Staviame terasu – nosná konštrukcia – 2. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérStavba

Staviame terasu – nosná konštrukcia – 2. časť

Staviame terasu, nosná konštrukcia, 2 časť, stavba, exterier, zahrada

Dnešný článok je pokračovaním série článkov o svojpomocnej výstavbe terasy s názvom “Staviame terasu”. V prvom diele sme si povedali čo všetko zahŕňajú prípravné práce, takže ak ste ho ešte nečítali, určite si ho pozrite. Nosná konštrukcia bude témou v druhom diely.

Po dôkladnej príprave podkladu môžete pristúpiť k formovaní nosnej konštrukcie vašej novej terasy. Ak vám môžeme poradiť, určite na nej nešetrite. Je to tá hlavná časť terasy, na ktorú budete neskôr montovať jednotlivé terasové dosky.

Čo sa týka materiálov, pre nosný rošt terasy si môžete vybrať podkladové hranoly z dreva, drevoplastu a hliníka. Ak chcete postaviť terasu, ktorá vydrží niekoľko desiatok rokov, kupujte naozaj kvalitný materiál, ktorý je minimálne tak odolný ako terasové dosky samotné.

Neprehliadnite:
Staviame terasu – príprava podkladu – 1. časť

Ak ste si pri príprave urobili základ z betónovej dlažby, môžete ukladať nosný rošt priamo na ňu. Ak ste zvolili štrkový podklad, v tomto bode budete musieť položiť takzvané betónové pätky, na ktoré následne uložíte samotné nosné hranoly.

Zabezpečte si bezproblémovú údržbu terasy

Najväčším strašiakom pri údržbe terasy býva hromadiaca sa vlhkosť pod terasou, ktorá negatívne ovplyvňuje stav a životnosť materiálu nosnej konštrukcie i samotných terasových dosiek. Preto sa oplatí pri podkládke nosnej konštrukcie terasy myslieť aj na jej čo najlepšie budúce vetranie. Aby ste zamedzili priamemu kontaktu drevenej nosnej konštrukcie a drevených terasových dosiek, odporúčame vám prikúpiť aj plastové podložky, ktoré následne zasuniete medzi nosné hranoly konštrukcie a samotné terasové dosky.

Staviame terasu, nosná konštrukcia, 2 časť, stavba, exterier, zahrada, terasove dosky

Ďalším problémom do budúcna môže byť aj malá hustota položených podkladových hranolov. Presná odporúčaná vzdialenosť závisí najmä na zvolenom materiáli a tiež hrúbke terasových dosiek. Preto ak sa chcete vyhnúť ohýbaniu dosiek pri chôdzi na terase, zvoľte rozostup podkladových hranolov aspoň každých 30-50 cm, pričom platí, že čím hrubšia terasová doska, tým menší rozostup podkladových hranolov.

A touto informáciou dnes zakončíme tento článok zo série “Staviame terasu”. Ďalší diel bude venovaný už samotnej montáži terasových dosiek.

Foto: Shutterstock
Redakcia

Atelier Suchánek, dvere, podlahy, zarubne, mozntaz, kuchyne, nabytok

Dohodnite si konzultáciu na www.ateliersuchanek.sk

>> Vhodný exteriérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre