Rozdelenie typov chodníkov z pohľadu materiálu – chodník

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérSpevnené plochy

Rozdelenie typov chodníkov z pohľadu materiálu – chodník

Rozdelenie typov chodníkov z pohľadu materiálu chodník

Chodník je dôležitou súčasťou každej záhrady, pretože spája rôzne oblasti vášho vonkajšieho priestoru a poskytuje cestu na vychutnanie si čerstvého vzduchu a relaxácie. Pri výbere chodníka je potrebné brať do úvahy nielen jeho funkčnosť a stabilitu, ale aj jeho vzhľad a súlad s vaším štýlom a preferenciami. Na trhu je veľa materiálov a vzorov, z ktorých si môžete vybrať, alebo si môžete vyrobiť vlastný chodník z lacných alebo dokonca zadarmo dostupných materiálov.

 

 

Niektoré z najpopulárnejších možností sú:

Chodník z tehál

Tehly sú tradičný a teplý materiál, ktorý sa hodí ku koloniálnym a iným štýlom tradičnej architektúry a zvyšuje hodnotu domu. Sú pevné a dlhotrvácne. Dajú sa položiť na suchú zem, piesok alebo betón. Každý typ podkladu má svoje výhody a nevýhody, ako aj náklady na prípravu. Podklad musí byť vyrovnaný, zhutnený a stabilný, aby sa zabránilo pohybu alebo poškodeniu dlaždíc. Tehly sa dajú klásť do rôznych atraktívnych spôsobov, ako napríklad behová väzba, stohovaná väzba, košíková väzba alebo lemovaná slepá ryba.

Chodník z tehál

Tehly sa tiež dobre kombinujú s inými materiálmi, ako napríklad kameňom a betónom. Klasická červená je teplá a prívetivá, ale výber farieb zahŕňa bielu, béžovú, hnedú, oranžovú, sivú a čiernu. Opravy sú ľahké. Ak sa nejaká tehla poškodí alebo popraská, môžete ju jednoducho vymeniť za novú. Ceny dlaždíc na Slovensku sa pohybujú od 12 do 27 EUR / m².

Chodník zo štrku

Štrk je univerzálny, lacný a neformálny materiál, ktorý sa hodí k rôznym štýlom domov, od roztomilých chatrčí po moderné ranče, najmä ako zadný chodník. Je dostupný v spektre farieb a veľkostí (aj keď tradičná sivá má spôsob, ako zdôrazniť zeleň) a dobre sa kombinuje s inými materiálmi ako skaly a dlaždice. Je to najlacnejší a najekologickejší typ chodníka, oproti iným. Podporuje dobrú drenáž. Voda ľahko preniká cez štrk, takže sa nezadržiava na povrchu. Je ľahko inštalovateľný. Stačí položiť krajinársku textíliu (aby sa zabránilo burine) a nasypať štrk.

Chodník z betónu

Betónová dlažba má moderný a elegantný vzhľad, ktorý sa hodí do minimalistických záhrad. Betón je pevný a odolný materiál, ktorý sa ľahko udržiava a dlho vydrží. Môže sa však popraskať alebo poškriabať v dôsledku tlaku alebo nárazu. Údržba nie je náročná, stačí ho z času na čas očistiť aby sa predišlo škvrnám a nečistotám. Betónová dlažba je obvykle drahšia na nákup aj na inštaláciu, ale môže byť lacnejšia na údržbu a opravu. Je však menej teplá a prívetivá na dotyk. Betón sa dá získať v rôznych tvaroch, farbách a vzoroch. Môže sa tiež imitovať iné materiály, ako napríklad drevo alebo kameň.

Chodník z dreva

Drevo je prírodný a estetický materiál, ktorý sa dobre hodí do záhradného prostredia a má prirodzený a teplý vzhľad. Je však náchylné na hnilobu, škodcov, poškodenie vodou či UV žiarenie. Môže sa tiež skrútiť alebo napučať v dôsledku zmien teploty a vlhkosti. Vyžaduje si pravidelnú údržbu a impregnáciu. Impregnácia sa opakuje podľa potreby, zvyčajne raz za rok alebo dva tak isto ako olejovanie s prírodnými olejmi, ktoré jej dodávajú lesk a zvýrazňujú jej farbu. Drevená dlažba sa čistí pravidelne od nečistôt, lístia a machu.

Chodník z dreva

Na čistenie sa používa voda a jemný čistiaci prostriedok. Na odstránenie plesní a rias sa môže použiť biela octová esencia alebo sóda bikarbóna. Na čistenie sa neodporúča používať tlakovú vodu alebo drsné kefy, pretože by mohli poškodiť drevo. Drevo sa dá použiť v rôznych formách, ako napríklad dosky, palisády, kocky alebo guľôčky.

Chodník z kameňa

Kameň je trvanlivý a elegantný materiál, ktorý dodáva záhrade charakter a šarm. Je však ťažký a náročný na pokládku a to už pri samotnej pokládke kedy sa kamene musia starostlivo okontolovať na nedokonalosti a musia sa zachovať čisté počas pokládky aby na nich neostali škvrny z lepidiel alebo malty. Pri takomto type chodníka je dôležité pravidelné čistite kamennej dlažby teplou mydlovou vodou a hadicou alebo tlakovou umývačkou s nízkym nastavením. Kameň sa dá použiť v rôznych formách, ako napríklad dlažobné platne, okrúhle kamene, lomový kameň alebo štrk.

Chodník z dlaždíc

Dlaždice sú moderný a praktický materiál, ktorý ponúka veľa možností dizajnu a vzorov, čím zvyšujú hodnotu a atraktivitu pozemku teda záhrady. Sú ľahké a jednoduché na pokládku no majú vyššiu pravdepodobnosť poškodenia alebo popraskania pri nesprávnej inštalácii alebo zaťažení. Výhodou chodníka z dlaždíc je zníženie údržby a buriny v porovnaní so štrkovým chodníkom.

Chodník z dlaždíc

V prípade poškodenia sú ľahko vymeniteľné no sú odolné voči škvrnám, vlhkosti a teplu. Veľkou výhodou je čistenie, údržba a hlavne cena. Dlaždice sa dajú použiť v rôznych formách, ako napríklad štvorce, obdĺžniky, hexagóny alebo nepravidelné tvary.

Porovnanie chodníkov z pohľadu štýlu vs. cena vs. trvanlivosť

  • Ak chcete tradičný a elegantný vzhľad, tehlové dlaždice sú dobrá voľba. Sú tiež odolné a flexibilné, pretože sa dajú vymeniť jednotlivo. Na druhej strane sú drahšie a náročnejšie na údržbu ako iné materiály.
  • Ak chcete lacný a jednoduchý chodník, štrk je ideálny. Je ľahko dostupný a rýchlo sa kladie. Na druhej strane sa môže posúvať alebo rozsypať, ak nie je dobre ohraničený. Tiež nie je veľmi pohodlný na chôdzu alebo jazdu na bicykli.
  • Ak chcete pevný a trvanlivý chodník, betón je vynikajúci. Je odolný voči poveternostným vplyvom a opotrebeniu. Na druhej strane môže byť nudný alebo neosobný, ak nie je správne upravený. Tiež môže prasknúť alebo popraskať pri zmene teploty.

Galéria

Foto: Freepick
Redakcia

>> Vhodné chodníky pre vašu
záhradu TU <<

 

 

Komentáre