Minimalizmus: 4 kroky k minimalizmu a k jednoduchému životu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzby

Minimalizmus: 4 kroky k minimalizmu a k jednoduchému životu

Minimalizmus 4 kroky k minimalizmu a k jednoduchému životu

V jednoduchosti je krása. Menej je niekedy viac. Radi by ste minimalizmus a tieto pravidlá uplatnili aj vo vašej domácnosti a neviete, ako na to? Potom máme dobrú správu. Pripravili sme si pre vás prehľad štyroch základných krokov k minimalizmu. Vďaka nim bude vaša domácnosť priestrannejšia, vzdušnejšia a ľahšie sa v nej zorientujete.  

 

 

Zbavte sa zbytočného nábytku a minimalizmus vynikne

Ak túžite po minimalistickej a vzdušnej domácnosti, odporúčame vám začať od nábytku. Zvážte, ktorý je pre vás nevyhnutný a ktorý ste kúpili len kvôli tomu, že sa „hodil“ alebo bol vo výhodnej akcii. Ak narazíte na poličky, ktoré sú poloprázdne alebo kreslo, na ktorom už roky nikto nesedel, zvážte ich presun do pivnice, na povalu alebo ich skúste predať. Ak ide o starší nábytok, môžete ho zreštaurovať a použiť napríklad na chate.

Náš TIP:
Premenu domácnosti v duchu minimalizmu začnite jednou izbou. To, čo zistíte v prvej miestnosti, môžete využiť v ďalších. To celý proces zjednoduší a urýchli.

V jednoduchosti je krása minimalizmus

Vyhnite sa zaplneným povrchom a prekrytým stenám

Vrch komody s poukladanými predmetmi, každá stena prekrytá policou alebo skriňou či kuchynská linka plná spotrebičov – to všetko na jednej strane opticky zmenšuje priestor, no zároveň predstavuje prekážku v minimalizme. Ak chcete, aby priestor pôsobil čo najjednoduchšie a najviac vzdušne, snažte sa povrchy udržiavať prázdne. Skriňu môžete nahradiť decentným umeleckým dielom, ktoré môže priestor zároveň oživiť.

Elektroniku vyberajte s rozumom

Ďalším krokom k minimalizmu je vlastniť len tie kusy elektroniky, ktoré skutočne využívate. Zmyslom minimalizmu je aj spokojnosť s tým, čo už máte. Kupovať každý rok nový počítačový monitor s vyššou obnovovacou frekvenciou alebo televízor s o jeden palec väčšou uhlopriečkou nie je v súlade s minimalizmom a bude vám brániť v tom, aby ste boli vďační za to, čo máte okolo seba. Čo ale na druhej strane nebráni v tvorbe minimalistickej domácnosti, sú smart doplnky, ktoré vám môžu ušetriť miesto či zvýšiť bezpečnosť celého obydlia.

Vyberajte dekorácie, ktorých kúpa sa oplatí Minimalizmus

Vyberajte dekorácie, ktorých kúpa sa oplatí

Dekorácie a bytové doplnky patria medzi predmety, ktorými si môžete domácnosť veľmi rýchlo zaplniť. V duchu minimalizmu by ste sa mali zamerať hlavne na kvalitnejšie predmety a ich kúpu by ste si mali vopred poriadne premyslieť. Medzi dekorácie a obrazy, do ktorých sa oplatí investovať, patria predovšetkým diela vašich lokálnych umelcov a umelkýň.

Bez ohľadu na to, v akom duchu sa nesie vaša domácnosť, môže byť dobrým základom pre minimalizmus. Ak je toto váš vysnívaný štýl bývania, odporúčame vám začať premenu od nábytku. Potom sa presuňte na celkové pôsobenie miestností a premenu zakončite dekoráciami. Vždy poriadne zvážte, čo pravidelne používate a na čo vo vašej domácnosti len sadá prach.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný nábytok pre minimalistický
štýl nájdete TU <<

 

 

Komentáre (2)

 1. Je to veľmi pekné, ale pre mňa osobne nepredstaviteľné.
  Mám dušu umelca a moje steny sú zaplnené knihami, obrazmi atď.
  Ale určite pre niekoho dobrý článok.

  • Ja som zase presný opak.😅
   Musím mať všade upratané a čo najmenej vecí.
   Niekedy to už mám skôr ako úchylku, ako zvyknem počúvať od blízkych. 🤣

Komentáre