Medvedík obyčajný – čo to je a ako sa ho môžete zbaviť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérVideoZáhrada

Medvedík obyčajný – čo to je a ako sa ho môžete zbaviť?

Rád si pochutí na koreňovej zelenine

Medvedík obyčajný patrí medzi škodcov, ktorí dokážu napáchať pomerne veľa škody na plodinách. Ide o hmyz, ktorý dorastá do dĺžky 4 až 6 cm, a sú preňho charakteristické väčšie predné nohy prispôsobené na hrabanie. Dnes sa spolu pozrieme na prevenciu proti tomuto hmyzu a na spôsoby, ako sa zbaviť medvedíka na záhrade.

 

 

Ako sa zbaviť medvedíka bez chemikálií?

Medvedík obyčajný je pomerne častým záhradným škodcom. Tento hmyz aktívny predovšetkým v noci a rád si pochutí na koreňovej zelenine alebo korienkoch iných rastlín. Ak máte podozrenie, že sa vo vašej záhrade rozšíril medvedík, začnite likvidáciou jeho hniezd s larvami a vajíčkami. Tie nájdete spravidla pod poškodenými rastlinami, ktoré medvedíky napadli.

Medvedík nedokáže skákať a v podstate ani svojvoľne vzlietnuť. Jedným zo spôsobov, ako sa ho zbaviť, je odchyt. Vzhľadom na nočnú aktivitu tohto hmyzu je ideálnou dobou na odchyt práve noc. Stačí, ak do pôdy vložíte kvetináč či inú nádobu tak, aby boli jej okraje tesne pod úrovňou pôdy. Čím viac nádob takto rozmiestnite, tým vyššia bude vaša pravdepodobnosť úspechu.

Medvedík obyčajný – čo to je a ako sa ho môžete zbaviť

Vedeli ste, že…
… medzi prirodzených predátorov medvedíka patria hlodavce, mačky a krtkovia?

Ak sa predsa len rozhodnete pre použitie chemikálií, odporúčame vám zmes s lisovanými bielkovinami semien ricínu obyčajného. Táto zmes je dostupná pod rôznymi názvami a za pomerne rozumnú cenu. Medvedíkov síce nezahubí, ale veľmi účinne ich odpudí. Môžu za to obsiahnuté alkaloidy, ktoré vytvárajú pri uvoľňovaní do pôdy silný zápach. Prípravky pôsobia zároveň na hraboše, krty, myši či potkany a ľuďom ich zápach vôbec neprekáža.

Rady, ako predísť škodám medvedíkom obyčajným

Najúčinnejšou prevenciou je pravidelné okopávanie pôdy. Na jar ide o jeden z prvých krokov na odzimovanie a na jeseň zase na zazimovanie. Rýľom zasahujte do hĺbky 10 až 15 cm, keďže práve v tomto pásme si medvedíky zakladajú hniezda. Ak narazíte na larvy či vajíčka, zlikvidujte ich podľa vášho uváženia.

Ak máte v záhrade založený kompostér, nemal by sa dnom dotýkať pôdy alebo by mal byť na pevnom základe. Larvy medvedíka totiž spočiatku konzumujú humus a až neskôr sa pustia do plodín. Práve z týchto dôvodov by ste mali kompost zakladať podľa možností čo najďalej od úrodnej pôdy.

Nedarí sa vašej úrode napriek dostatočnej vlahe a slnku? Na vine môže byť medvedík. Dospelí jedinci požierajú koreňovú zeleninu či korene všeobecne. Najlepšou obranou proti medvedíkom je prevencia. Ak ale na záhrade spozorujete pohyb medvedíka, máte hneď niekoľko možností, ako sa ho zbaviť.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash, commons.wikimedia.org
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre vašu záhradu
nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

  1. Dobrý deň, ja som dlho nevedela prečo mi nevyrástla mrkva 🥕, reďkovka a iná zelenina…
    Potom mi jeden záhradkár dal do pozornosti presne tento hmyz.
    Zbavila som sa ho a zelenina je úplne krásna.

  2. Jeejda a je, že prečo mi nikdy nevyrástla mrkva a reďkovka.
    Tak už aspoň viem.

Komentáre