Vlastná studňa, prečo nie! Spôsob ako ušetriť s benefitom.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Exteriér

Vlastná studňa, prečo nie! Spôsob ako ušetriť s benefitom.

Vlastná studňa, prečo nie! Spôsob ako ušetriť s benefitom

Vlastná studňa bola kedysi doménou vidieka a mala ju takmer každá domácnosť. Po vybudovaní obecných vodovodov, akoby upadla do zabudnutia a plnila skôr estetickú funkciu. Dnes sa však opäť teší čoraz väčšej popularite. Mladí či tí starší každý hľadá spôsoby ako ušetriť. Jedným z nich je vybudovať si vlastnú studňu.

1. Hľadanie prameňa

Pri budovaní studne je potrebné začať, tak ako pri všetkom, pekne od začiatku. Dôležité je nájsť prameň a to dosť silný, aby mala vyčerpaná voda dostatok času pritiecť späť. Do hľadania prameňa sa však nepúšťajte sami. Zavolajte odborníka, je ich málo, no existujú, aby Vám pomohol prameň nájsť. Označí Vám presné miesto, prípadne miesta, toku vody. Na označenom mieste môžete začať budovať studňu.

Vlastná studňa, prečo nie! Spôsob ako ušetriť s benefitom, Hľadanie prameňa, Hĺbenie studne

2. Hĺbenie studne

Je náročný proces, preto by bolo dobré, aby ste si na pomoc zavolali techniku, ktorá Vám pomôže pri hĺbení. Čím hlbšie pôjdete tým lepšie. Voda nezamrzne ani v zime a Vy si ju budete môcť naplno užívať. Po vyhĺbení je potrebné dať do studne betónové skruže, aby sa do vody nedostala pôda a tak ju neznečistila. Odporúča sa dať si studňu vyčistiť profesionálmi, tí ju vyčistia a pripravia na používanie.

3. Pripojenie do domu

Ak staviate dom nezabudnite si urobiť prívod vody zo studne do domu. Budete tak môcť využívať vodu, napríklad na pranie, kúpanie či sprchovanie alebo na splachovanie WC. Ak nemáte zavedený prívod studňovej vody do domu, môžete ju používať v lete na polievanie, prípadne napúšťanie bazéna.

Neprehliadnite:
Vlastná studňa potrebuje povolenie! Čo všetko potrebujeme.

4. Rozbor vody

Pred samotným používaním vody si ju nechajte otestovať. Budete tak mať istotu, že nie je toxická a môžete ju použiť aj na pranie či kúpanie bábätka.

5. Nezabudnite na filtre

Ak chcete vodu zo studne používať v domácnosti, majte na pamäti, že by ste mali mať napojené aj filtre, ktoré zachytia nežiaduce látky, napríklad pôdu. Odporúčame dať si aj magnet, ten zachytí aj veľmi malé čiastočky a zabráni tak upchatiu rúr. Dobé tiež je, ak máte filtre, ktoré sa dajú čistiť a sú kvalitné (napríklad uhlíkový alebo hygienický). Je potrebné ich meniť každého pol roka alebo podľa ich znečistenia. Ak sa Vám spomalí prúd vody v dome, určite vymeňte filter, bude znečistený.

Vlastná Studňa, Prečo Nie! Spôsob Ako Ušetriť S Benefitom, čerpadlo

6. Čerpadlo

Prítok vody zo studne do domu zabezpečuje čerpadlo. To by malo byť ukotvené na povrchu a spustené do studne. Na čerpadle sa neoplatí šetriť. Malo by byť kvalitné a s dostatočne silným tlakom, aby dokázalo vytlačiť vodu.

7. Starostlivosť o studňu

Závisí od toho načo vodu chcete použiť. Ak má slúžiť v domácnosti je potrebné si zakúpiť dezinfekčný prostriedok na čistenie studní. Majú ho v každej drogérii. Raz mesačne stačí naliať uvedené množstvo prostriedku do studne. Voda bude zbavená nečistôt a pripravená na používanie.

Výhody

– voda za ktorú neplatíte
– Všestranné využitie: na kúpanie, splachovanie, sprchovanie, pranie, polievanie záhrady či napúšťanie bazéna
– Šetrí peniaze

Vlastná Studňa, Prečo Nie! Spôsob Ako Ušetriť S Benefitom, polievanie záhrady

Nevýhody

– Prvotné investície: tie sú spojené najmä s vyhlbovaním studne, kúpou a uložením skruží a samotným čistením a kúpou filtrov. Investícia sa Vám však vráti. Znížia sa Vám náklady za vodu a môžete sa kúpať či sprchovať koľko chcete, nebude Vás to nič stáť.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre