Máte umývačku riadu? Nezabúdajte ju čistiť!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyneSpotrebiče

Máte umývačku riadu? Nezabúdajte ju čistiť!

Máte umývačku riadu nezabúdajte ju čistiť

Podobne ako ostatné zariadenia pre domácnosť, aj umývačka riadu má svoju životnosť. Môžete ju však predĺžiť jednoduchým spôsobom, a to tým, že umývačku budete pravidelne čistiť. My vám ukážeme, ako na to!

 

 

Kedy je ten správny čas na čistenie?

V prvom rade je dôležité vedieť, kedy je ten správny čas na vyčistenie umývačky riadu. Základom je, aby bolo čistenie vykonávané pravidelne. Len takým spôsobom totiž zabránite príliš veľkému znečisteniu. To môže totiž v niektorých prípadoch spôsobiť aj poruchu funkcií umývačky.

Kedy je správny čas na čistenie umývačky zistíte aj na prvý pohľad. Ak zariadenie, prípadne samotný riad vykazuje známky zápachu, prípadne vidíte na riade zvyšky nečistôt po umytí, môžete sa ihneď pustiť do čistenia.

Odpad umývačky

Ak je umývačka riadu znečistená vo veľkej miere, môže dôjsť aj k upchatiu odpadu. Znamená to, že sa upchá odtok vody, čo spôsobí rôzne nepríjemnosti. V takýchto situáciách zväčša práve umývačka riadu zastaví svoju prevádzku, aby nedošlo k zadymeniu celého interiéru bytu. Preto sa určite zamerajte aj na čistenie odpadu. Ako na to?

Upchanie umyvacky odpadom

  • Vyberte a vyčistite filter, ktorý sa nachádza pod spodným košom na riad. Opláchnite ho pod tečúcou vodou, odstráňte z neho všetky nečistoty a nainštalujte ho späť
  • Mechanicky uvoľnite väčšie nečistoty, ktoré zabraňujú správnemu priechodu vody. Použiť môžete aj zvon
  • Odporúča sa, aby ste do odpadu naliali špeciálny prostriedok, ktorý slúži na jeho vyčistenie. Nechajte ho po odporúčanú dobu pôsobiť. Vždy sa riaďte presným návodom, ktorý je napísaný na prostriedku
  • Nakoniec celý odpad prepláchnite horúcou vodou. Ak ste vyčistili túto časť umývačky riadu správne, voda začne opäť plynulo pretekať

Vodné ramená a trysky

Zabúdať by ste určite nemali ani na čistenie vodných ramien a trysiek. Tie sa taktiež môžu zanášať nečistotami a znemožňovať tak správne fungovanie celého zariadenia. Vodné ramená a trysky sú dôležité najmä na rozprašovanie vody počas čistiacich cyklov. Práve preto by ste mali aj tieto časti umývačky aspoň raz za niekoľko týždňov dôkladne vyčistiť. Toto je jednoduchý postup, ako na to:

  • V prípade, že vám to umývačka dovoľuje, ideálne je, ak pohyblivé ramená v hornej, ale aj dolnej časti demontujete. Budú sa vám tak výrazne ľahšie a efektívnejšie čistiť, čo určite oceníte
  • Ramená dôkladne opláchnite a trysky pokojne čistite aj kefkou spolu so saponátom
  • Následne po vyčistení môžete pohyblivé ramená opäť nainštalovať späť do umývačky riadu. Vždy dôsledne skontrolujte, či fungujú tak ako majú a či sa otáčajú správne, bez akejkoľvek námahy

Vždy čistite aj tesnenie

Gumové tesnenie, ktoré sa nachádza priamo v umývačke riadu predstavuje časť, ktorá môže zvýšiť riziko vzniku plesní, a to priamo v zariadení. Je to spôsobené najmä vplyvom vysokých teplôt a vlhkého prostredia, ktoré sa v umývačke riadu nachádza.

Vždy čistite aj tesnenie

Práve to je dôvod, prečo by ste mali aj tejto časti venovať pozornosť a aspoň raz za mesiac ju dôkladne vyčistiť. Postačí vám len hubka a jemný čistiaci saponát.

Prostriedky na čistenie umývačky riadu

Otázkou je, čím by ste mali čistiť umývačku riadu. Možností je v tomto prípade hneď niekoľko. Voľne dostupné sú čistiace prostriedky, ktoré sú určené priamo na čistenie umývačky riadu. Odporúčajú sa používať približne raz do mesiaca, pričom vynikajú skutočne účinnými vlastnosťami. Dokážu ľahko odstrániť mastnotu, usadeniny, vodný kameň či iné nečistoty. Zaobstarať si ich môžete vo forme kapsúl, prípadne v tekutej podobe.

Nezabúdajte:
Vyskúšať môžete aj babské
recepty na čistenie umývačky.
Medzi overené a účinné spôsoby patrí
napríklad použitie jedlej sódy či octu.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné prípravky na čistenie
umývačky Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre