Sendvičový panel PIR a PUR – aký je medzi nimi rozdiel?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaStrechaZakladanie staviebZvislé konštrukcie

Sendvičový panel PIR a PUR – aký je medzi nimi rozdiel?

Sendvičový panel PIR a PUR


Podobné, ale predsa rozdielne – reč je o známych sendvičových paneloch PIR a PUR. Na začiatok musíme podotknúť, že oba typy spomínaných sendvičových panelov sa vyznačujú vysokou odolnosťou. Aké sú však medzi nimi rozdiely?

PIR panely sa vďaka svojim vlastnostiam používajú hlavne v strešných systémoch, poprípade na zatepľovanie podláh, na steny v saunách či zimných záhradách. Sú extrémne odolné voči požiaru, ale aj pôsobeniu chemických látok, húb či baktérií. Sendvičové PIR panely sú ľahšie a tenšie ako iné panely, no zároveň majú vysokú odolnosť, takže sú používané pre unikátne technologické riešenia. Spájajú v sebe modernosť a unikátnosť vlastností, vďaka kombinácii použitých materiálov, takže spĺňajú náročné kritériá nízkoenergetických a ekonomických požiadaviek. Okrem iného sú tiež šetrné k životnému prostrediu, je možné ich recyklovať a do značnej miery znova použiť.

 

 

PUR panely sa skladajú z polyuretánovej peny, ktorá vzniká napenením polyuretánovej hmoty a vytvára uzavretú mikroskopickú štruktúru obsahujúcu predovšetkým molekuly s uretánovými väzbami. Vďaka tomu má PUR sendvičový panel skvelé tepelnoizolačné a hydroizolačné vlastnosti. Hlavný rozdiel PUR a PIR peny teda spočíva v zložení izolačnej peny a v odolnosti voči ohňu a vysokej teplote. Hlavným znakom izolácie na báze polyizokyanurátu (PIR) je termoreaktivita polyméru. Pri vystavení ohňu sa na polyméri vytvára pórovitá uhlíková matrica, čím zabraňuje spáleniu a následne šíreniu ohňa, preto sú PIR panely veľmi žiadané pri zatepľovaní striech.
Poďme si teda zrekapitulovať benefity oboch panelov!

PIR panely:

  • Skvelá odolnosť voči ohňu
  • Izolačné vlastnosti
  • Ľahká konštrukcia
  • Vysoká pevnosť v tlaku

PUR panely:

  • Všestranné využitie
  • Vysoká variabilita
  • Jednoduchá montáž
  • Šetrenie financií

Na trhu môžete nájsť celý rad izolačných materiálov, napriek tomu patria sendvičové panely za posledné roky k tým najvyhľadávanejším. Ponúkajú vynikajúce technické aj estetické vlastnosti, ktoré sú ocenené v každom segmente. Sendvičový panel je navyše možné vizuálne prispôsobiť naozaj všetkým požiadavkám. Pokiaľ sa rozhodnete investovať do kvalitného zateplenia alebo výstavby moderného objektu, určite sa najskôr poraďte s odborníkmi.

Sendvičové panely PIR a PUR

Tím JUNIK S&J je tu pre Vás!
Viac informácií získate na našom webe www.juniksj.sk

Foto: Juniksj
Text: Juniksj

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre