Okenné tabule z dreva či spojivo z PET fliaš: Tieto revolučné materiály musíte poznať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTechnológie

Okenné tabule z dreva či spojivo z PET fliaš: Tieto revolučné materiály musíte poznať

Okenné tabule z dreva či spojivo z PET fliaš Tieto revolučné materiály musíte poznať

Materiály ako priehľadné drevo alebo tekutý kameň si mnohí z nás asi ťažko predstavia. V skutočnosti ale ide o revolučné materiály, ktoré môžu vyriešiť rôzne problémy moderného stavebníctva. Spolu s nimi prinášajú vedci na trh celé spektrum nových materiálov, ktoré môžu byť prínosom aj pre bežných spotrebiteľov. Preto sme si pre vás pripravili prehľad troch inovácií, ktoré čaká svetlá budúcnosť aj pri stavbách rodinných domov.

 

 

Nielen okenný rám, ale aj tabule z dreva

Vlastnosti okna ako celku sú dané nielen jeho výplňou, ale aj tým, či je ich rám vyrobený z plastu alebo dreva. Drevo však nemusí byť len materiálom rámu, a to vďaka inovatívnemu zmýšľaniu švédskych vedcov. Tí prišli na spôsob, ako nahradiť lignín, vďaka ktorému je drevo tmavé, priehľadným polymérom.

Nielen okenný rám, ale aj tabule z dreva Revolučné materiály

Avšak vzhľadom na to, že priehľadnosť týchto drevených/sklenených tabúľ nie je stopercentná, môžu prísť vhod skôr pri stavbe deliacich stien alebo pri výrobe interiérových dverí. Sklo vyrábané z dreva má omnoho nižšiu výrobnú uhlíkovú stopu ako jeho konvenčná alternatíva a v prípade jeho likvidácie ho stačí spáliť ako čokoľvek drevené.

Vedeli ste, že…
… drevené sklo má nízku tepelnú vodivosť a filtruje aj UV žiarenie?

Plastové fľaše na výrobu odolných dlaždíc

Materiálovým využitým plastového recyklátu sa zaoberajú vedci z Vysokého učení technického v Brne. Napriek tomu, že nejde o prírodný materiál, jeho recyklácia je jedným z hlavných krokov k zdravšiemu bývaniu. Záverom mnohých štúdií je, že polyetyléntereftalát (PET – materiál výroby plastových fliaš), je možné využiť ako spojivo pri výrobe odolných dlaždíc a ďalších stavebných materiálov.

Vedci skúmajú nielen vlastnosti a chovanie materiálov pri tepelnom spracovaní, ale aj množstvo splodín, ktoré vznikajú behom spracovania. Využitie plastového recyklátu nám umožní spracovať množstvo odpadových zásob, ktoré doposiaľ nenašli svoje uplatnenie.

Tekutý kameň nachádza nové využitie v kuchyni Revolučné materiály

Tekutý kameň nachádza nové využitie

Liaty, resp. tekutý kameň, dnes už nie je novinkou. Zmesi kameninovej drviny a živíc, ktoré po stuhnutí získajú vlastnosti prírodného kameňa, sú už dávno používané pre stavbu podláh, parapet či kuchynských dosiek. Málo sa však vie o tom, že tento materiál výborne drží na drevenom a kovovom povrchu či murive. Využiť ho tak môžete na výrobu rôznych dizajnérskych prvkov, bazénových schodíkov či barových pultov.

Dôraz na udržateľnosť je v modernom stavebníctve čoraz silnejší. Novinky a inovácie ale nie sú len doménou veľkých stavebných firiem. Mnohé z nich sú dostupné aj širokej verejnosti, takže vám umožnia vytvoriť z vašej domácnosti ekologickejší priestor s vysokou návratnosťou investícií.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre váš dom
alebo stavbu nájdete tu <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    a to akú životnosť majú také pet flaše?
    Neviem si to úplne predstaviť….

Komentáre