Poznáte kvalitu vašej studničnej vody?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Exteriér

Poznáte kvalitu vašej studničnej vody?

Poznáte kvalitu vašej studničnej vody

Zo štatistík vyplýva, že väčšina Slovákov je zásobovaná vodou z verejného vodovodu. Niektorí však používajú studničnú vodu ako doplnkovú. No a niektorí ju aj naďalej považujú za hlavný zdroj vody v domácnosti. Dnešný článok by sme preto radi venovali kvalite studničnej vody. Poďme na to!

Využívanie vlastnej studne na pozemku prináša bez debaty niekoľko výhod. V prvom rade je to úspora peňazí, ďalej nezávislosť od externého dodávateľa vody a v neposlednom rade aj jej úžitkové využitie v záhrade. Studničná voda však prichádza aj s jedným veľkým negatívom, a to kontrolou kvality vody.

Neprehliadnite:
Vlastná studňa potrebuje povolenie! Čo všetko potrebujeme.

Na rozdiel od verejného vodovodu, za kontrolu kvality studničnej vody je zodpovedný jej majiteľ, ktorý znáša všetky náklady na údržbu a ochranu kvality vody. Pri zanedbaní týchto podmienok môže dôjsť k znehodnoteniu vody, ktorá sa môže stať až zdraviu škodlivá.

Ako zistiť kvalitu studničnej vody

Kvalita studničnej vody sa zisťuje analýzou vody, ľudovo povedané rozborom, v jednom z akreditovaných laboratórií na Slovensku. To skúma jej mikrobiologické, biologické a fyzikálno-chemické zloženie, ktoré dokáže indikovať jej znečistenie.

Analýzu studničnej vody vám odporúčame vykonať v prípade, ak ste kúpili nehnuteľnosť, s ktorou neprišiel posudok o čistote studničnej vody. Ďalej ak ste takýto rozbor nevykonali na vlastnej studni posledné 2 roky. A rozbor budete potrebovať rovnako aj v prípade, že vaša oblasť zaznamenala povodne, silné dažde, alebo iné vplyvy prírody, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu vody.

Vďaka veľkým návalom vody sa totiž stáva, že je studňa náchylnejšia na mikrobiálnu kontamináciu, nakoľko sa nestíha vyrovnať so zvýšeným prietokom vody v nej a nedochádza tak k prirodzenej filtrácii vody.

Rozbor studničnej vody si poľahky urobíte buď priamo doma pomocou kúpeného testu vody, alebo si ho môžete dať urobiť profesionálne za poplatok v najbližšej vodárenskej spoločnosti.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre