Labri House: Tajná záhradná oáza v srdci mesta

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

Labri House: Tajná záhradná oáza v srdci mesta

Labri House

Predstavte si, že žijete v dome, ktorý je obklopený zelenou prírodou, ktorá vás chráni pred hlukom a znečistením veľkomesta. Predstavte si, že sa prechádzate po streche vášho domu, ktorá je pokrytá kvetmi a stromami, a pozorujete ryby a vodné rastliny v rybníku pod vami. Predstavte si, že máte pocit, že ste v tajnej záhrade, ktorá je len vaša. Taký je Labri House, dom pre dôchodcovský pár vo Vietname, ktorý navrhli architekti z ateliéru Nguyen Khai Architects & Associates.

 

 

Labri House sa nachádza na konci malej uličky v citadele mesta Huế, ktoré je známe svojou bohatou históriou a kultúrou. Dom má plochu len 55 m2 a je postavený na pozemku o rozlohe 100 m2. Na jednej strane je ohraničený rybníkom s leknami a riasami, na druhej strane susedí s ďalšími domami. Dom je navrhnutý tak, aby bol skrytý pred zvedavými pohľadmi a aby vytváral pocit súkromia a pokoja pre jeho obyvateľov.

Dom sa skladá zo štyroch sklenených kvádrov, ktoré sú obalené betónom a popínavými rastlinami. Každý kváder má inú výšku a uhol a spolu tvoria nepravidelnú kompozíciu. Na streche každého kvádra rastie frangipani, tropický strom s voňavými kvetmi. Kvety frangipani sa menia podľa ročných období: na jar sú biele alebo ružové, v lete sú žlté alebo červené, v zime opadajú. Stromy poskytujú tieň a chlad domu v horúcich dňoch a dodávajú mu živý charakter.

Labri House

Každý kváder má inú funkciu: jeden slúži ako obytná a jedálenská miestnosť, druhý ako kuchyňa, tretí ako kúpeľňa a štvrtý ako spálňa. Vnútri kvádrov nie sú žiadne steny ani dvere, len sklo a zelené rastliny. Sklo umožňuje prenikanie svetla a vzduchu do domu a zároveň umožňuje vizuálny kontakt medzi jednotlivými priestormi. Rastliny filtrujú svetlo a čistia vzduch. Obyvatelia domu sa môžu cítiť ako v skleníku alebo v lese.

Dom je spojený chodníkmi a rebríkmi, ktoré umožňujú pohyb medzi kvádrami a po streche. Strecha je ako terasa alebo záhrada, kde sa dá oddychovať, čítať knihu alebo sledovať hviezdy. Rybník je ako bazén alebo fontána, kde sa dá osviežiť, loviť ryby alebo počúvať šum vody. Dom je ako umelecké dielo alebo hračka, kde sa dá tvoriť, meniť a baviť.

Labri House

Labri House je príkladom toho, ako sa dá žiť v harmónii s prírodou aj v mestskom prostredí. Dom je navrhnutý tak, aby bol úsporný, dlhotrvajúci a ekologický. Spotrebuje málo energie, pretože využíva prirodzené svetlo a vetranie. Má dlhú životnosť, pretože je vyrobený z odolných materiálov. Je ekologický, pretože neobsahuje žiadne škodlivé látky a podporuje biodiverzitu. Dom je aj príkladom toho, ako sa dá žiť šťastne a pokojne aj vo vyššom veku. Dom je navrhnutý tak, aby bol pohodlný, bezpečný a zábavný. Je pohodlný, pretože je prispôsobený potrebám a predstavám jeho obyvateľov. Je bezpečný, pretože je skrytý a chránený pred vonkajšími vplyvmi. Je zábavný, pretože je plný prekvapení a možností.

Záver

Labri House je dom, ktorý nie je len stavbou, ale aj živou bytosťou. Je domom, ktorý sa mení s ročnými obdobiami, s počasím a s náladou jeho obyvateľov. Je domom, ktorý sa spája s prírodou, s vodou a so zemou. Je domom, ktorý sa stáva súčasťou krajiny, susedstva a mesta. Je domom, ktorý je tajnou záhradnou oázou v srdci mesta.

Galéria

Zdroj foto: Shutterstock, seminolehardrockhollywood.com
Redakcia

>> Dokonalý luxusný nábytok do domu
TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (4)

  1. Kráása.
    Wou, zvnútra vyzerá ten dom, akoby ani neboli v okolí žiadne iné domy.
    Uplna oáza pokoja.
    Len by ma veľmi zaujímalo, koľko taký dom stojí?

  2. Mne to trochu pripomina sklenik,ale proti gustu….

  3. Krásne to je…

Komentáre