Okná, plastové, drevené či hliníkové?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

Okná, plastové, drevené či hliníkové?

Okná Hliníkové

Ak riešite túto dilemu takto zjednodušene – len výberom materiálu – nerobíte správne! Rozhodnúť sa pre materiál, z ktorého budú vaše okná je rozhodovanie na 25 a viac rokov (fyzická životnosť okien), a tak by ste sa na túto „úlohu voľby“ mali aj troška pripraviť.

PLASTOVÉ okná sú dnes najrozšírenejším druhom okien v našich domácnostiach. Plastové profily, z ktorých sa tieto okná vyrábajú sú kvalitné ako z fyzikálneho, tak teplotného hľadiska. Obľube sa tešia preto, lebo dôležitou výhodou je ich nižšia cena.

Okná Drevene

DREVENÉ okná sú považované za exkluzívnejšie, sú vhodné takmer do všetkých podmienok v stavbách RD. Dnešné, novšie riešenia ponúkajú aj kombináciu hliníkový „clip“ z exteriéru a drevo z interiéru, čo zvyšuje ich úžitkové vlastnosti. Negatívom sú ich vyššie ceny. HLINÍK je materiálové riešenie pre dizajnérsky exkluzívne riešenia. Aj tento materiál dokážu výrobcovia farebne spracovať do dokonalých prvkov, ktoré vaše bývanie urobia neprehliadnuteľným. Ich cenové relácie sú však na stupnici najvyššie.

Dizajn a vzhľad

Výber konštrukčných a dizajnérskych riešení je veľmi široký a odvíja sa od funkcie miestnosti, kde okno bude prinášať svetlo. Na vás ostáva otázka:“ Z čoho a v akom vybavení?“ – z pohľadu funkcie.

Okná Plastové

Okná si môžete vybrať z rôznych farieb, typov otváraní (jednokrídlové, dvojkrídlové, trojkrídlové, balkónové dvere, vchodové dvere a posuvné celostenové systémy), ale aj alternatívu izolačných skiel ako trojsklá a dvojsklá. K téme okno patria aj rôzne doplnky okien, ako je tieniaca technika, ochrana proti hmyzu či parapety. Samostatnú kapitolu pri vyberaní okien tvorí kovanie či už bezpečnostné, uzamykateľné, alebo „neviditeľné“, atď… Ako teda si vyberať správne?

Kde hľadáte odpovede

Okná Plastové

Odpoveď, ako sa dopracovať k správne výberu materiálovej základne, je zložitá. Na vyššie formulovanú otázku hľadá 99% stavebníkov odpoveď na internete – na diskusných fórach. Ani naše fórum toto nezmení. Doba je taká, ale hlavne, laici nevedia čítať stavebné výkresy, „NEMAJÚ“ čas, aby im projektant alebo developer podrobne vysvetlil klady či záporné momenty riešenia, ktoré je v nich zakreslené. Zákazníci sa chcú RÝCHLO čo-to dozvedieť, zistia, že nejde o malú finančnú čiastku, ktorú musia za okná zaplatiť… a najhoršie je, že sa chcú aj RÝCHLO rozhodnúť. Dali sme si „domácu úlohu“ a zistili sme, že poradenských portálov o stavebníctve je v slovenčine – 69!!!!!a každý rieši okná. Žiaľ, „rád“ je veľmi veľa… až 85% zmätočných!!!

Kde vám poradia „pravdivo“?

Úvodzovky k slovu pravdivo som dal zámerne, pretože na internetových fórach si „radia“ absolútni laici!!!, ktorí niečo, nejaký problém s oknami zažili, a v podstate si  ventilujú traumu zo zlej skúsenosti s konkrétnym dodávateľom. Obvykle je to reklamácia zo zhoršenej funkčnosti otvárania. Nasledujú otázky o rosení skiel okien a potom o vydúvaní – priehyboch parapetov. Reklamujú tieto nedostatky a sú znechutení s následným servisom od výrobcov. Prvotná otázka znie asi takto:“ Má niekto skúsenosti s výrobcom …xy? Aké sú jeho okná?“. Nasleduje otázka typu: “Je cena za tieto okná primeraná?“ Toto je neodškriepiteľný fakt a z odpovedí od diskutujúcich si máte vytvoriť názor na technickú kvalitu a spracovanie okien? Verte neurobíte si názor, že „to“, čo si chcete dať zamontovať do stavby bude spĺňať vami požadované vlastnosti vašich „výplní otvorov“. Môj názor je takýto: na fórach získate prehľad, čo všetko sa môže pri poruche okna vyskytnúť, ale ako a u koho objednať kvalitné a dlhodobo fungujúce okno sa nedozviete.

Okná Drevene

Ako z tohto problému?

Riešenia je potrebné hľadať u odborníkov – projektanta a výrobcu okna. Projektant má za povinnosť urobiť samostatnú prílohu projektu s názvom – VÝKRES – ROZPIS STOLÁRSKYCH VÝROBKOV a v ňom nakresliť a aj technicky zadefinovať tepelnoizolačné parametre okna (U okna – Uw). Tento výkres(y) sú potom podkladom pre technika z obchodnej kancelárie výrobcu, aby sa vedel zorientovať, „aké okno to má byť“, čo má pre zákazníka vyrobiť. Tento technik by mal ísť na stavbu zamerať stavebné otvory a hlavne!!! skonzultovať s vami ako si predstavujete „ fungovanie“ okna. Ak niektorým parametrom okna nerozumiete, mal by vám podať dokonalé vysvetlenie funkcie a nejednať s vami len a len o cene za dodávku a montáž.

Okná Hliníkové

Kto teda definuje technické parametre?

Projektant by mal v projektovej dokumentácii predpísať veľkosť, členenie, materiálovú bázu okenných konštrukcií, hodnoty súčiniteľa prechodu tepla rámových profilov (Uf) a hodnoty súčiniteľa prechodu tepla zasklenia (Ug). Hodnotu súčiniteľa prechodu tepla celého okna daných rozmerov (Uw) musí stanoviť zo známeho vzťahu (STN EN 10077-1). Rovnako by mal riešiť detail osadenia okna do obvodového plášťa. Kde, na ktoré miesto v ostení okno v otvore umiestniť, čím ho staticky upevniť a ako vytvoriť hydroizolačnú a tepelnoizolačnú bariéru tohto tenučkého 8 – 10 cm spoja.

Okná, Projektant

Moja rada teda znie: pýtajte sa projektanta, a aj v obchodnej kancelárii výrobcov, aké hodnoty (Uw) okná v konkrétnej skladbe, ktorú vám ponúkajú dosiahne. Porovnajte to s tým, čo predpísal projektant. Oplatí sa to.

Ing. P.K.
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné náradie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre