Najúspornejšie plynové kotly pre stredné domácnosti

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavbaTZBVykurovanie

Najúspornejšie plynové kotly pre stredné domácnosti

Najúspornejšie plynové kotly pre stredné domácnosti, plynovy kotol

Plynové kotly sú jedným z najpopulárnejších spôsobov vykurovania domácností, ktoré využívajú zemný plyn ako palivo. Plynové kotly sa líšia podľa typu, výkonu, účinnosti, ceny a ďalších parametrov. V tomto článku sa pozrieme na najúspornejšie plynové kotly pre stredné domácnosti, ktoré ponúkajú vysokú účinnosť, nízku spotrebu plynu a dobrý pomer cena/výkon. Porovnáme 5 najlepších modelov podľa recenzií a testov z internetu.

 

 

Ako vybrať plynový kotol

Pri výbere plynového kotla je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov, ako napríklad:

 • Veľkosť domácnosti– Počet obyvateľov a izieb ovplyvňuje potrebný výkon a kapacitu kotla. Zvyčajne sa odporúča mať kotol s výkonom aspoň 10 kW na každých 100 m2 vykurovanej plochy.
 • Typ kotla– Existujú tri základné typy plynových kotlov: kondenzačnéturbo a atmosférické. Kondenzačné kotly sú najmodernejšie a najúspornejšie, pretože dokážu využiť teplo z kondenzátu spalín. Turbo kotly majú ventilátor, ktorý zabezpečuje optimálny prívod vzduchu do spaľovacej komory. Atmosférické kotly sú najjednoduchšie a najlacnejšie, ale aj najmenej účinné a najviac znečisťujúce.
 • Účinnosť kotla– Účinnosť kotla udáva, koľko percent energie z paliva sa premení na teplo. Čím je účinnosť vyššia, tým je spotreba plynu nižšia. Účinnosť sa meria pomocou tzv. sezónneho koeficientu účinnosti (SCOP), ktorý berie do úvahy aj teplotné podmienky počas roka. SCOP sa pohybuje od 1 do 5, pričom 5 je najlepšia hodnota.
 • Cena kotla– Cena kotla závisí od jeho typu, výkonu, značky, kvality a ďalších faktorov. Okrem ceny samotného kotla je potrebné započítať aj náklady na inštaláciu, údržbu a opravy. Pri porovnávaní cien je dobré brať do úvahy aj možnosť získať dotáciu alebo úver na kúpu plynového kotla.

5 najúspornejších plynových kotlov pre stredné domácnosti

Podľa recenzií a testov z internetu sme vybrali 5 najúspornejších plynových kotlov pre stredné domácnosti, ktoré spĺňajú nasledujúce kritériá:

 • Sú to kondenzačné kotly s vysokou účinnosťou (SCOP aspoň 4).
 • Majú výkon aspoň 20 kW.
 • Majú dobré hodnotenie od zákazníkov a odborníkov.
 • Majú primeranú cenu vzhľadom na svoje parametre.

Plynový kondenzačný kotol ecoTEC plus

Tieto kotly sú:

1. Vaillant ecoTEC plus VU 25 CS/1-5 – Tento kotol je jedným z najpredávanejších a najspoľahlivejších na trhu. Má výkon 24 kW, účinnosť SCOP 4,5 a cenu okolo 1 700 €. Je vhodný pre domácnosti s 2 až 4 osobami a 6 až 8 radiátormi. Je veľmi tichý, ľahko ovládateľný a má dlhú životnosť.

2. Buderus Logamax plus GB172-20 – Tento kotol je tiež veľmi populárny a kvalitný. Má výkon 20 kW, účinnosť SCOP 4,3 a cenu okolo 2 000 €. Je vhodný pre domácnosti s 2 až 3 osobami a 5 až 7 radiátormi. Je kompaktný, energeticky efektívny a má moderný dizajn.

3. Junkers Cerapur ZWBC 24-1 – Tento kotol je známy svojou spoľahlivosťou a jednoduchosťou. Má výkon 24 kW, účinnosť SCOP 4,2 a cenu okolo 1 200 €. Je vhodný pre domácnosti s 2 až 4 osobami a 6 až 8 radiátormi. Je robustný, bezpečný a má nízku hlučnosť.

4. Protherm Lynx Condens 24 – Tento kotol je cenovo dostupný a funkčný. Má výkon 24 kW, účinnosť SCOP 4,1 a cenu okolo 900 €. Je vhodný pre domácnosti s 2 až 4 osobami a 6 až 8 radiátormi. Je jednoduchý na inštaláciu, obsluhu a údržbu.

5. Viessmann Vitodens 100-W – Tento kotol je inovatívny a vysoko výkonný. Má výkon 24 kW, účinnosť SCOP 4,0 a cenu okolo 1 600 €. Je vhodný pre domácnosti s 2 až 4 osobami a 6 až 8 radiátormi. Je vybavený inteligentnou reguláciou, dotykovým displejom a samočistiacim systémom.

Zhrnutie

Plynové kotly sú efektívnym spôsobom vykurovania domácností, ktoré používajú zemný plyn ako palivo. Pri výbere plynového kotla je dôležité zvážiť jeho veľkosť, typ, účinnosť, cenu a ďalšie faktory. V tomto článku sme porovnali 5 najúspornejších plynových kotlov pre stredné domácnosti, ktoré ponúkajú vysokú kvalitu za rozumnú cenu.

Ak máte záujem o kúpu plynového kotla, odporúčame vám poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať ten najvhodnejší pre vašu situáciu. Tiež sa informujte o možnostiach dotácií alebo úverov na financovanie vášho nákupu.

Dúfame, že tento článok vám pomohol zorientovať sa v ponuke plynových kotlov pre stredné domácnosti.

Galéria

Foto: Vaillant, Protherm, Buderus, Viessmann
Text: Redakcia

>> Vhodné vykurovanie do domu a bytu
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre (1)

 1. Dobrý deň,
  my máme doma kotol od značky Vaillant.
  Sme veľmi spokojní.
  Vrelo odporúčam.
  Nekazí sa nemusíme nonstop volať opravára.

Komentáre