Kúpeľňové obklady 2023: Ako si vybrať ten správny?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKúpelne a sanitaObklady a dlažby

Kúpeľňové obklady 2023: Ako si vybrať ten správny?

Kúpeľňové obklady 2023 kamenný obklad

Kúpeľňa je miestom, kde sa chceme cítiť príjemne, uvoľnene a pohodlne. Je to aj miestom, kde sa odráža náš vkus, štýl a osobnosť. Preto je dôležité zvoliť si obklady, ktoré budú ladiť s naším interiérom, potrebami a rozpočtom. Ak plánujete zariadiť alebo prerobiť svoju kúpeľňu v roku 2023, inšpirujte sa najnovšími trendami a tipmi, ktoré vám prinášame v tomto článku.

 

 

Farby a obklady do kúpeľne v roku 2023

Farba je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere obkladov do kúpeľne. Farba ovplyvňuje náladu, atmosféru a vizuálnu veľkosť priestoru. Pre rok 2023 sa očakáva, že budú populárne farby s teplým podtónom a zemité farby. Medzi zemité farby patria všetky odtiene farieb, ktoré nájdete v prírode. Ide o všetky možné odtiene béžovej, slonovinovej a hnedej. Zemité farby, to sú aj odtiene sivej, zelenej a terakota. Samozrejme, nesmú chýbať ani základné neutrálne farby – biela a čierna.

Okrem toho sa budú nosiť aj živšie a výraznejšie farby, ako je žltá, oranžová a červená vo všetkých odtieňoch. Farbou roka 2023 podľa Pantone je Viva Magenta, ružová farba s nádychom fialovej, ktorá patrí do červenej farebnej škály. Táto farba je inšpirovaná exotickou prírodou a dotvára symbiózu so zemitými farbami. Môžete ju použiť ako dominantnú farbu svojej kúpeľne alebo ako farebný akcent pomocou doplnkov.

Materiál a obklady do kúpeľne v roku 2023

Materiál obkladov do kúpeľne by mal byť nielen pekný na pohľad, ale aj praktický, odolný a ľahko udržiavateľný. Pre rok 2023 sa predpokladá, že budú trendy obklady so vzorom kameňa, rybej kosti, kovu, imitácie travertínu a tropických kvetov. Naďalej ostávajú trendy vzor dreva a cementu. Svoj veľký návrat však zažíva vzhľad terazzo, umelý kameň typický pre staršie administratívne budovy.

Veľkoformátové obklady sú tiež veľmi žiadané pre rok 2023. Čím väčšie, tým lepšie. Veľkoformátové obklady pôsobia elegantne a majú menej škár, čo uľahčuje ich čistenie a zväčšuje priestor. Ich pokládka môže byť náročnejšia, ale výsledný efekt stojí za to.

Kúpeľňové obklady vzro rybia kost

Cena a kvalita do kúpeľne v roku 2023

Cena a kvalita sú ďalšie dva kritériá, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere obkladov do kúpeľne. Cena sa odvíja od materiálu, veľkosti, dizajnu a značky obkladov. Kvalita sa prejavuje v odolnosti, trvanlivosti, povrchu a farebnej stálosti obkladov. Všeobecne platí, že čím vyššia je cena, tým vyššia je aj kvalita. To však neznamená, že nemôžete nájsť dobrý pomer medzi cenou a kvalitou.

Ak chcete ušetriť na obkladoch do kúpeľne, môžete sa pozrieť na akciové ponuky alebo akcie. Tam nájdete obklady za zvýhodnené ceny, ktoré sú ešte v dobrom stave a plne funkčné. Ak chcete investovať do obkladov do kúpeľne, môžete sa obrátiť na špecializované štúdiá alebo predajcov, ktorí vám ponúknu prémiové obklady od renomovaných výrobcov. Tam budete mať istotu, že dostanete obklady najvyššej kvality a s dlhou životnosťou.

Materiál obkladov pre mokré a suchšie miestnosti by mal spĺňať niekoľko kritérií, ako sú:

 • Odolnosť voči vlhkosti, plesniam a baktériám
 • Ľahká údržba a čistenie
 • Estetický vzhľad a farebná stálosť
 • Pevnosť a trvanlivosť

Podľa týchto kritérií sa najčastejšie používajú nasledujúce materiály obkladov pre mokré a suchšie miestnosti:

Keramické obklady kúpeľňové obklady

Keramika: Je to najpopulárnejší materiál pre obklady do kúpeľne, pretože je vodotesný, hygienický, pevný a dostupný v rôznych farbách, vzoroch a veľkostiach. Keramické obklady sa dajú použiť na steny aj podlahy, sú ľahko kombinovateľné s inými materiálmi a majú dobrý pomer ceny a kvality.

Kameň: Je to prírodný materiál, ktorý dodáva kúpeľni luxusný a elegantný vzhľad. Kameň je odolný voči vlhkosti, teplu a opotrebeniu, ale vyžaduje špeciálnu úpravu a impregnáciu, aby sa zabránilo tvorbe škvŕn a plesní. Kameň je tiež drahší a ťažší ako keramika, čo môže byť problém pri montáži. Medzi najčastejšie používané druhy kamene patria mramor, žula, travertín a vápenec.

Sklo: Je to moderný a originálny materiál pre obklady do kúpeľne, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči vlhkosti, škrabancom a chemikáliám. Sklo je tiež ľahko čistiteľné a má vysokú farebnú stálosť. Sklenené obklady sa používajú najmä na steny, kde vytvárajú efekt hĺbky a svetla. Sklo je však náchylnejšie na prasknutie pri nesprávnej manipulácii alebo montáži. Sklenené obklady sú tiež drahšie ako keramické alebo kamenné.

Zhrnutie

Kúpeľňové obklady sú dôležitou súčasťou zariaďovania kúpeľne. Pre rok 2023 sa očakáva, že budú trendy farby s teplým podtónom a zemité farby, ako aj živé a výrazné farby. Obľúbené budú aj obklady so vzorom kameňa, rybej kosti, kovu, imitácie travertínu a tropických kvetov. Veľkoformátové obklady budú pôsobiť elegantne a priestorovo. Pri výbere obkladov do kúpeľne by ste mali brať do úvahy aj cenu a kvalitu, aby ste našli ten správny kompromis medzi rozpočtom a požiadavkami.

Galéria

Foto: Shutterstock, Freepick, Unsplash
Text: redakcia

>> Vhodné obklady a dlažby
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

 1. Dobrý deň,
  my ked sme doma zariadovali kupelňu, mali sme práve s týmto problém.
  Nevedeli sme sa s manželom zhodnút aké vybrat.
  Nakoniec sa nám to podarilo a vybrali sme decentné biele.
  Po prečitani tohto článku by nám to asi išlo jednoduchšie.
  Tak dúfam, že to pomože predíst hádkam iným párom.

Komentáre