Portál medzi Vilniusom a Lublinom: Okno do iného sveta

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaVideo

Portál medzi Vilniusom a Lublinom: Okno do iného sveta

Portál medzi Vilniusom a Lublinom Okno do iného sveta

Viete si predstaviť, že by ste mohli vidieť a pozdraviť ľudí z iného mesta, ktoré je stovky kilometrov vzdialené, akoby ste boli vedľa nich? To je presne to, čo umožňuje portál medzi Vilniusom a Lublinom, ktorý bol otvorený v máji 2021. Odvtedy ho navštívilo viac ako 100 000 ľudí, ktorí sa zúčastnili na interaktívnej komunikácií medzi dvomi mestami pomocou kamier a internetu. Brána bola navrhnutá skupinou vedcov z Litvy a Poľska, ktorí sa inšpirovali sci-fi symbolom hviezdnej brány.

 

Plánovateľná Kuchyňa Moon Bratislava Moebelix zariaďujeme kuchyňu

Neprehliadnite:
Zariaďujeme kuchyňu

 

Hlavným sponzorom projektu portálu medzi Vilniusom a Lublinom bola Nadácia Benediktas Gylys, ktorá je zriaďovateľom a iniciátorom myšlienky portálu. Nadácia Benediktas Gylys je nezisková organizácia, ktorá podporuje vzdelávanie, kultúru, umenie a inovácie v Litve a v Európe. Projekt portálu tiež získal podporu od miest Vilnius a Lublin a od Centra pre interkultúrne tvorivé iniciatívy v Lubline.

Kde presne sa nachádza portál?

Portál je umiestnený pri vlakovej stanici v Vilniuse a na námestí Litewskom v Lubline. Vzdialenosť medzi mestami je cca 600 km.

Portál vo Vilniuse GPS súradnice: 54.6904° N, 25.2797° E.

Portál v Lubline GPS súradnice: 51.2465° N, 22.5684° E

Funguje portál non stop?

Portál je otvorený pre verejnosť 24 hodín denne 7 dní v týždni. Nestálo by za to, ísť sa tam pozrieť? Možno sa tam stretnete s niekým zaujímavým, kto vám otvorí nové horizonty.

Portal je umelecke dielo a sociálny experiment

Čo bolo hlavným dôvodom výstavby portálov?

Portál je nielen technologickým zázrakom, ale aj umeleckým dielom a sociálnym experimentom. Vedci sa rozhodli vytvoriť svoju vlastnú verziu hviezdnej brány, ktorá by spájala dve európske mestá s bohatou históriou a kultúrou. Cieľom portálu je podporiť ľudí, aby prehodnotili význam jednoty a empatie v čase globálnych výziev, ako sú sociálna polarizácia, klimatické zmeny alebo ekonomické problémy. Jedným z dôvodov bolo prekonanie izolácie a strachu v čase koronavírusu i spôsob, ako prekonať bariéry a predsudky, ktoré nás delia.

Portál nám umožňuje vidieť ľudí z iného mesta ako našich susedov, priateľov alebo rodinu. Umožňuje zdieľať naše pocity, myšlienky a skúsenosti s ľuďmi, ktorí majú inú reč, náboženstvo alebo tradície. Dokonca umožňuje spoločne sa zabaviť, zasmiať sa alebo zatancovať. Tiež je symbolom spolupráce a priateľstva medzi Litvou a Poľskom, ktoré sa stali poprednými krajinami v oblasti vesmírneho výskumu.

Portál je výsledkom päťročnej práce tímu odborníkov z oboch krajín, ktorí použili moderné technológie, ako sú počítače, kamery, obrazovky a internet. Tento projekt je tiež podporovaný vládami oboch krajín, ktoré uznali jeho potenciál pre rozvoj turizmu, vzdelávania a diplomacie.

Portal spaja ludi

Z čoho je portál postavený a koľko stál?

Je navrhnutý v tvare kruhu, aby pripomínal témy času a fiction. Je vyrobený z betónu ktorý váži 11 ton. Vnútri portálu je veľká LCD obrazovka, kamera, počítač a LED osvetlenie

  • LCD obrazovka je značky Samsung, ktorá má uhlopriečku 55 palcov a rozlíšenie 4K. Táto obrazovka je vhodná pre portál, pretože ponúka vysokú kvalitu obrazu, široký pozorovací uhol a nízku spotrebu energie. LCD televízia je pripojená k počítaču, ktorý ovláda prenos obrazu medzi dvomi mestami.
  • Na každej strane portálu sa používa jedna kamera, ktorá sníma obraz v reálnom čase. Tieto kamery sú umiestnené v strede portálu a majú širokouhlý objektív, ktorý zachytáva celý priestor pred portálom. Kamery sú pripojené k počítaču, ktorý ovláda prenos obrazu a zvuku medzi dvomi mestami.
  • Počítač, ktorý spracováva signál z oboch strán medzi Vilniusom a Lublinom, sa nachádza v tajnej podzemnej základni v Litve, ktorá je chránená pred zvedavými očami verejnosti a vlád. Tento počítač je vysoko výkonný a má špeciálny softvér ovládaný skupinou vedcov z Litvy a Poľska, ktorí sú zodpovední za projekt portálu.

Celkové náklady na projekt dosiahli 111 000 eur.

Existuje viac takých portálov?

Momentálne je to pioniersky projekt, ktorý spája zatiaľ len tieto dve európske mestá pomocou moderných technológií a umeleckej tvorivosti. Avšak tí, ktorí stoja za portálom, majú v pláne postaviť ďalšie portály v iných mestách v budúcnosti. Medzi nimi sú napríklad Londýn a Reykjavík kde predpokladaným termínom dokončenia stavieb by mal byť rok 2028. Tieto portály by mali podporiť medzikultúrny dialóg, vzdelávanie a turizmus. Tiež by mohli byť použité na prenos rôznych kultúrnych podujatí, ako sú koncerty, výstavy alebo prednášky.

Galéria

Zdroj foto: portals.org
Text: Redakcia

>> Vhodné inteligentné
zariadenia TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Wou, to je geniálny nápad. 🙂
    Veľmi sa mi to páči

Komentáre