Šetrite našu planétu aj Vašu peňaženku – tipy a triky na ekologické bývanie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


EnergieStavba

Šetrite našu planétu aj Vašu peňaženku – tipy a triky na ekologické bývanie

Tipy a triky na ekologické bývanie

Žijeme v dobe, kedy nás znečistené životné prostredie a zlé návyky spoločnosti ovplyvňujú viacej ako kedykoľvek predtým. Ak chceme niečo zmeniť, základ je vždy začať od seba a to platí aj v bývaní. Ekologickým štýlom života však nebudete šetriť len našu planétu, ale môžete vďaka nemu ušetriť aj nejaké to euro. Preto vám prinášame tipy a triky na ekologické bývanie.

V prvom rade by ste sa mali zamyslieť či zbytočne neplytváte energiami a surovinami. Každý z nás už niekedy „zhrešil“ a zabudol vypnúť kúrenie, alebo klímu keď odchádzal z domu, nechal zapnutý televízor aj keď odišiel z miestnosti, nechal tiecť vodu pri umývaní zubov, alebo mu občas nechutí to čo si navaril a jedlo skončí v koši. V tom lepšom prípade ste z týchto zlozvykov už vyrástli, no v horšom prípade v tom niektorí ľudia pokračujú aj v dospelosti a v týchto neekologických návykoch vyrastajú aj ich deti.

 

Všetky tieto maličkosti spôsobujú preťažené využívanie energií a nadmernú tvorbu odpadu, ktorým ako ľudstvo ničíme našu planétu. Ak chcete žiť ekologickejšie, úplný základ je teda začať od jednotlivých skutkov cez šetrné sprchovanie namiesto každodennej kúpele, po zbieranie odpadkov, ktoré uvidíte na zemi mimo odpadkového koša. Okrem jednotlivých krôčikov však môžeme podniknúť aj väčšie kroky ku zlepšeniu stavu životného prostredia, a tu je zopár z nich.

Využívanie zelených energií

Jedným zo základných krokov ku zdravému bývaniu je využívanie zelených energií. Na rozdiely a možnosti v používaní takéhoto typu energií sme sa pozreli v predošlom článku. Prejsť ku alternatívnym obnoviteľným zdrojom môžete na vlastnú päsť, ale aj s pomocou komerčného poskytovateľa. Čo to bude znamenať v praxi? Jednoznačne menšia uhlíková stopa po používaní elektriny, využívanie zdrojov, ktoré nie sú pominuteľné, ale v neposlednom rade aj kopec ušetrených peňazí. Napríklad v prípade inštalácia solárnych panelov môžete rátať s návratnosťou do niekoľkých rokov. V prípade využívania komerčného poskytovateľa zelenej energie si môžete prepočítať Vaše náklady v porovnaní s bežnými poskytovateľmi energie.

Pestovanie vlastných potravín

Pestovanie vlastných potravín

Ďalším skvelým krokom je pestovanie vlastných potravín. Hovorí sa, že ovocie a zelenina z vlastnej záhradky chutí najlepšie, no predovšetkým je zdravšie a nepodporuje reťazce, ktoré predávajú geneticky modifikované a inak chemicky upravené plody. V prípade, že nemáte záhradku a nemáte možnosť dopestovania vlastných potravín, môžete zvoliť nákup v malých bio potravinách, alebo na trhu od domácich pestovateľov.

Chov hospodárskych zvierat

Chov hospodárskych zvierat

Okrem dopestovania ovocia a zeleniny môžete taktiež chovať hospodárske zvieratá. Ak nie ste vegetarián alebo vegán, domáce vajíčka, mäsko či mlieko Vám určite ušetria nemalé peniaze a taktiež budete opäť „pokojne bojovať“ proti neekologickým a neetickým veľkochovom. V prípade, že nemáte možnosť chovu môžete opäť využiť bio obchody, alebo domácich predajcov.

Triedenie odpadu

Triedenie odpadu

Ako sme spomínali vyššie, každý z nás aspoň raz zhrešil a vyhodil nedojedené jedlo. Samozrejme, najlepšia možnosť je vždy navariť toľko, koľko sa zje a jedlom neplytvať. Ak nám však niečo zostane, vrátane šúp, kostí, škrupín a kôstok, nevyhadzujte to medzi normálny odpad. Pokiaľ tak ešte nespravila Vaša obec, zariaďte si kôš na kuchynský bio odpad. Z neho môžete taktiež vytriediť odpad vhodný do kompostu a upcyklovať tak jeho využitie. Samozrejmosťou by malo byť triedenie plastu, papiera a ostatných typov odpadkov.

Nakupovanie v Second Hand

Ďalšie tipy ako žiť ekologickejšie

Medzi ďalšie zásady ekologického štýlu života patrí napríklad nepodporovanie fast-fashion reťazcov a nakupovanie kvalitných udržateľných značiek, prípadne nakupovanie v Second Hand obchodoch. Ďalej je vhodné zváženie nutnosti jazdenia na aute. To sa dá vymeniť za hromadnú dopravu, bicykel, alebo „zelené alternatívy“ v podobe elektrických a čoskoro aj vodíkových vozidiel.

>> Spomínaný bio obchod a potraviny
za dobrú cenu nájdete TU <<

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre