Stavba domu svojpomocne

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Stavba domu svojpomocne

Stavba domu svojpomocne, prečítajte si zopár tipov a inšpirácií

Rozhodli ste sa stavať svojpomocne? Prečítajte si zopár tipov a inšpirácií, ktoré by sa vám mohli zísť.

Výber vhodnej parcely

Jedným z najdôležitejších parametrov na stavbe domu je výber vhodného pozemku. Pokiaľ ste nezdedili voľnú parcelu a máte na výber, skúste sa orientovať nielen podľa ceny, ale tiež zohľadniť aj svoj temperament. Nekto je pečený – varený v centre mesta, iný hľadá pokoj pri lese. Pre tých, čo milujú slnko a teplo, je ideálna orientácia záhrady na juh a tí chladnomilnejší uprednostnia radšej polotieň. Nezaškodí ani preveriť si budúcich susedovcov.

Neprehliadnite:
Ako požiadať o dotáciu na takmer nulový dom a na čo si dať pozor

Darmo by ste si chceli vytvoriť oázu pokoja, keď vám ju budú pravidelne kaziť zlé medziľudské vzťahy. Občianska vybavenosť ako škola, škôlka, obchody či pošta sú tiež bonusy navyše. V neposlednom rade si na úrade skontrolujte, či je na danom pozemku povolené stavať a ak je vedľa vás voľná parcela, opýtajte sa tiež, aké má s ňou mesto plány – nech vás nič neprekvapí.

Nie je svojpomocne ako svojpomocne

Stavba svojpomocne je na čas veľmi náročná, nehovoriac o odborných skúsenostiach, ktoré je potrebné ovládať. Takúto stavbu zvládne len málokto. Kompromisom medzi domom rovno na kľúč a svojpomocným stavaním, je čiastočne si nechať pomôcť. Napríklad si nechať odborníkmi postaviť základy a hrubú stavbu a zvyšok dorobiť sám alebo s pomocou rodiny, známych či odborníkov. Tento spôsom je zdĺhavejší, no finančne výhodnejší. Navyše dostanete zákonnú záruku na hrubú stavbu a vyhnete sa neodbornosti, ktorá by mohla mať neblahé následky.

Stavba domu svojpomocne, prečítajte si zopár tipov a inšpirácií

Niet nad kvalitné plánovanie

Nemyslíme len plánovanie domu. Ešte pred tým, ako minibager vykope prvú hlinu, je dobré vedieť, ako chcete, aby v budúcnosti vyzeral váš dom, ale aj celý pozemok. Plánujete záhradný domček? Snívate o bazéne? Záhradu je výhodné naplánovať spolu s domom. Pri ťahaní elektrických rozvodov budete vedieť presne povedať, kde bude stáť altánok alebo záhradný domček. Požičovňa stavebných strojov je síce ohľaduplná a vyjde vám v ústrety kedykoľvek, no objednaný bager na kopanie základov, rovno môže vykopať aj dieru na bazén. Ušetríte tým nemalé náklady, ktoré pri stavbe určite využijete.

Niekedy sa môže stať, že napriek platnému stavebnému povoleniu sa príliš dlho čaká na schválenie prípojok. Vás tlačí čas, lebo počasie stavbe preje, no nemáte potrebný zdroj energie na pozemku. V takom prípade pomôže elektrocentrála. Radšej však investujte do kvalitnejšej, na stavbe sa pracuje s profi náradím a to spotrebuje veľa energie.

Redakcia
Foto: Shutterstock

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre