Podľa čoho vybrať chladničku a ako do nej ukladať potraviny?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyneSpotrebiče

Podľa čoho vybrať chladničku a ako do nej ukladať potraviny?

Podľa čoho vybrať chladničku a ako do nej ukladať potraviny, Orava

Nemať doma túto chladnú krásku, len ťažko by sme udržiavali potraviny v čerstvom stave. Poznáte to, len čo sa doma pokazí chladnička, nastáva poplach najvyššieho stupňa – kým nebude nová, kupovať môžeme len potraviny na okamžitú konzumáciu. Ešte počas zimy by sa to bez nej deň dva dalo vydržať, s nastupujúcimi teplými mesiacmi však niet na výber! Viete, čo si máte všímať pri výbere ten správnej chladničky pre váš domov? A keď už budete mať chladničku zapojenú, ako do nej ukladať potraviny, aby ste nekrátili jej životnosť?

Podľa čoho vybrať chladničku a ako do nej ukladať potraviny,vyberatelné poličky. Orava

Dôležitý je objem, rozloženie priestoru a technológie, ktoré vám uľahčia jej údržbu

V prvom rade zohľadnite, či ju potrebujete ako prvú chladničku do svojej domácnosti, alebo ide o menší spotrebič na chalupu. Od miesta využitia a počtu ľudí v domácnosti, ktorí do nej budú nakladať, potom v nej snoriť a nakoniec z nej vyberať zásoby, závisí jej požadovaný objem. Obyčajne sa počíta, že na osobu pripadá 50 až 70 l v útrobách chladničky. Takže pri 4-člennej rodine by sa vám zišla aj 200- až 280-litrová chladnička. Záleží však aj na tom, ako často doma varievate, či robíte malé nákupy, alebo raz za týždeň chladničku naládujete na prasknutie.

Podľa čoho vybrať chladničku a ako do nej ukladať potraviny, kombinovaná, Orava

Určujúcim je aj jej rozmer

musí vám totiž vojsť na vyárendovaný pľac. Rozhodnete sa pre vstavaný spotrebič, alebo voľne stojacu? Koľko peňazí ste ochotní na ňu minút? A preferujete skôr samostatnú jednodverovú, kombinovanú dvojdverovú aj s mrazničkou, alebo side-by-side, tzv. americkú, ktorá sa otvára ako obria skriňa? Uznávame, je veľkolepá, úžasne sa vyníma v kuchyni veľkorysej na metráž, pôsobí honosne, oplatí sa však len tým, ktorí nakupujú veľa a minú veľa. Inak sa vám môže stať, že za veľa peňazí budete doma v mega chladničke ochladzovať prázdny vzduch.

Ak sa snažíte žiť eko, postačí vám aj o čosi menšia chladnička – miesta na uloženie potravín je v nej aj pre viacpočetnejšiu rodinu dostatok. Objem až 341 litrov (230 litrov pre chladničku, 94 litrov v mrazničke) poskytuje luxusnejšia kombinovaná dvojdverová chladnička Orava RGO-380 X v atraktívnom čierno-antracitovom šate. Jej vnútorný priestor je efektívne rozdelený – má 3 vyberateľné police z tvrdeného skla a 3 priehradky na bočnej strane dvierok. Navyše, v spodnej časti chladničky je veľká zásuvka na ovocie a zeleninu – Humidity Controlled Crisper s reguláciou vlhkosti. Chladnička je vybavená No Frost technológiou – beznámrazovým systémom, ktorý eliminuje tvorbu vlhkosti vo vnútri spotrebiča. Takže sa nevytvára ľad, ktorý by ste potom museli z interiéru chladničky prácne škrabať alebo chladničku „spúšťať“. Ak má byť podľa vás chladnička anjelsky biela, v ponuke je aj v klasickom bielom prevedení.

kombinovana-chladnicka-less-frost-rgo-320, Orava

Šikovným pomocníkom

je aj kombinovaná dvojdverová chladnička s mrazničkou Orava RGO-320, ktorá je prijateľným kompromisom nevysokej ceny za spotrebič s veľkorysým objemom na uskladnenie potravín. Všetko, čo milujete na zjedenie, ochráni pre zubom času a uchová čerstvé. Má objem až 268 litrov, z čoho je 184 litrov vyhradených pre chladničku a zvyšných 84 litrov pripadá na mrazenie. Disponuje vyberateľnými poličkami z tvrdeného skla, ktorá sa dajú ľahko kombinovať vďaka drážkam po stranách. Tie sú navrhnuté tak, aby celá šírka a hĺbka chladiaceho priestoru bola využitá na maximum. Praktická je priestranná plastová zásuvka na uskladnenie čerstvej zeleniny a ovocia aj priesvitné priehradky vo dverách chladničky, ktoré slúžia ako držiak na fľaše či na vajíčka.

Neprehliadnite:
Kde „to“ všetko dáte? – Do „šuflíkov!“

Dvere chladničky sa dajú nastaviť na otváranie doľava či doprava, mechanické 5-stupňové ovládanie chladničky umožní jednoduché nastavenie teploty. Mraziaci box je rozdelený na 3 priehradky. Súčasťou balenia je aj forma na kocky ľadu a škrabka na ľad. Spotrebič disponuje technológiou Less Frost, vďaka ktorej sa vo vnútri chladničky bude tvoriť o 50 % menej námrazy ako v klasickej chladničke – a vy tak budete mať pri jej údržbe o polovičku menej roboty. Na chaty a na chalupy sú zas vhodným riešením mini monoklimatické chladničky Orava RGO-101 AW, Orava RGO-102 AW, či kombinovaná chladnička s mini mrazničkou Orava RGO-260 AW.

kombinovana-chladnicka-inox-no-frost-rgo-380, Orava

Praktické tipy, kam ju postaviť a ako sa o ňu starať

– Umiestnením chladničky k sporáku, zdrojom tepla a na slnečné miesta zvyšujete jej spotrebu.

– Chladnička ide nonstop, preto je „žrútom“ energie. Trochu jej hlad skrotíte nastavením na eko režim – chladničku vylaďte na 5 0C, mrazničku na -18 0

– Spotreba chladničky sa uvádza od A do E, pričom A+++ je najšetrnejšia. Údaj o spotrebe nájdete na energetickom štítku, výrobcovia ho však udávajú za ideálnych podmienok – ak je teplota okolitého vzduchu 20 0C, chladnička je na 70 % naplnená a jej dvere často neotvárame. Každý stupeň navyše od ideálnych 20 0C okolitého vzduchu však znamená nárast spotreby o cca 6 %. Preto je dôležité zachovať rozostup od okolitých spotrebičov a nábytku – vzadu cca 5 cm, po bokoch cca 2 cm z každej strany, aby dochádzalo k prúdeniu vzduchu od rebier, ktoré odvádzajú teplo z chladničky do okolia. Raz za polroka rebrá chladničky vyčistite od prachu, aby pracovali „naplno“.

– Dvere chladničky neotvárajte zbytočne často a na dlho – chladnička nie je televízor!

– Hluk, ktorý chladnička nonstop vydáva, dokáže večer, keď sa vám náhodou nedá zaspať, poriadne kmásať nervy. Norma predpisuje 47 dB, v našej ponuke sú však aj chladničky s hlučnosťou 42, či dokonca 40 dB.

– Moderné chladničky sú vybavené LED osvetlením, ktoré predlžuje fotosyntézu a uchováva tak dlhšie v skladovaných potravinách vitamíny a antioxidanty.

Podľa čoho vybrať chladničku a ako do nej ukladať potraviny, Objem, Orava

Ako správne uskladniť potraviny?

Nie je to nič komplikované, stačí rešpektovať rozmiestnenie chladiacich zón. V hornej časti chladničky je okolo 8 0C, tu by sme mali skladovať maslo, uvarené jedlá, víno. V strednej časti je teplota od 3 do 5 0C, sem je vhodné dávať syry, jogurty, dezerty a potraviny  s označením „po otvorení uchovajte v chlade“. Patria sem aj vajcia, šunka, obložené chlebíčky a pod. V spodnej časti chladničky je „nulová zóna“, teda 0 až 2 0C, tu je miesto na ryby, mäso, mäsové výrobky. Ovocie a zelinu uskladnite do spodnej zásuvky na samom spodku chladničky, kde je ideálna teplota okolo 3 0C práve na tento druh potravín.

kombinovana-chladnicka-inox-no-frost-rgo-380_regulacia, Orava

Pozor však na to, že napríklad paradajky, uhorky či exotické ovocie do chladničky vôbec nepatria! Police v dverách chladničky nie sú skladisko, kam vložíme to, čo sa práve nikam inam nezmestí. Tu je teplota pomerne vysoká, od 8 do 10 0C, takže sem patrí napríklad maslo, vajcia, syry, do spodnej časti nápoje, plechovky s pivom, otvorené fľašky kečupu, horčice a pod.

5 rád na záver:

– Do chladničky nikdy nevkladajte horúce alebo teplé jedlá – narušíte tak celkovú klímu v chladničke a pri dlhodobejšom praktizovaní tohto zlozvyku môžete spotrebič poškodiť.

– Snažte sa chladničku nenapakovať potravinami na prasknutie – suroviny potrebujú mať okolo seba trochu miesta, aby mohol zo všetkých strán okolo nich cirkulovať studený vzduch.

– Vytvorte si vlastný systém, ako mať prehľad o tom, čo sa práve v chladničke nachádza. Potraviny so skorším dátumom spotreby umiestnite na poličkách úplne dopredu, aby ste na ne nezabudli. Darmo bude u vás v kuchyni kraľovať chladnička, keď z nej aj tak kvôli neprehľadnému systému polovičku potravín vyhodíte po prekročení dátumu spotreby.

– Vedeli ste, že ak do chladničky umiestnite misku s jedlou sódou bikarbónou alebo pomletou kávou, pohltí všetky nepríjemné pachy vo vnútri chladničky?

– Chladničku pravidelne čistite – aj v tým najtemnejších zákutiach a malých škáročkách. Najprv vyčistite odtok v chladničke, potom vyberte všetky poličky a dôkladne ich umyte – pre sviežu vôňu môžete pridať pár kvapiek citrónovej šťavy. Na záver nezabudnite chladničku poriadne vysušiť, aby neostala mokrá – mohli by sa v nej množiť baktérie. Raz za čas odtiahnite chladničku a poriadne ju vyumývajte aj zvonka. Nezabudnite ani na rebrá vzadu, ak sa nich dlhodobo usádza prach, neodvádzajú dostatočne teplo z chladničky a tá nemôže poriadne robiť to, na čo bola vyrobená – chladiť!

Viac informácií o kvalitných elektrospotrebičoch do domácnosti nájdete na webe:

www.orava.eu

Foto: Orava

>> Vhodné spomínané spotrebiče
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre