Chyby v dizajne bytu, ktoré robia interiér smiešnym a nevkusným

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Chyby v dizajne bytu, ktoré robia interiér smiešnym a nevkusným

Chyby v dizajne bytu, ktoré robia interiér smiešnym a nevkusným

V poslednej dobe si miešanie štýlov získava čoraz väčšiu obľubu. Podľa dizajnérov je to jediný spôsob, ako navrhnúť svetlý a individuálny interiér. V prípade eklektizmu je však veľmi jednoduché prekročiť jemnú hranicu, v byte narobiť chaos a chyby v dizajne. V tomto článku sa oboznámite s chybami, ktoré menia interiér zo štýlového na gýčový.

 

 

Hromadenie lesklých povrchov

Mnoho majiteľov bytov s oknami orientovanými na sever alebo východ sa snaží zvýšiť množstvo svetla v miestnostiach rôznym lesklým povrchom. Tie sú schopné odrážať lúče svetla a opticky zväčšiť miestnosť. Nenechajte sa však príliš unášať – všetko je dobré s mierou. Nadmerné množstvo lesku vyzerá príliš okázalo a niekedy dokonca ovplyvňuje pohodu. Môžu sa dokonca vyskytnúť bolesti hlavy a závraty.

Priveľa lesklých vecí, objemné zrkadlá či chrómované rukoväte zbavujú interiér pohodlia. Okrem toho sú dosť náročné na starostlivosť. Na týchto povrchoch sú jasne viditeľné kvapky, škvrny, odtlačky prstov a iné nečistoty – budete ich musieť denne utierať.

Hromadenie lesklých povrchov Chyby v dizajne bytu

Existuje niekoľko možností, ako problém vyriešiť. Tá najúčinnejšia je kardinálna – vymeniť nábytok. V prvom rade by z bytu mali zmiznúť stoly a stoličky s kovovými nohami. Je lepšie ich nahradiť jedálenskou zostavou s drevenými alebo lakovanými matnými časťami.

Prílišný lesk môžete kompenzovať aj textíliami. Vyberajte si výrobky z prírodných materiálov v neutrálnych odtieňoch a bez potlače. Môžu to byť závesy, dekoratívne vankúše, prikrývky atď. Skvelým nápadom by bolo doplniť interiér kobercom vďaka čomu bude miestnosť pôsobiť teplejšia a príjemnejšia.

Všetky veci v jednej miestnosti sú trendové

Vo všetkom dôležité poznať mieru. Zaplniť jednu miestnosť všetkými módnymi trendmi naraz je zlý nápad. Týmto spôsobom riskujete, že sa zajtra prebudíte v zastaralom interiéri. Ultramódne trendy sú krátkodobé: dnes žiaria jasnejšie ako akékoľvek hviezdy a zajtra sú posunuté na vedľajšiu koľaj bez možnosti návratu.

Všetky veci v jednej miestnosti sú trendové Chyby v dizajne bytu

Radíme vám vsadiť na základné veci. Sú v móde už dlhé roky a sú skvelou investíciou. Navyše na ich pozadí vyzerajú trendové predmety obzvlášť výhodne. Nevoláme po opustení dizajnérskych noviniek, tie totiž dodávajú bytu individualitu. Obmedzte ich však na dva alebo tri akcenty v každej izbe, ako napríklad kreslo v obývacej izbe alebo obraz v spálni.

Príliš veľa kontrastu

Dizajnéri tvrdia, že po hre s kontrastmi vyzerá interiér lepšie. Vytvára ďalší objem, vizuálne rozširuje priestor a robí ho zaujímavejším. Ale v prípade kontrastu je veľmi ľahké to preháňať. Jedno zlé rozhodnutie a všetko naokolo sa stáva nevkusným.

Príliš veľa kontrastu Chyby v dizajne bytu

Ak vidíte, že jeden z odtieňov vypadáva z celkovej kompozície, podporte ho inými predmetmi vyrobenými v rovnakej farbe. V obývačke máte napríklad modré závesy. Kúpte si rovnaké vankúše na pohovku alebo koberec s modrým vzorom. Ak je pri okne jedálenský kút, zoberte na stoličky obrus a vankúše, aby ladili so závesmi. Je veľa možností. Najdôležitejšie je, že kontrastná farba by nemala byť osamelá.

Môžete tiež odstrániť prebytok a miestnosť sa okamžite zmení. Napríklad, ak má interiér viac ako päť odtieňov a veľa rôznorodých vzorov, znížte ich počet na dva alebo tri. Použite pravidlo 60:30:10, kde prvé číslo je primárna farba, druhé je sekundárna a tretia je na doladenie.

Byť príliš neutrálny

Opačným extrémom sú príliš neutrálne interiéry. Ľudia, ktorí opravujú svojpomocne, sa často boja urobiť chybu a toho, že urobia prostredie nevkusným. Z tohto dôvodu volia bezpečné riešenia: neutrálne farby (béžová, biela, šedá, čierna), nevýrazný odtieň podlahy, nevýrazné maľby v jednoduchých rámoch. Výsledkom je, že všetko je navzájom kombinované, ale vyzerá to nezaujímavo. V takýchto interiéroch nie je dostatok charakteru.

Byť príliš neutrálny Chyby v dizajne bytu

Pokúste sa vložiť tmavé detaily do svetlej farebnej schémy a naopak. Ak sa bojíte ostrých kontrastov, jednoducho vneste do interiéru farby o niekoľko odtieňov svetlejšie alebo tmavšie ako tie, ktoré sa už v miestnosti nachádzajú. Vynikajúcim riešením sú pastelové farebné akcenty – nie sú príliš chytľavé, ale zároveň štýlové. Nechcete farby? Potom prídu na pomoc materiály a textúry: kovové prvky, prútený dekor, dokonca aj živé rastliny môžu dodať interiéru osobnosť.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný nábytok na zariadenie
domu a bytu Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre