5 osvedčených rád, ktoré vám uľahčia prestavbu na vysnívané podkrovie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Obytné podkroviaStavba

5 osvedčených rád, ktoré vám uľahčia prestavbu na vysnívané podkrovie

5 osvedčených rád, ktoré vám uľahčia prestavbu na vysnívané podkrovie

Mnohí z nás si podkrovie predstavujú ako pavučinami prepletené skladisko predmetov, ktoré v domácnosti už nikto nevyužíva. Ide však o priestor, ktorý ponúka v podstate rovnaké možnosti ako zvyšok domu. Ak plánujete premeniť podkrovie na obývateľný priestor, prinášame vám päť rád a tipov, ktoré by ste v procese prestavby mali zohľadniť.

 

 

Ako z neobývaného podkrovia vytvoriť útulný obytný priestor, v ktorom budete môcť tráviť čas celoročne? Aj takúto otázku ste nám položili v našom diskusnom fóre. Pretože ide o tému, ktorá zaujíma mnohých z vás, pripravili sme pre vás článok plný tipov a rád.

Máte iné otázky týkajúce sa interiéru, exteriéru, stavby či niečoho ďalšieho?
Využite naše diskusné fórum a poraďte sa s ostatnými

1. Je konštrukcia domu dostatočne silná?

Z hľadiska bezpečnosti obývaného podkrovia je zásadná pevnosť konštrukcie domu. Ak plánujete premeniť podkrovie na skromnejšiu miestnosť s policami, statika by nemala byť problém. Avšak v prípade, že by ste chceli z podkrovia spraviť v podstate ďalšie poschodie, mali by ste požiadať o pomoc odborníkov. Tí dokážu profesionálne zhodnotiť nielen statiku domu, ale odporučia vám aj spôsoby využitia, pre ktoré je vaša povala vhodná.

Podkrovie 1. Je konštrukcia domu dostatočne silná

2. Zvážte pridanie izolácie

Pri stavbe praktického podkrovia s obytnými priestormi je izolácia veľmi dôležitá. Jedným z hlavných dôvodov je časté prehrievanie podkrovia, ktoré vedie v lete k neznesiteľnému teplu a v zime zase k zbytočným tepelným stratám. V tomto ohľade je dôležitá predovšetkým hrúbka izolačného materiálu. Čím je tohto materiálu v streche menej, tým bude v lete prenášať viac tepla do interiéru.

Vedeli ste, že…
…celulóza či konopná vlna a korok patria medzi najzdravšie izolačné materiály?

3. Dostatok svetla je pre príjemný priestor zásadný

Tmavý priestor vybavený len umelým osvetlením nemá potenciál na to, aby bol pohodlným obytným prostredím. Napriek tomu, že sa vám môže zdať osadenie nových okien do šindľovej strechy náročné, v dnešnej dobe to profesionáli zvládnu ľavou zadnou. Opäť vám ale odporúčame pred výberom okien zvážiť ich izolačné schopnosti.

4. Elektrina a potrubia môžu predstavovať problém

Bez ohľadu na to, ako presvetlené bude podkrovie počas dňa, bez osvetlenia bude v noci len ťažko obývateľné. Rozšírenie elektrickej siete aj do podkrovných priestorov však nezvykne byť problém. Čo ale môže vyžadovať výraznejšie zásahy do integrity domu, je inštalácia nových potrubí, ak plánujete stavbu novej kúpeľne. V tomto ohľade vám preto odporúčame umiestniť novú kúpeľňu rovno nad kúpeľňu na nižšom poschodí. Vedenie trubiek síce bude jednoduchšie, no aj tak by ste mali požiadať o pomoc inštalatérov.

Pevnost podkrovia

5. Prístup do zrenovovaného podkrovia

Ak už do vášho podkrovia smerujú schody, máte v podstate vyhraté. Vystačíte si len s drobnými úpravami, aby mohli byť používané frekventovane. V prípade, že do vášho podkrovia smeruje len rebrík alebo skladacie podkrovné schody, čaká vás väčšia výzva. Stavba nových schodov, či už betónových alebo drevených, sa nezaobíde bez pomoci profesionálov.

Podkrovie nemusí slúžiť len ako skladisko nepotrebných vecí. Ak to statika vášho domu dovolí, môžete ho premeniť na príjemný a praktický priestor so širokými možnosťami využitia. Dôležité je, aby bola povala dobre tepelne izolovaná a viedla do nej elektrina. Ostatné zariadenie podkrovia závisí od toho, ako ho plánujete využívať.

Galéria

Zdroj foto: Shutterstock, Unsplash
Text: Redakcia

>> Zariaďte si podkrovie podľa vašich
predstáv TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  my sme minule prestavovali podkrovie a toľko času koľko som strávila pri hladaní pár dobrých rád som nestrávila už dlho nad niečim.
  Keby som vtedy mala tento článok velim by mi to pomohlo.
  Naozaj dobrý článok.

 2. Ahoj,
  my sme práve s tým potrubím mali veľký problém.
  Mysleli sme si, že ideme do rýchlej prestavby, ale nakoniec sa to pretiahlo na skoro rok.

Komentáre