Prostriedky meniace farbu povrchu a náterové hmoty – morenie, moridlá

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytokPovrch. úpravy, maľby tapetyUrob si sám

Prostriedky meniace farbu povrchu a náterové hmoty – morenie, moridlá

Prostriedky meniace farbu povrchu a náterové hmoty – morenie, moridlá

Náš seriál o povrchovej úprave dreva pokračuje ďalšou časťou (náterové hmoty, morenie, moridlá). V nej si povieme niečo o moridlách a náterových hmotách na drevo. Pomocou nich môžeme meniť farbu dreva podľa toho, čo sa nám do interiéru hodí.

1. Morenie

Týmto termínom sa označujú farbiace látky, ktoré vnikajú do drevnej hmoty a netvoria povlak. Laicky povedané morenie umožňuje meniť farbu dreva. Môžeme nimi napodobňovať tmavšie vzácnejšie druhy drevín, alebo nimi môžeme zvýrazniť textúry dreva prípadne zakryť farebné odtiene. Na morenie sa používajú moridlá, tie môžu mať prírodnú, prípadne číru farbu a môžu byť rozpustné vo vode, vo vosku alebo v liehu. Ak pracujete s tvrdým drevom, najmä dubom, odporúčame použiť číre moridlá.

Tie krásne zvýraznia tmavohnedú farbu dubového dreva a vynikne aj jeho štruktúra, napríklad letokruhy. Určite mi dáte za pravdu, že by bola veľká škoda prefarbiť tak krásne a vzácne drevo. To by sa malo obdivovať a pri prvom pohľade byť zrejmé, že ide o dub. Pri mäkkom dreve, ktoré sa preferuje viac, odporúčame použiť aj farebné moridlá a zladiť ho tak do farby interiéru.

2. Náterové hmoty

Sú materiály, ktoré sa v kvapalnom, polotuhom (pastovom) alebo tuhom (práškovom) stave nanášajú na predmet. Vytvárajú na ňom súvislú vrstvu, ktorú nazývame film. Náter preto plní ochrannú ale aj estetickú funkciu. V súčasnosti sa v nábytkárstve uplatňujú dva spôsoby povrchovej úpravy dreva – mokrýsuchý spôsob. Pri suchom spôsobe ide o nalepovanie dekoračných fólií a laminátov na drevo. Mokrý spôsob povrchovej úpravy zahŕňa práve náterové hmoty. Povrch dreva môžete natierať olejom, voskom, farbou alebo lakom na drevo.

Každý z týchto náterov môžete použiť podľa využitia predmetu. Olej odporúčame použiť do interiéru, kde nie je drevo vystavené poveternostným vplyvom. Ide hlavne o to, aby bolo drevo chránené a impregnované. Po istom čase bude potrebné ho opäť natrieť. Môžete pokojne použiť aj kuchynský olej. Vosk alebo lak odporúčame tiež použiť skôr v interiéri, poprípade na terase. Je to exteriér ale krytý. Drevo najviac poškodzuje voda, preto je veľmi dôležité drevo chrániť nátermi a predĺžiť tak jeho životnosť.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre