Prečo sú potrebné rolety a žalúzie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

Prečo sú potrebné rolety a žalúzie

Prečo sú potrebné rolety a žalúzie

Väčšina ľudí si žalúzie a rolety mylne spája s kancelárskymi interiérmi. V skutočnosti je tento funkčný prvok jednoducho nepostrádateľný v každom modernom dome. Je pozoruhodné, že môžu byť inštalované kedykoľvek, vrátane času keď už svoj dom alebo byt aktívne používate.

Na rozdiel od tradičných úprav okien s rôznymi závesmi, rolety vám poskytujú úplnú kontrolu nad množstvom svetla, ktoré môže prechádzať vašimi oknami. Nielenže vás ochránia pred nadmerným svetlom, ale tiež vám umožnia zabezpečiť si súkromie, keď ste doma. Používaním žalúzií zvyšujete pocit súkromia a bezpečia, pretože ste skrytý pred okolitým svetom. Sú tiež účinným spôsobom regulácie izbovej teploty.

 

 

Aké rolety a žalúzie sú k dispozícii na výber?

Žalúzie nájdete vo viacerých typoch a líšia sa nielen spôsobom otvárania a zatvárania, ale aj veľkosťou lamiel, materiálom na ich výrobu, farbou a textúrou. Podľa spôsobu otvárania a dizajnu môžu byť:

  • horizontálne,
  • vertikálne,
  • valcované.

Podľa materiálu výroby môžu byť z:

  • tkaniny,
  • plastu,
  • dreva,

Existuje veľa možností pre farby a textúry žalúzií. Môžu byť obyčajné, biele alebo farebné, ako aj s akýmkoľvek obrázkom, farebným či čiernobielym. Spôsob otvárania, ako aj farba a štruktúra sa zvyčajne vyberajú v závislosti od ich umiestnenia a vlastností okolitého interiéru. Žalúzie by ju mali harmonicky dopĺňať bez toho, aby vnášali nesúlad.

Aké rolety a žalúzie

Horizontálne žalúzie

Horizontálne žalúzie skvele doplnia kancelársky aj bytový interiér. Môžu byť inštalované v kuchyni, kúpeľni, kancelárii alebo detskej izbe. Tenké lamely z plastu, bambusu ale aj dreva sa ľahko čistia od prachu. Farbu plastových žalúzií je možné zvoliť úplne ľubovoľnú, v závislosti od štýlu a dominantných farieb v okolitom interiéri.

Horizontálne žalúzie môžu byť zavesené alebo namontované na moderné PVC okná. Okrem toho môžu byť umiestnené nielen nad okenným otvorom, ale aj v samotnom okennom otvore a dokonca aj medzi rámami okna, ak má okno dvojité zasklenie. Lamely sa nielen posúvajú nahor, ale môžu meniť aj svoj sklon, aby si majiteľ mohol regulovať prístup svetla.

Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie sú v poslednej dobe čoraz obľúbenejšie. Používajú sa nielen v rôznych inštitúciách a kanceláriách, ale aj v domoch a bytoch, najmä v obývacích izbách alebo spálňach. Sú o niečo drahšie ako horizontálne, ale zároveň sú odolnejšie voči zaťaženiu a umožňujú vám otvárať okná dokorán tým, že presuniete žalúziu úplne doľava alebo doprava. Ktorúkoľvek z lamiel je možné v prípade poškodenia vymeniť bez toho, aby ste museli meniť celé žalúzie.

Vertikálne žalúzie často úplne nahradia závesy. Textúrované látkové vertikálne žalúzie skvele doplnia každý interiér nech už je to dvojizbový byt alebo štúdio, luxusný apartmán alebo vidiecke sídlo. Lamely so špeciálnou impregnáciou odpudzujúcou prach sú nenáročné na údržbu a odolné. Okrem tkaniny je možné vyrábať vertikálne systémy aj z iných materiálov, ako je plast alebo tenký kov, ako aj vytvárať kombinácie textúr a materiálov.

Voľne visiace rolety

Rolety

Rolety sú v podstate špeciálnym typom žalúzií, ktoré na rozdiel od všetkých predchádzajúcich možností neplní dekoratívnu funkciu, ale výlučne ochrannú úlohu. Dokonale chráni pred slnkom, prachom a tiež pred nelegálnym prienikom zvonku. Nainštalovať takéto rolety môžete nielen na okná, ale v niektorých prípadoch aj na dvere.

Napodobeninu takýchto plastových roliet je možné inštalovať v interiéri na miestach, ktoré je potrebné skryť pred zvedavými očami. Môžu to byť viac poschodové police alebo špajza. Vyzerajú pekne a elegantne a nezaberajú miesto ako bežné dvere.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Veľký výber roliet
za dobrú cenu TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    my máme krásne drevené žalúzie, neviem si predstaviť ako by to bolo bez ních. Hlavne kvôli súkromiu.

Komentáre