Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Solárne a fotovoltaické systémyStavbaTZBVykurovanie

Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí snaží utiecť z mestského ruchu na chatku, na vidiek alebo do hôr a vypnúť tak od všetkých pracovných starostí, stresu a uponáhľaného životného štýlu. Vďaka modernej technike a ostrovným fotovoltickým systémom si môžeme spríjemniť fungovanie tohto „ostrova“ relaxu aj vtedy, ak vaša chatka nie je zapojená do distribučnej siete elektrární. Fotovoltický systém teda ponúka používanie el. spotrebičov a teda aj „komfortu“ ktorý je už štandardom, aj niekde v „divočine“.

Využitie fotovoltických systémov je v súčasnej dobe veľmi široké z dôvodu veľkého rozmachu dostupnosti týchto systémov, ktorá sa za posledné roky rapídne zvýšila (zníženie cien panelov a  komponenntov). Fotovoltické systémy je možné zapojiť rôznymi spôsobmi. Medzi tieto spôsoby patria aj ostrovné systémy (tzv. off- grid), teda bez potreby napojenia na verejnú elektrickú sieť. Uplatňujú sa najmä na miestach, kde nie je možné z technických alebo finančných dôvodov realizovať elektrickú prípojku do verejnej siete.

Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

Ako to funguje?

Fotovoltické panely premieňajú slnečné žiarenie na jednosmernú elektrickú energiu. Ako vieme, v našich príbytkoch používame striedavý elektrický prúd. Aby sme vyrobenú energiu mohli využívať, je potrebné k fotovoltickým panelov pripojiť menič, ktorý zabezpečuje zmenu jednosmernej elektrickej energie vyrobenej fotovoltickými panelmi na striedavú. Táto je následne dobíjaná (ukladaná) do batériového úložiska, odkiaľ je cez rozvádzač distribuovaná k jednotlivým spotrebičom. Bezpečnosť systému majú na starosti prepäťové a poistkové ochrany, ktorú sú súčasťou týchto systémov. Ostrovné riešenia pre chatky sa môžu stať plnohodnotnou náhradou verejnej elektrickej siete a zabezpečiť tak napájanie základných elektrických spotrebičov (rádio, televízor, osvetlenie).

Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

Systém sa musí „nadimenzovať“

Fotovoltická elektráreň je ako stavebnica. Pokiaľ uvažujete, že si ju zaobstaráte na svoju chatku, mali by sme si premyslieť čo od svojej fotovoltickej elektrárne očakávate. Na čo všetko by ste chceli vyrobenú elektrinu využívať? Chcete iba zasvietiť, pustiť si rádio a nanajvýš si občas dať nabiť mobil? Alebo chcete do elektriny zapojiť ešte aj chladničku, mikrovlnnú rúru a rýchlovarnú kanvicu? Pre príklad, súčet príkonov najčastejšie používaných spotrebičov ako sú televízor (140 – 200 W), chladnička (120 – 220 W), svietenie (40 – 100 W) alebo kanvica na kávu (1500 W) je pri spočítaní príkonov cca 1 920 W.

Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

Najbežnejším plne fungujúcim systémom pre chatára, ktorý si chce dopriať časť  komfortu z bytu či RD, je ostrovný systém, kde výkon 6 ks fotovoltických panelov je 1 800 W, pričom batérie dokážu uskladniť až 2,4 kWh energie a ich životnosť je na úrovni 12 až 15 rokov. Takže pre náš modelový prípad by bolo optimálne riešenie s 8 ks panelov  čo je cca 2,4 W. Maximálna záťaž meniča napätia takéhoto systému je zvyčajne 3 000 W. V prevádzkovej  praxi to znamená, že súčet príkonov všetkých spotrebičov, ktoré sú do elektrickej sústavy zapojené, nemôže byť v danom momente vyšší ako 3 000 W.

Neprehliadnite:
Predstavíme vám, efektívnejšie „podlahovky“. Systém kapilárneho vykurovania a chladenia

Ak by sme všetky tieto spotrebiče spustili naraz, menič napätia by to zvládol, keďže sme nepresiahli výstup 3 000 W. V prípade, že by sme pripojili nejaký ďalší spotrebič s príkonom viac ako 1 000 W, menič by sa odpojil a spotrebiče by nefungovali. Ako ste správne pochopili, ostrovný systém je chránený proti náhodnej poruche, ak sme si ešte neosvojili, teda nevytvorili správne návyky a spôsoby používania tohto systému. Dôležité je však, že ostrovný systém teda pracuje autonómne, čo je komfort ktorý očakávate. Ak teda máte v chate vlastnú el. energiu, tak si viete chatu ochrániť aj alarmom, kamerovým systémom atď. Systém bude pracovať „za vás“ aj vtedy, keď nebudete na chate.

Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

Cenové relácie

Môže sa zdať, že fotovoltika je niečo zložité, ale nie je to tak. Keď si niekto kupuje auto, tiež sa zvykne zamyslieť, čo všetko od nového vozidla očakáva. S fotovoltikou to je podobné. Musíte si namodelovať rozsah funkcií, ktoré bude systém plniť a k tomu vám dodávateľ poskladá technológie, pretože fotovoltické panely sú len jedna časť systému. Od tohto modelu sú potom aj naceňované prvky a celková cena zariadenia. Len pre názornosť základná cena 4 panely, menič a rozvádzač + batérie stojí cca 2 000 e, čo nie je až tak horibilná suma, aby ste sa báli úvah o ostrovnom systéme výroby el. energie. Zostali vám nezodpovedané otázky? V GoGreen majú s fotovoltikou množstvo skúseností a radi vám poradia. Navštívte stránku www.gogreen.sk a konzultujte svoju predstavu.

Autor: Vladimír Frelich
Snímky: GoGreen

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre