Nový systém poukážok SIEA na slnečné kolektory – Zelená domácnostiam II.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Solárne a fotovoltaické systémyStavbaTZB

Nový systém poukážok SIEA na slnečné kolektory – Zelená domácnostiam II.

Nový systém poukážok SIEA na slnečné kolektory – Zelená domácnostiam II., Thermosolar

THERMO|SOLAR odporúča využiť nový systém žiadostí o dotácie na inštláciu OZE v domácnostiach platného od 23. 6. 2020. SIEA zaviedla inováciu podávania žiadostí na inštaláciu Obnoviteľných zdrojov energie (OZE) z projektu Zelená domácnostiam II.

V najbližších troch mesiacoch môžu domácnosti podať žiadosti a využiť poukážky na inštaláciu slnečných kolektorov z projektu Zelená domácnostiam II, ktoré boli vydané podľa nových pravidiel od 23. júna 2020. Vytvoril sa takzv. zásobník žiadostí, kde sa žiadatelia zaregistrujú a budú postupne vyhodnocovaní a poukážky pridelované. Odstráni sa tak problém ktorý bol doteraz vždy po vyhlásení výzvy(preťaženie systému). Predpokladá sa, že príde 694 žiadostí o zariadenia v hodnote 1,15 milióna €. K 6. júlu 2020 bolo v zásobníku žiadostí o poukážky na inštaláciu slnečných kolektorov 262 žiadostí v hodnote 423 834 eur. Ďalšie žiadosti o príspevok na slnečné kolektory je možné podávať až do naplnenia zásobníka teda vyčerpá sa 1,15 mil €.

Nový systém poukážok SIEA na slnečné kolektory – Zelená domácnostiam II., Thermosolar

Kedy budú vydané ďalšie poukážky na slnečné kolektory?

Podľa informácií, ktoré uviedla SIEA na stránke zelenadomacnostiam.sk: „V upravenom zásobníkovom systéme závisí termín nasledujúceho vydávania poukážok od toho, kedy domácnosti a zhotovitelia ukončia inštalácie k už vydaným poukážkam a doručia kompletné žiadosti o ich preplatenie. Aktuálne majú domácnosti k dispozícii poukážky na kolektory v hodnote 1,5 milióna €, čo je v tomto prípade maximálny finančný limit pre poukážky v obehu, ktoré sú platné, ale ešte neboli preplatené. Ďalšie poukážky môžu byť vydané, keď hodnota poukážok v obehu pre toto zariadenie klesne pod minimálny finančný limit 1 milión €. Informačný systém potom môže vydať poukážky na kolektory až do celkovej hodnoty 500-tisíc €, čomu zodpovedá približne 290 kusov. Poukážkam pre kolektory, ktoré SIEA vydala vo februári, končí predĺžená platnosť 3. augusta 2020. Pri nových poukážkach vydaných 23. júna 2020 je termín na podanie žiadostí o preplatenie do 23. septembra 2020. Ďalšie poukážky na kolektory by mohli byť vydané v tomto období.“

Využite príležitosť

Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy  THERMO|SOLAR Žiar, a.s. k tomu hovorí: „Ak chcete mať teplú vodu ešte v tomto roku prakticky zadarmo, máte najvyšší čas rozhodnúť sa pre inštaláciu slnečných kolektorov. Požiadajte o poukážku na zariadenie od SIEA, ktorá vás zaradí do zásobníka čakateľov. Ak budete mať šťastie, prídete na rad niekedy v septembri, alebo potom až na konci roka. Pokiaľ ste rozhodnutí využiť ešte tohtoročné poukážky, tak niet na čo čakať – oprávnené obdobie končí 1.12.2020 a do tohtoročného zásobníka sa ešte zmestia žiadosti za niekoľko sto tisíc eur. Poraďte sa predtým s renomovaným zhotoviteľom a zvýšte tak svoju šancu uspieť.“

Neprehliadnite:
História kolektorovania v Žiari nad Hronom, firma THERMO/SOLAR ide s dobou

Dodáva, že situácia sa zmenila, keďže inovovaný systém podávania žiadostí umožňuje domácnostiam zvýšiť využiteľnosť vydaných poukážok. Kým žiadosť čaká na vydanie poukážky, môže samotná domácnosť zmeniť typ zariadenia a opraviť prípadné chyby pri zadávaní (samozrejme nie všetky, napríklad zadané číslo listu vlastníctva je nemenné). Nestráca  pritom poradie v zásobníku. Ak je podávanie žiadostí otvorené a domácnosť zistí, že v lehote nestihne zariadenie nainštalovať alebo, že miesto inštalácie uviedla nesprávne, môže pôvodnú žiadosť zaradenú v zásobníku sama zrušiť a registrovať novú.

Nový systém poukážok SIEA na slnečné kolektory – Zelená domácnostiam II., Thermosolar

Čo získate ak sa obrátite na THERMO|SOLAR

„Záujemcom o slnečné kolektory, ale aj o fotovoltické zariadenia a tepelné čerpadlá, poskytujeme kontakty na overené firmy z ich regiónu, čím im šetríme náklady na dopravu a servis. Môžu si tak pozrieť referenčné inštalácie partnerov blízko svojho bydliska. Len v regióne stredného Slovenska náš 27 členný tím zamestnancov a najbližších inštalačných partnerov, zrealizuje v sezóne denne 7 inštalácií. Okrem toho vybavíme každý deň priemerne 36 dopytov. Naše zariadenia patria medzi najčastejšiu voľbu medzi poukážkami dotovanými inštaláciami a hitom je predovšetkým náš slnečný kolektor TS 300. Pomer ceny a kvality máme najlepší na trhu. Na slnečné kolektory poskytujeme 12 ročnú záruku. Na jednotlivé časti solárneho systému poskytujú záruku ich výrobcovia. Praxou overená životnosť našich slnečných kolektorov dosahuje 40 a viac rokov,“ vyzdvihuje A.Gottas.

Vynikajúca návratnosť

A. Gottas vypočítava, že najvýhodnejšie je použiť solárne systémy na prípravu teplej vody, kde reálne pokryjú 40 – 60 % ročnej potreby. „V prípade solárneho systému a slnečných kolektorov z akciovej ponuky THERMO|SOLARU môžu domácnosti dostať podporu vo forme poukážok vo výške 781 až 1750 eur podľa typu a počtu kolektorov. Podpora predstavuje 35–50 % z ceny, ale nesmie presiahnuť 50 % z nákladov na kompletnú inštaláciu solárneho systému. Ročne tak môže domácnosť v rodinnom dome ušetriť aj viac ako 250 EUR za prípravu teplej vody pri solárnom systéme z THERMO|SOLARU. Návratnosť systému je so štátnou podporou na úrovni cca 7 rokov. Slnečné kolektory sa však vyplatia aj bez štátnej dotácie a to aj pre bytové domy a firmy“.

Nový systém poukážok SIEA na slnečné kolektory – Zelená domácnostiam II., Thermosolar

Líder trhu

THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE. Počas viac ako 40 ročnej existencie vyrobil stovky tisíc solárnych systémov využívaných hlavne na prípravu teplej vody, ohrev vody v bazénoch, vykurovanie, výrobu priemyselného tepla a iné špeciálne účely. Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080

Thermosolar logo

www.thermosolar.sk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre