Pošta pokračuje v obnove vozového parku, do prevádzky uvádza nové elektromobily

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Doprava a prepravaLogistika

Pošta pokračuje v obnove vozového parku, do prevádzky uvádza nové elektromobily

Pošta pokračuje v obnove vozového parku, do prevádzky uvádza nové elektromobily

Slovenská pošta pokračuje v obnove vozového parku, v súčasnosti obstarala celkom 118 dodávkových vozidiel do 3,5 t, z toho 37 elektrických áut. Práve elektromobily dnes generálny riaditeľ Slovenskej pošty Ľubomír Mindek a predseda predstavenstva Slovenskej pošty Tomáš Klein oficiálne uviedli do prevádzky. Nasadené budú na vybrané doručovacie rajóny a poštové cestné kurzy v hlavnom meste a v niektorých krajských a okresných mestách naprieč celým Slovenskom. Pošta tak posilní ekologizáciu svojho vozového parku a prispeje k znižovaniu emisií vypúšťaných do ovzdušia.

 

 

Elektromobily značky PEUGEOT Expert Furgon Premium Electric L3H1 100KW baterie 50KWH (6,1 m3) budú mať štandardnú výbavu, rozšírenú o GPS/GSM monitorovacie palubné jednotky na sledovanie vozidiel s ich aktuálnymi jazdnými parametrami. Dojazd vozidla na jedno nabitie batérie je 215 km. Nabíjať sa budú na miestach prevádzkovania, teda v objektoch Slovenskej pošty. Z hľadiska denného kilometrového výkonu a technického zázemia budú prevádzkované v mestách Bratislava, Banská  Bystrica, Košice, Žilina, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Prievidza, Lučenec, Prešov, Svidník, Stropkov, Gelnica, Rožňava, Vranov nad Topľou, Trebišov.

Kúpna cena jedného elektrického vozidla Peugeot Expert je 48 915,- Eur bez DPH. Celková cena všetkých 37 elektrických vozidiel je 1 809 855,00 EUR bez DPH. V cene vozidla sú zahrnuté pravidelné servisné prehliadky predpísaných výrobcom vozidla, po dobu šiestich rokov odo dňa dodania tovaru alebo do dosiahnutia 120 000 km. Ich súčasťou je dodávka všetkých potrebných náplní a náhradných dielov predpísaných výrobcom vozidla spolu s poskytnutím súvisiacej práce pre obnovu vozového parku.

„Pre kúpu ekologických áut sme sa rozhodli pre plnenie zelenej kvóty, teda pre potrebu určitého počtu elektromobilov vo fleete, ale v neposlednom rade aj pre snahu Slovenskej pošty prispieť k znižovaniu emisií vypúšťaných do ovzdušia,“ uviedol generálny riaditeľ pošty Ľubomír Mindek. Taktiež sa na poštu vzťahuje účinok Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EU) 2019/1161, ktorá bola do slovenského právneho poriadku transportovaná Zákonom č. 214/2021 Z.z. o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy.

Obnova vozoveho parku elektromobily

Z uvedenej legislatívy má Slovenská pošta ako obstarávateľ v zmysle Zákona 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní povinnosť pri nadlimitných zákazkách obstarať v tejto kategórií vozidiel N1 celkom 22% ekologických vozidiel z celkového počtu obstarávaných vozidiel. Aktuálne má pošta k dispozícií 21 ks elektromobilov a 3 ks elektrické štvorkolky (doručovacie rajóny Bratislava a Zvolen).

Okrem 37 elektrických áut obstarala Slovenská pošta aj 25 ks IVECO Daily 35S18 (18,0 m3), 53 ks PEUGEOT Boxer Furgon L2H2 (11,5 m3) a 3 ks PEUGEOT Boxer Furgon L4H2 (15,0 m3). Vozidlá budú nasadené do prevádzky neodkladne po dodaní.

Slovenská pošta má celkovo v prevádzke 1 719 motorových vozidiel, z toho 21 elektromobilov a 205 vozidiel na CNG. Najnovšie do autoparku pribudne aj týchto 118 vozidiel. V nasledujúcich rokoch plánuje pošta obstarávať elektrické vozidlá kategórie M1 (osobné motorové vozidlá), N1 (malé nákladné) a taktiež analyzuje možnosti elektrifikácie vozidlového parku aj v kategórií N2 a N3 (nákladné vozidlá nad 3,5t).

Zdroj foto: Slovenská pošta
Text: Slovenská pošta

>> Vhodné doplnky pre vašu
firmu TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre