ako štýlovo zariadiť
izby TU alebo nižšie <<

 

Komentáre