Detská izba pre 2 a viac detí, rady a plánovanie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzby

Detská izba pre 2 a viac detí, rady a plánovanie

Nábytok do detskej izby Young detska izba

Spoločná detská izba je v dnešnej dobe veľkým hitom. Ide v prvom rade o ekonomickejšie riešenie než zariadiť vlastnú izbu každému dieťaťu. Avšak zdieľanie spoločného priestoru v deťoch podporuje schopnosť spolupracovať, empatiu a záujem o druhých. Plánovanie izby pre dve a viac detí je tvrdý oriešok. Preto sme si pre vás pripravili päť najdôležitejších rád, ktoré vám plánovanie výrazne uľahčia.

 

 

1. Stavte na dostatok úložných priestorov

Hračky, školské potreby, oblečenie a množstvo malých drobností – každý predmet musí mať v detskej izbe svoje miesto. V prípade, že zariadite izbu pre viac ako jedno dieťa, veci začnú pribúdať akosi prirýchlo. Preto pri plánovaní myslite na dostatok úložných priestorov. Vyberajte nábytok s praktickými skrinkami, zásuvkami a ďalšími priestormi pre odkladanie.

Obmedziť sa však nemusíte len na detskú izbu. Myslite aj na skrine so sezónnym oblečením, botníky a vešiaky na práve nosené oblečenie. S každým prírastkom do rodiny budú tieto priestory viac a viac zaplnené, a tak sú úložné priestory jedným zo základných kameňov prakticky zariadenej domácnosti pre rodiny s deťmi.

2. Dbajte o súkromie každého dieťaťa

Rešpekt k súkromiu samozrejme nespočíva v tajomstvách. Máme na mysli vlastný osobný priestor pre každé dieťa. Tento priestor je dôležitý, aby sa dieťa cítilo bezpečne, pohodlne a samo sebou. Ak to priestor detskej izby dovolí, skúste vybrať pre každé dieťa samostatný kus základného nábytku. Vlastný písací stôl, posteľ či skriňu na oblečenie. Priestor môžete oddeliť napríklad nižšou komodou alebo obojstranne prístupným regálom na hračky a knihy.

Nábytok do detskej izby Young

3. Priestor na hry nesmie chýbať

Priestor na hranie je odmysliteľnou súčasťou každej detskej izby. „Herný kútik“ by ste mali umiestniť čo najďalej od písacieho stola, aby pri učení deti príliš nerozptyľoval. Uistite sa, že je priestor dostatočne veľký, aby sa v ňom mohli hrať všetky deti naraz. Podlahu môžete doplniť odolnou plastovou podložkou alebo kobercom. Vyhnite sa však voľným kobercom a behúňom, o ktoré sa môže dieťa ľahko potknúť a ublížiť si.

Náš TIP:
Pre zvýšenie bezpečnosti domácnosti nielen pre deti upevnite koberec obojstrannou lepiacou páskou alebo protišmykovou gumovou podložkou.

Nábytok do detskej izby Star

4. Aj učenie môže byť pohodlné

Udržať deti pri jednej činnosti môže byť ozaj náročné. Práve preto by mal byť priestor na učenie oddelený od priestoru na hranie. Ak to rozmery detskej izby dovolia, malo by mať každé dieťa vlastný písací stôl spolu s ostatným vybavením. Zvoliť môžete nábytok, ktorý rastie spolu s deťmi. Nejde síce o najlacnejšie vybavenie, no je to investícia, ktorá sa z dlhodobého hľadiska určite vyplatí. Okrem dostatočnej veľkosti stola a výšky stoličky sa zamerajte aj na dostatok svetla.

Nábytok do detskej izby White

5. Plánujte s rozumom

Deti rastú a vyvíjajú sa veľmi rýchlo. V Európe dosahuje priemerný vek, v ktorom sa deti sťahujú z rodičovského domu, až 26 rokov. Preto by ste si mali každé rozhodnutie v súvislosti s detskou izbou poriadne premyslieť. Detskú izbu by ste mali zariadiť prakticky a pokiaľ možno nadčasovo. Máme tým na mysli predovšetkým výber nábytku a nie dizajn miestnosti. Na to, aby dizajn izby podporoval kreativitu a pohodlie dieťaťa, mal by byť prispôsobený aktuálnemu veku.

Plánovanie detskej izby pre jedno dieťa je náročné. Ak k tomu pridáme ešte ďalšie prírastky do rodiny, vznikne nám výzva, ktorá sa zdá byť na prvý pohľad neprekonateľná. Zariadenie detskej izby pre dve a viac detí, ktorá bude praktická a nadčasová, však nie je nemožné.

Galéria

Foto: Moebelix
Text: Redakcia

>> Inšpirácie detskej
izby nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  my s manželom sme spravili asi najväčšiu chybu v tom, že sme do izby nedali dostatok políc a skriniek.
  Deti sa stále vadili, ktorá si vezme, ktorú poličku.
  A aj skriňu na oblečenie je dobré, aby malo každé dieťa svoju.
  Lebo sa môže stať, že jedno dieťa je viac poriatkumilovné a druhému je viac- menej jedno, aký má neporiadok v skrini. Takže sa nebudú vadiť a liezť na nerv.
  To sú moje odporúčania.

 2. Jaaj, to boli casy ked sme sa s bratom hravali v spolocnej izbe. Poschodova postel bola najlepsia preliezka… tolkokrat sme mali skoro dolamane ruky, ale za tu srandu to stalo

Komentáre