Plánovanie a realizácia stavieb – týchto 5 chýb už urobili mnohí

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavba

Plánovanie a realizácia stavieb – týchto 5 chýb už urobili mnohí

Plánovanie a realizácia stavieb – týchto 5 chýb už urobili mnohí

Plánovanie a realizácia stavieb sú dva zložité procesy, behom ktorých sa môže všeličo pokaziť. Z dlhoročnej praxe ale vieme, že najlepším riešením problémov je úplne sa im vyhnúť. Preto sme si pre vás pripravili súhrn piatich najčastejších chýb, s ktorými sa stretávame pri plánovaní či realizácii stavieb.

 

Chystáte stavbu domu lacno

Neprehliadnite:
Chystáte stavbu domu?

 

1. Žiaden plán ani rozpočet

Stanovenie priorít ešte pred plánovaním stavby vám ušetrí mnoho práce a financií. Počas nakupovania sa niekedy riadime naším srdcom, nie rozumom, a siahneme aj po veciach, ktoré vôbec nepotrebujeme. Pri plánovaní stavieb platí bohužiaľ to isté. Zamerajte sa v prvom rade na vaše základné potreby a až potom na dekorácie a celkový vzhľad.

Chcete predísť predraženiu stavby? Vyhnite sa chybám, ktoré výrazne ovplyvnia váš rozpočet.

Napriek tomu, že vás čaká stavba vášho vlastného obydlia a všetko by ste si radi zariadili podľa seba, dajte na slová odborníkov. Pracovníci s dlhoročnou praxou vám môžu poradiť, aký vykurovací systém bude pre vás najlepší, kam by ste mali umiestniť okná pre najlepší prienik svetla alebo aký druh izolácie by ste mali použiť.

Dokladne planovanie a dozor stavby

2. Kde sa stratil pozemok?

Chodníky, čistička odpadovej vody, garáž či studňa – to všetko vplýva napríklad na to, akými smermi by ste mali viesť káble. Pred samotnou realizáciou stavby vám preto odporúčame naplánovať aj rozmiestnenie jednotlivých objektov aj v exteriéri. Opäť vám to v budúcnosti ušetrí množstvo energie a peňazí za prípadné prerábanie.

3. Tu a teraz

Na budúcnosť sa oplatí myslieť už počas plánovania stavby. Zvážte počet detských izieb, ich rozmery a tiež to, čo bude s jednotlivými izbami, keď z nich deti „vyrastú“. Uistite sa, či bude v kuchyni dostatok zásuviek pre všetky plánované spotrebiče. Nechcete predsa, aby vám vzhľad modernej kuchynskej linky a bezpečnosť celej domácnosti zhoršovali predlžovačky so spotrebičmi s vysokým odberom.

4. Zastaralý systém

Kto netúži po domove, v ktorom sa bude cítiť bezpečne a pokojne? Na bezpečnosť by ste preto mali myslieť už počas plánovania. Základné prvky ako bezpečnostné dvere a okná, alarm či detektory rôznych škodlivých plynov vám určite nemusíme predstavovať. Spomenieme vám však inteligentné doplnky, medzi ktoré patria IP kamery alebo inteligentné zámky. Tie vám na jednej strane uľahčia prístup do domácnosti a zároveň zvýšia úroveň zabezpečenia.

Nedostatok svetla v dome

5. Nedostatok svetla

Svetlo nie je základnou potrebou len pre rastliny. Domácnosť s nedostatkom svetla bude len ťažko pôsobiť harmonicky a príjemne. Samozrejme nemáme na mysli len umelé osvetlenie. V prvom rade je dôležité vyťažiť z vonkajšieho prirodzeného svetla maximum. V miestach, ktoré zostanú napriek tomu zatemnené, si môžete samozrejme pomôcť aj umelým osvetlením. To je dôležité aj po zotmení a jeho rozmiestnenie je závislé na plánovanej kabeláži.

Stavba domu nie je jednoduchá záležitosť. Vyžaduje nielen detailné plánovanie domu, ale aj jeho okolia. Okrem vyššie spomenutých chýb by sme vám radi dali ešte poslednú radu. Vytvorte si dokumentáciu plánovania aj stavby domu. Odkladajte si faktúry, kontakty a nákresy, aby ste sa v prípade potreby vedeli rýchlo zorientovať v stavbe, v ktorej žijete.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick
Redakcia

>> Aj exteriér potrebuje
vašu pozornosť TU <<

 

 

Komentáre (3)

  1. Dobrý deň,
    my sme mali veľky problém so svetlom…
    Nejak sme to dobre nenaplánavali a po dostavaní sa nám zdal dom dosť tmavý. Bola som presvedčená, že si na to časom zvykneme ale opak bo pravdou. Po troch rokoch sme museli prerábať a boli to hlúpo minutê peniaze.
    Takže vedieť čomu sa vyhnúť je super lebo to fakt šetrí peniaze

  2. Dobrý deň,
    my sme mali veľky problém so svetlom…
    Nejak sme to dobre nenaplánavali a po dostavaní sa nám zdal dom dosť tmavý. Bola som presvedčená, že si na to časom zvykneme ale opak bol pravdou. Po troch rokoch sme museli prerábať a boli to hlúpo minutê peniaze.
    Takže vedieť čomu sa vyhnúť je super lebo to fakt šetrí peniaze

  3. Veru, preto sa treba vždy obratit na profi firmu a stavbarov a neskusat tie vlastnorucne hokusy-pokusy. Hoci dnes najst dobreho profika tiez nie je najlahsie…

Komentáre