Máte malý byt? Aj ten si môžete zariadiť prakticky a štýlovo!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Máte malý byt? Aj ten si môžete zariadiť prakticky a štýlovo!

Máte malý byt Aj ten si môžete zariadiť prakticky a štýlovo

Čaká vás zariaďovanie malého bytu, ktorý nemá viac než 30 m2? Aj takýto malý byt je možné zariadiť tak, aby pôsobil vzdušne, priestranne a štýlovo. V nasledujúcom článku si ukážeme, čo malý priestor dokáže zväčšiť a čo ho, naopak, opticky zmenší.

Steny namaľujte svetlými farbami

Ak chcete, aby váš byt pôsobil priestranne a vzdušne, vyhnite sa tmavým farbám. Tmavé farby priestor opticky zmenšujú, svetlé naopak byt zväčšia. Hoci sa biele steny môžu javiť ako nudné, opak je pravdou! Práve biele steny poskytujú mnoho možností, ako priestor oživiť. Na stenu si môžete zavesiť fotky, obrazy alebo iné dekorácie. V kuchyni môžete na stenu zavesiť napríklad panvice – využijete tak ďalší priestor a nemusíte mať veľa kuchynských skriniek, ktoré zaberajú miesto.

Máte malý byt Aj ten si môžete zariadiť prakticky a štýlovo

Využite multifunkčný nábytok

Ak chcete využiť priestor v malom byte čo najlepšie, rozhodne by ste mali vyskúšať multifunkčný nábytok. Rozkladacia pohovka, ktorá sa večer zmení na kráľovskú posteľ je skvelá voľba do jednoizbového bytu. Praktický je tiež taburet s úložným priestorom vo vnútri. Zaujímavým riešením je aj vysoká posteľ, pod ktorou vám vznikne celkom nový priestor. Ten môžete využiť napríklad ako pracovný kútik či malú obývačku.

Vyskúšajte posuvné steny či závesy

A máte k dispozícii iba jednu veľkú izbu, no chcete napríklad oddeliť kuchyňu od spálne, vhodným riešením sú posuvné steny. Ak sa bojíte, že by posuvná stena pôsobila stiesňujúco, vyskúšajte štýlové závesy. Takto oddeliť spálňu od zvyšku bytu zvládne aj šikovný domáci majster, nie je to vôbec zložité. Navyše dlhé závesy môžu dodať bytu eleganciu a nádych luxusu. Vyhnite sa však ťažkým materiálom a tmavým farbám.

Neprehliadnite:
Ako si zariadiť domácnosť (dom alebo byt) s dieťaťom

Masívny nábytok zmenšuje priestor

Rovnako ako tmavé farby, aj masívny a ťažko pôsobiaci nábytok je do malého priestoru nevhodný. Vyberte si radšej vzdušný nábytok so štíhlymi líniami. Vhodným materiálom je napríklad kov či svetlé drevo, ktoré nepôsobí ťažkým dojmom. Zabudnite aj na robustné dekorácie, ktoré zbytočne zaberú veľa priestoru.

Máte malý byt Aj ten si môžete zariadiť prakticky a štýlovo

Ďalšie tipy pre malý byt

Udržujte v byte poriadok. Nechcete sa predsa z postele pozerať na neporiadok v kuchyni, však? Navyše neporiadok zmenšuje priestor.
Stavte na farebné doplnky. Farebné vankúše či deka prehodená cez kreslo príjemne oživia a prevzdušnia priestor.
Myslite vertikálne. Namiesto robustných skríň zvoľte vysoké skrine, ktoré budú až po strop. Využite priestor, ktorý by ste inak nevyužili.
Nerozdeľujte priestor. Nesnažte sa zbytočne deliť už tak malý byt. Namiesto toho sa snažte všetky časti prepojiť, napríklad použitím rovnakej farby či materiálov.

Foto: Pexels a Unsplash

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre