Staviame terasu – príprava podkladu – 1. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérStavba

Staviame terasu – príprava podkladu – 1. časť

Staviame terasu, príprava podkladu

S príchodom teplejších dní sa mnoho ľudí takpovediac sťahuje na svoje záhrady, kde si užívajú slnečné lúče na terase. No a ak terasu ešte nemáte, v nasledujúcej sérii článkov vám priblížime, čo obnáša jej stavba. Poďme na to!

Stavba vonkajšej terasy nie je až takým zložitým úkonom. Samozrejme, ak chcete mať pohodlie a voľný čas, prenechajte jej stavbu odborníkom zo stavebnej firmy. No v prípade, že máte chuť vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do konštrukcie vlastnej terasy, čítajte tento článok ďalej.

Staviame terasu, príprava podkladu, stavba, exterier

Začíname od podlahy

Či už ste sa rozhodli pre drevenú, alebo drevoplastovú terasu, prvým krokom pri jej stavbe je úprava podkladu pod ňou. Nezabúdajte, že ak nemáte všetko potrebné náradie, nemusíte ho kupovať, ale viete si ho jednoducho požičať vo väčšine obchodov predávajúcich dané náradie.

V prvom rade potrebujeme odkopať zeminu pod budúcou terasou, čo môžete urobiť buď ručne s lopatou, ak ide o menšiu terasu, alebo s minibágrom, ak sa púšťate do stavby väčšej terasy.

Neprehliadnite:
Vonkajšia terasa, miesto, kde si vychutnávame nielen rannú kávu

Druhým krokom je výber toho správneho podkladu pod terasu. Na výber máte prakticky betón, udupaný štrk, alebo dlažbu. Podklad pod terasou by mal v každom prípade odvádzať vodu, aby vám vzlínajúca sa vlhkosť nemnožila do budúcna na terase rôzne plesne a iné neduhy, preto ak chcete použiť nepriepustné materiály, akými sú betón, či dlažba, nezabudnite ich položiť v 2% spáde smerom od domu.

Staviame terasu, príprava podkladu pod terasou

Štrkový podklad je však rovnako kvalitný a taktiež jednoduchší na realizáciu. Potrebujete iba vyhĺbiť jamu hlbokú okolo 20 až 30 centimetrov, ktorú vyložíte geotextíliou, alebo fóliou, vďaka ktorej vám nebude prerastať cez štrk burina. Ak sa bojíte odvodnenia, môžete pridať aj odvodňovaciu drenáž. Následne už iba nasypete na spodok hrubší štrk (16/32) a na vrchných 5 cm jemnejší štrk (4/8), utlačíte a máte hotovo.

Staviame terasu, príprava podkladu, štrkový podklad

A to by bolo pre dnešok všetko. Určite nás nezabudnite čítať aj nabudúce, kde sa budeme venovať nosnej konštrukcii vašej novej terasy.

Foto: Shutterstock
Redakcia

Atelier Suchánek, dvere, podlahy, zarubne, mozntaz, kuchyne, nabytok

Dohodnite si konzultáciu na www.ateliersuchanek.sk

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre