Tipy ako rekonštruovať interiér, keď si chcete ponechať starý nábytok

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NábytokUrob si sám

Tipy ako rekonštruovať interiér, keď si chcete ponechať starý nábytok

Rekonštrukcia interiéru starý nábytok

Opravy nemusia byť veľké. Niektorí ľudia chcú napríklad len premaľovať steny, vymeniť podlahu a zmeniť textílie za svetlejšie. Nech plánujete menšiu rekonštrukciu, prečítajte si rady o tom, ako to urobiť správne a ponechať starý nábytok.

Rozhodnite sa pre štýl, ktorý sa hodí k vášmu nábytku

Pozrite sa pozorne na nábytok, ktorý si plánujete ponechať. S najväčšou pravdepodobnosťou bude harmonicky vyzerať v jednom alebo dokonca niekoľkých štýloch.

Napríklad, ak máte drevený nábytok s dekoratívnymi prvkami, zvážte klasický alebo neoklasický. Modely s jasnými geometrickými líniami budú v súlade s minimalizmom. Dedičstvo po babičke, za predpokladu, že je v dobrom stave, sa dá použiť na dekoráciu bytu v štýle vintage.

Vyberte si farebnú schému

V akých farbách je nábytok vyrobený? Pre lepšie pochopenie toho, aké odtiene môžete kombinovať použite farebný kruh Itten, ktorý používajú dizajnéri. Pamätajte na pravidlo 60/30/10, kde prvé číslo je hlavná farba, druhé je vedľajšia a tretie je doplnková.

 

 

Ideálnym základom bude akákoľvek neutrálna farba, napríklad biela, odtiene béžovej a šedej. Vybraný tón je vhodný na zdobenie stien, stropov, podláh. Druhou farbou v tejto situácii bude váš nábytok. Ak hovoríme o malej miestnosti, potom v nej bude veľká skriňa, pohovka a kreslá tvoriť len 30 %. Posledných 10% bude tvoriť dekor alebo textílie, ktoré by mali ladiť s nábytkom.

Nezabudnite na dekor

Analyzujte, čo sa vám na starom interiéri nepáčilo

Obvykle nie je hlavným dôvodom rekonštrukcie zlý stav obydlia, ale skôr skutočnosť, že kombinácia nábytku a dekorácie sa vám už nepáči. Napríklad ste pohovke pôvodne vybrali odtieň, ktorý je podobný ako na stene za ňou, a potom ste si uvedomili, že interiér sa ukázal byť vyblednutý a nevýrazný. Takže teraz musíte zvoliť kontrastnejšiu kombináciu, aby ste dosiahli pocit objemu. Farba by mala byť svetlejšia alebo tmavšia ako pohovka.

Rozhodnite sa, ako zvýrazniť prednosti

Rozhodnite sa, ako zvýrazniť prednosti

Prezrite si starý nábytok a zamyslite sa nad tým, čo sa vám na ňom páči. Môže to byť materiál, textúra, farba, dekoratívne prvky. Napríklad, ak je stôl v jedálni vyrobený z kvalitného dubu, miestnosť môže byť dokončená materiálmi, ktoré zdôraznia krásu drevených povrchov.

Rozhodnite sa, ktoré detaily by sa majú dostať do popredia, a snažte sa urobiť všetko pre to, aby ich dokončovacie materiály vyzdvihli.

Rozhodnite sa pre štýl

Obnovte svoj nábytok, aby zapadol do vášho nového interiéru

Ak vzhľad nábytku už nie je ideálny, uchýľte sa k obnove. Týmto spôsobom nielen dodáte predmetom nový vzhľad, ale tiež sa uistíte, že sa hodia do nového prostredia. Napríklad komodu, skriňu či stolík je možné prelakovať, sedačku a kreslá prečalúniť.

Nesnažte sa však nábytok zachraňovať za každú cenu. V prípade, že majú niektoré kúsky jasné nedostatky, je lepšie nahradiť ich novým nábytkom a ušetriť si tak obrovské množstvo času, energie a prostriedkov, ktoré by ste vynaložili pri pokuse o záchranu starého nábytku.

Starý nábytok, ktorý si ponecháte, môžete doplniť novými kúskami a osviežite tak celkový pohľad na interiér. Pri výbere nových kusov nezabúdajte na vyššie spomenuté tipy.

Nezabudnite na dekor

Nezabudnite na dekor

Máte doma veľa bytových doplnkov a suvenírov prinesených z ciest? Mnohé z nich sú zberači prachu a patria skôr do koša, ale určite sa nájdu predmety, ktoré doplnia interiér najlepším možným spôsobom. Príslušenstvo vyrobené v rovnakej farebnej schéme so spoločným pozadím bude vyzerať veľmi štýlovo a krásne.

Môžete tiež vložiť fotografie, plagáty a obrazy do nových rámov, zostaviť kompozíciu malých vecí na konferenčnom stolíku alebo poličkách pomocou kníh, sviečok, váz.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Zaujímavý nábytok
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre