Hliníkové okná: Čo zvážiť pred kúpou

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérOkná

Hliníkové okná: Čo zvážiť pred kúpou

Hliníkové okná: Čo zvážiť pred kúpou, nechajte si poradiť

Výber okien je vážna záležitosť. S priemernou životnosťou 30 rokov si chcete byť istí, že volíte tie správne hliníkové okná, s ktorými budete dlhodobo spokojní. Ak uvažujete o hliníkových oknách, tento článok je pre vás.

Bez zbytočných rečí sa poďme rovno pozrieť na výhody hliníkových okien pre rodinné domy. V prvom rade je to stabilnosť hliníku ako materiálu, ktorý je oproti plastu jednoznačne vhodnejší na veľkorozmerné okná. Ak hľadáte dizajnový vzhľad veľkých okenných výplní s úzkym rámom, hliníkové okná pre vás budú tá správna voľba.

Neprehliadnite:
Rosia sa mi okná, hoci mám izolačné dvojsklá? Čo s tým?

Aj keď sme úvodom článku spomínali časový horizont životnosti okien na úrovni 30 rokov, nie je tomu úplne tak. Podľa rôznych zdrojov vydržia priemerné plastovné okná okolo 35 až 50 rokov. Avšak hliník ich na plnej čiare poráža a svojim majiteľom ponúka životnosť až neuveriteľných 100 rokov. Navyše je svetlostálejší a neskôr sa na ňom objavujú defekty spôsobené nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

V neposlednom rade vám hliníkové okná ponúkajú široké možnosti farieb, ktoré sú pri väčšine dodávateľov dostupné podľa vzorkovníka farieb RAL. Ak je pre vás teda dôležitá aj farba okna, určite zvoľte hliníkové okná, pre ktoré je dnes na trhu dostupných množstvo laminovacích fólií.

Hliníkové okná: Čo zvážiť pred kúpou, nechajte si poradiť

Za hliníkové okná si priplatíte

Hliníkové okná sú v súčasnosti považované za nadštandard a znak luxusu. Aj preto sú v porovnaní s plastovými oknami o dosť drahšie. Nákup okien však nie je jediná nákladová položka, ktorú treba brať do úvahy pri hliníkových oknách. Sú to aj náklady na vykurovanie, nakoľko hliníkové okná majú vyššiu tepelnú vodivosť čo znamená, že vám cez okná bude unikať v porovnaní s plastovými oknami viac drahocenného tepla. Takže z hľadiska izolačných vlastností vyhrávajú jednoznačne plastové okná.

Ako všetko, aj hliníková okná majú svoje pre a proti. Dúfame, že sme vám dnešným článkom pomohli vo výbere a budeme sa na vás tešiť opäť pri ďalšej téme z oblasti bývania a záhrady.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Vhodné doplnky do bytu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre