Nestihli ste dokončiť dlažbu? Terénne úpravy sú kľúčové.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérObklady a dlažby

Nestihli ste dokončiť dlažbu? Terénne úpravy sú kľúčové.

Nestihli ste dokončiť dlažbu Terénne úpravy sú kľúčové, Austria Beton Werk

Nová dlažba na terase alebo okolo domu exteriér oživí, zútulní aj sfunkční. Kto sa rozhodne nechať dlažbu a jej uloženie na odborníkov, pretože už výber toho najlepšieho druhu, formátu a odtieňa bola fuška, ten sa viac starať nemusí. Či už sa do nej pustia realizátori, alebo vy sami, v oboch prípadoch je dôležité myslieť na počasie.

Nestihli ste dokončiť dlažbu Terénne úpravy sú kľúčové, Austria Beton Werk

Stavebné práce na dome sú konečne hotové, je čas na ďalší krok – položenie exteriérovej betónovej dlažby. Ideálnym obdobím na túto prácu sú mesiace, kedy nemrzne, menej prší a je predpoklad teplých slnečných dní. Sucho je dôležité najmä v prvej a veľmi podstatnej fáze kladenia dlažby – pri terénnych úpravách a spevňovaní podložia. Nechali ste si uloženie dlažby až na jesenné mesiace? Potom postupujte opatrne.

Posledná šanca

Ak ste úpravy terénu nestihli počas horúcich letných dní, možno máte poslednú šancu, lebo počas tejto fázy stavby terasy či chodníka je obzvlášť dôležité, aby nepršalo, tobôž mrzlo. Roboty je dosť, treba vyznačiť plochu, kde bude dlažba položená, vykopať základy, osadiť obrubníky… Chcelo by to oddych a pauzu. Ale čo ak začne pršať?

Neprehliadnite:
Nové chodníky či spevnená plocha pre auto. Ľahké, to urobím aj sám!

Naozaj sa to môže stať. Na jeseň nič nevídané. Čo si vtedy počať s nedokončenou terasou?! „Ak je to možné, priestor treba prekryť plachtou alebo fóliou, aby sa zabránilo rozmočeniu pôdy a podkladu. Ak to možné nie je, s ďalšími prácami treba počkať, kým plocha úplne vyschne,“ radí Marko Szőcs, odborník na exteriérové dlažby z Austria Beton Werk.

Nestihli ste dokončiť dlažbu Terénne úpravy sú kľúčové, Austria Beton Werk

Rýchlejší vyhráva

Ak ste mali šťastie a všetko mokré stihlo uschnúť, ste tesne pred finále – uložením samotnej dlažby. Tu treba postupovať podľa návodu od výrobcu.

Zohráva v tejto fáze úlohu počasie? „Samotná pokládka je možná pri každej teplote, počasie je prekážkou hlavne počas úpravy terénu, prípadne betónovaní. Počas týchto prác by nemalo mrznúť alebo pršať a teplota by mala byť v rozmedzí od 5 °C do 25 °C. V prípade nízkych teplôt môže dôjsť k nesprávnemu vytvrdnutiu betónu, následkom čoho nebude dostatočne pevný. To isté platí aj pri vysokých teplotách, vtedy môže betón takzvane zhorieť a následne sa rozpadne,“ vysvetľuje M. Szőcs z ABW.

Nestihli ste dokončiť dlažbu Terénne úpravy sú kľúčové, Austria Beton Werk

Škrt cez rozpočet

Človek mieni, ale život mení. Ukladanie dlažby treba prerušiť, pretože sa (opäť) zbláznilo počasie, vyskytla sa nepredvídaná rodinná okolnosť… Čo teraz? „Prerušiť výstavbu alebo pokládku dlažby nikdy nie je dobré riešenie, ale ak sa tak stane, je dôležité, aby bol už podklad dostatočne spevnený. Inak v daždivom a zimnom období hrozí zosun pôdy, prípadne prepadnutie nespevnených plôch,“ upozorňuje odborník.

Ak sú práce vo finále a chýba už len položenie dlažby, situácia nie je ideálna, ale ani taká zlá. „Dlažba, betón a makadam sú prvky určené najmä do exteriéru, takže počasie ich neovplyvní a nepoškodí, ak sa výstavba preruší. Hoci, ak sa dá, odporúčal by som dielo dokončiť, pretože celok, teda hotová terasa či chodník, je omnoho odolnejší voči poveternostným vplyvom,“ odporúča M. Szőcs.

Redakcia
Foto: Shutterstock

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre