Pohoďáci, pracanti aj zabávači na chate i chalupe – čo by vám tam nemalo chýbať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérSpotrebiče

Pohoďáci, pracanti aj zabávači na chate i chalupe – čo by vám tam nemalo chýbať

Pohoďáci, pracanti aj zabávači na chate i chalupe – čo vám nesmie chýbať

Chalupy a chaty sú rajom. Miestom, kam radi vyrážame cez víkendy, počas prázdnin aj len tak na otočku. Počas pandémie sa pre mnohých stali útočiskom, akýmsi druhým domovom. Sem, do lona prírody, uprostred lesov sa dalo utiahnuť pred davmi, obmedziť kontakty a žiť svoj úžasný súkromný život. Stačilo mať pripojenie na internet a nezmeškali sme nič ani zo svojich povinností. Práca z home officu či online vyučovanie detí sa mohli odohrávať medzi prestávkami v prácach na záhrade, polihovaním na čerstvo pokosenom trávniku, či pred štartom na rodinný výlet. Ak ku chate či chalupe patrí aj záhrada, máme tu aj miesto na roztopašné vŕtanie sa v zemi. Sadenie, kultivovanie, pestovanie vitamínmi nabitých kúskov ovocia a zeleniny. Alebo sa môžeme vyžívať v sadení kvetinových záhonov! Ak aj záhrady niet, nevadí – okolité lesy a lúky pozývajú na turistiku, pikniky v prírode či športovanie v exteriéri. Jednoducho raj!

Pohodlný život – vzdať sa ho nemienime ani na chate a chalupe

Časy, kedy mať chatu znamenalo vlastniť malý drevený zrub či skladačku z pár dosák, v ktorej by sa svietilo pretrolejkou a vodu by sme si nosili zo studničky, sú dávno preč. Alebo nám to napadne pri predstave totálne exotickej hipsterskej dovolenky, digitálnom detoxe alebo ak túžime otestovanie si hranice svojej komfortnej zóny. Inak sme si chaty a chalupy prispôsobili každodenným potrebám a očakávaniam od života.

Prenosny bluetooth reproduktor Orava Crater

Hoci túžime tráviť čas mimo veľkomiest a hluku – v domčeku na samote, uprostred lesa alebo v malej dedinke na úpätí kopcov. Svojho pohodlia sa vzdať nemienime. A tak si postupne chaty a chalupy vybavujeme kvalitnými elektrospotrebičmi, ktoré nám uľahčujú život, umožnia nám mať navarené aj v stiesnenejších podmienkach, alebo nás počas dní mimo mesta zabávajú. Viete, čo by na tej vašej chate či chalupe nemalo chýbať?

Kávička a čaj na priedomí

Nejednému sa pri predstave chalupárskej pohody vybaví obraz, ako sedí na slnkom zaliatom dvore. Z diaľky počuť spev vtákov a šumenie lesa, a on sedí a vychutnáva si svoje ranné espreso alebo šálku práve uvareného bylinkového čaju. Základom dobre vybavenej kuchynky na chate a chalupe je spoľahlivá rýchlovarná kanvica, ktorá nemusí stáť „majland“. Mala by však dlhé roky verne slúžiť, aby ste si šálku svojho obľúbeného horúceho nápoja mohli vychutnať kedykoľvek – v lete, ale aj keď za oknami treští mráz. Možno preferujete plastovú klasiku, alebo vás svojimi čistými líniami a príklonom k prírode oslovili sklenené varné kanvice.

Orava ES250K, kavovar

Alebo túžite vlastniť kúsok, ktorý sa hodí k interiéru vašej chalupárskej kuchyne – farebné krásky (v antikorovom farebnom outfite Orava VK-3217 od červenej cez hnedú až po žltú) či keramické kanvice, ktoré vyzerajú skôr ako parádny babičkin čajník z čajového servisu, napr. Orava VK-3812 C. Ak milujete bylinkové čaje, hodí sa vám do výbavy aj sklenený čajník s praktickým sitkom na lúhovanie čaju Orava VK-150. Ak si radi vychutnávate zaslúžený relax s poctivým espresom v ruke, aby ste sa mohli cítiť ako v pravej talianskej kaviarničke, nemal by vo vašej kuchynke chýbať kvalitný espreso kávovar. Espreso s hustou krémou či kapučíno so starostlivo našľahnou penou z jeho produkcie bude ospevovať aj nejedna vaša návšteva.

Ako uvariť rýchlo a efektívne

Orava mini chladnicka

Poznáte to, na čerstvom vzduchu nám chutí a zjeme aj za troch. Na chate a chalupe však zväčša nemáme k dispozícii takú veľkorysú metráž kuchyne ako doma. Preto by sme si mali zaobstarať pomocníkov, ktorí nezaberú veľa miesta, ale aj tak podávajú heroické výkony.

Neprehliadnite:
Podľa čoho vybrať chladničku a ako do nej ukladať potraviny?

Hoci chladenie potravín v potoku je cool, predsa len sa oplatí mať na chate aspoň menšiu chladničku aj s malou mrazničkou, alebo mini chladničku, ktorej sa bez problémov zmestí menší nákup či zásoby na predĺžený víkend. Na chatu a chalupu nechodíme, aby sme sa poldňa motali pri sporáku, snažíme sa tu variť efektívne. Preto nemusíme mať k dispozícii veľký sporák aj s rúrou.

Podľa toho, pre koľkých ľudí zvykneme pripravovať  jedlo, si vystačíme aj so šikovnými varičmi – niekomu stačí klasická jednoplatnička Orava VP-901, iný si kvôli úsporám na energiách vyberie indukčný varič Orava VP-200i. Vedeli ste napríklad, že indukčný varič oproti klasickému variču predstavuje až 60 % úsporu času a 50 % úspory energie? Ak je pri stole hodovníkov obyčajne viac, rýchlo a bez zbytočného krútenia sa v kuchyni pripravíte jedlo na mini varnom centre Orava EC-321, ktoré je šikovnou kombináciou dvojplatničky a rúry s možnosťou pečenia i grilovania. Naraz tak uvaríte aj dva chody súčasne – zatiaľ čo na platničkách buble domáca polievočka, v rúre sa na plechu zapeká mäsko so zemiakmi.

Grilovačka – šťavnatá a chrumkavá túžba každého chatára a chalupára

Orava Grillchef

A len čo sa trochu oteplí, aj tak sa všetci najviac tešia na poriadnu grilovačku! Veď čo už uprostred prírody padne lepšie ako fajne prepečený steak, šťavnatá kuracinka, čerstvo ulovená grilovaná ryba. Alebo ugrilovaná zelenina z vlastnej záhradky? Nikto však netúži grilovať zahalený štipľavým dymom, grilovať sa v letnej horúčave spolu s kotletami na grile a namiesto pohody mať z grilovačky poldennú zaberačku. Ideálnym na grilovanie je preto poctivý a kvalitný elektrický gril – stačí ho zapojiť do elektriny v kuchyni, alebo pomocou predlžovačky hoci aj na priedomí, na terase či v altánku. Bez zbytočného dymu z kúrenia tuhým palivom vám umožní vychutnať si grilovanie s pivkom v ruke. A keby sa náhle rozpršalo, bez stresu dogrilujete chrumkavé kúsky v interiéri.

Cenné úlovky z potuliek prírodou si usušte do zásoby!

SU-104_ovocie, Orava

Čas na chate a chalupe trávime aj potulkami prírodou. Z nich sa neraz vraciame s priehrštiami chutných a na vitamíny bohatých úlovkov. Liečivé bylinky či huby si chceme odložiť aj na neskôr, do zásoby, keď už príroda nebude taká štedrá ako uprostred leta a my si budeme môcť usušené fajnoty vyťahovať so šibalským úsmevom zo špajzy. Na sušenie byliniek, húb, ale aj ovocia z vlastného sadu či zeleniny zo záhradky vám výborne poslúži kvalitná sušička potravín.

Zvuky prírody sú úžasné, ale…

prenosne-radio-fm-t-112, Orava

Na chaty a chalupy odchádzame preto, aby sme si oddýchli od hluku rušných miest. Neznamená to však, že túžime byť od okolitého sveta odstrihnutí. Tranzistor zapnutý pred chatou či pri práci v záhrade patrí už desaťročia k obrazu tej pravej chatársko-chalupárskej idyly. Prenosné rádio prijímače rôznej veľkosti s výborným dosahom a možnosťou naladiť čistý zvuk by nám na chate a chalupe nemali chýbať. V poslednej dobe sa stali veľmi obľúbenými aj ľahučké bluetooth reproduktory, ktoré stačí spárovať s mobilom – a top hitparády aj evergreeny z čias mladosti môžete počúvať pred chalupou, na záhrade aj na cyklovýlete.

Orava TV s malou uhloprieckou

Niekomu na chate a chalupe vyhovuje mať aj TV prijímač s menšou uhlopriečkou – nestojí veľa, v jeho spoločnosti však zažijeme nejeden príjemný večer na chate. Hlavne počas dlhšieho pobytu mimo civilizácie chceme vedieť, čo sa deje vo svete. A keď nás omrzí pozeranie do plápolajúcej pahreby a hranie spoločenských hier, nastane čas aj na obľúbený film či seriál.

Viac informácií o šikovných pomocníkoch, ktorí sa vám na chate aj na chalupe zídu pre komfortný život, nájdete na:

www.orava.eu

Foto: Orava

Súťaž s Oravou

Zapojte sa do súťaže o Elektrický gril Orava EG-200. Stačí, ak odpoviete správne na jednoduchú súťažnú otázku!
Súťažná otázka: Gril funguje na
a)  uhlie
b)  drevo
c)  elektrinu
Súťaž bude vyhodnotená dňa 17. 6. 2020

Komentáre