Stavebný systém z dreva – STEKO, kvalita zo Švajčiarska

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyPanelovéStavba

Stavebný systém z dreva – STEKO, kvalita zo Švajčiarska

Stavebný systém z dreva – STEKO

Ide o „švajčiarsky“ stavebný systém z vysušeného smrekového masívu s názvom – Stavebný systém STEKO. Keďže tento systém nie je veľmi známy, zaslúži si troška vašej pozornosti.

Stavebný systém z dreva – STEKO

Z ákladným prvkom tohto nového stavebného systému sú drevené moduly, ktoré sa vyrábajú vo Švajčiarsku. Ide o drevenú „tehlu“ vyrobenú vo fabrike so stavebným modulom – násobkom 8 cm. U dĺžkových rozmerov je to 16 cm, 32 cm a 64 cm a výškou 24 či 32 cm. Šírka (stavebná hrúbka) tvarovky je 12 a 16 cm. Tým je zaručená presnosť výrobkov a aj presnosť montáže na stavbe. Moduly sa veľmi jednoducho spájajú vedľa seba aj na seba (približne ako lego tvarovky), čím sa vytvárajú stavebné konštrukcie tvoriace steny a priečky domu. Originálnosť systému je v tom, že moduly sa spájajú (preväzujú ako murovaná stavba) bez akéhokoľvek prostriedku na lepenie.

Stavebný systém z dreva

Suchá montáž

umožňuje veľmi rýchlu a presnú realizáciu stavby podľa kladačského plánu (spracovaného vo výrobnom závode). Ten presne označí a očísluje tvarovky pre konkrétnu stenu a vloží do paliet tak, že nemôže dôjsť k zámene a improvizácii skladania konkrétnej steny. Spojenie jednotlivých stenových modulov sa realizuje špeciálnym tvarom vrchnej a spodnej strany (pera a drážky) modulu, ako aj prídavných drevených „hmoždiniek“ (z topoľa).

Stavebný systém z dreva

Súčasti systému sú dodávané z výroby na paletách. Potom, ako sú na základ stavby ukotvené vodiace prahy skladajú sa na seba STEKO moduly jednoducho, rýchlo, kus po kuse bez toho, aby bolo nutné použiť drahú techniku a žeriavy. Bez malty, cementu alebo lepidla tak vznikne za dva-tri dni kvalitný dom. Stena a do nej ukotvené priečky, vytvorené takýmto istým spôsobom, tvoria staticky kompaktnú jednotku s pevným spojením. Stropné prvky sa ukladajú na STEKO stenu uzavretú „dreveným“ stužujúcim vencom do ktorého sa kotví krov. Na krov je následne možné použiť krovové sústavy všetkých typových riešení.

Stavebný systém z dreva – STEKO

Zaujímavé sú aj tepelnoizolačné vlastnosti STEKO systému. Steny „z drevených tehiel“ je možné plniť rôznymi druhmi tepelnej izolácie o hrúbke 12 cm (priečky) a 14 cm vonkajšie obvodové steny + hrúbka vonkajšieho zateplenia (rieši sa podľa toho či sa dom zatepľuje kontaktným „zatepľovákom“ alebo iným systémom zateplenia). Vďaka čomu je možné stavať až „v pasívnom štandarde“ pri menších hrúbkach konštrukcie.

Stavebný systém z dreva – STEKO

V porovnaní s obvyklým spôsobom drevostavieb (panely) nepotrebujú STEKO steny parozábranu. Čím zabezpečujú prirodzené vyrovnávanie teplôt ako v lete, tak aj v zime. Póry a bunky masívneho dreva regulujú teplotu a vlhkosť – presne tak, ako to prebieha v ľudskej pokožke. Masívna stena STEKO tak v zime slúži ako zásobník tepla a v lete udržuje vnútorné priestory príjemne chladné. Rodinný dom, ktorým ilustrujeme príspevok stojí pri B.B. a je teda dôkazom, že systém je vhodný aj do náročných klimatických podmienok.

Ing. Pavel Kleskeň
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre