Vychutnajte si rannú kávičku aj v zime, ako? Vďaka zimnej záhrade.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Vychutnajte si rannú kávičku aj v zime, ako? Vďaka zimnej záhrade.

Vychutnajte si rannú kávičku aj v zime, ako Vďaka zimnej záhrade

Zima nám nezadržateľne klope na dvere. No ranú kávičku, raňajky či obed si môžete vychutnať aj v zime. Ako? Vďaka zimnej záhrade. Tu je niekoľko tipov a užitočných rád ako si môžete zimnú záhradu postaviť aj u vás doma.

Vychutnajte si rannú kávičku aj v zime, ako Vďaka zimnej záhrade

Rady nad zlato: Načo si dať pozor pred stavbou zimnej záhrady?

1. Ak túžite po zimnej záhrade, ideálne je aby ste ju mali zahrnutú v projekte stavby rodinného domu. Zimná záhrada bude kompaktnou súčasťou domu a bude plniť aj estetickú funkciu. Navrhujem spojiť sa s odborníkom, ešte pred stavbou domu, ten vám pomôže, poradí a uľahčí sa tak celková realizácia stavby.

2. Pri stavbe zimnej záhrady je dobré myslieť aj na jej rozmery. Mala by mať rozlohu minimálne 15 m2, preto je dobré, ak celú stavbu posúdi tiež statik. Čím väčšia plocha, tým viac peňazí to bude stáť. Je potrebné si však uvedomiť, že na výstavbu zimnej záhrady sú náklady oveľa vyššie, než pri výstavbe klasickej murovanej izby.

3. Pozor si dajte na vlhkosť, ktorá môže vzniknúť pri strete teplej vnútornej klímy so studenou vonkajšou. Dôležité je vybrať si kvalitné okná, dvere a tiež materiály, ktoré zabránia kondenzácii vody a vytvoria tzv. tepelný most. Z tohto dôvodu by mala mať zimná záhrada aj podlahové vykurovanie.

Vychutnajte si rannú kávičku aj v zime, ako Vďaka zimnej záhrade

Materiály

Zimná záhrada je pomerne veľká konštrukcia, ktorá vytvára značný tlak. Materiály použité nielen na jej výstavbu musia byť preto pevné, aby nedochádzalo k pnutiu. Najlepším materiálom je hliník. Ten vytvára tepelný most a zabraňuje zrážaniu vody. Z hliníka sú vyrobené rámy okien a dverí, ktorých farebnú kombináciu si môžete vybrať a zladiť s domom.

Neprehliadnite:
Chyťte slnko do „zimnej siete“, pomôže vám zimná záhrada

Dôležitým prvkom každej zimnej záhrady je sklo. Ak sa rozhodnete pre vykurovanie podlahy, odporúča sa použiť trojsklo. Má dobré protihlukové vlastnosti a únik tepla tiež nehrozí. Ak však vykurovanie zimnej záhrady nechcete, stačí vám dvojsklo. Zabudnúť by ste nemali ani na vetranie. Myslite na to pri výbere dverí a okien.

Vychutnajte si rannú kávičku aj v zime, ako Vďaka zimnej záhrade

Strecha

Je rovnako dôležitá ako okná a dvere. Mala by byť presklená, aby čo najviac prepúšťala slnečné lúče a najmä v zime zabezpečila teplú klímu. Dôležitý je aj sklon strechy. Ten by mal byť okolo 10°, ak chceme aby nám dobre odtekala dažďová voda. Ak si zvolíme na odvod vody odkvapy, odporúča sa sklon aspoň 20°. Pod týmto sklonom k nám dopadajú slnečné lúče. Ak chceme zabezpečiť, aby nám bolo v zime v záhrade teplo a v lete naopak chladnejšie, mali by sme si zvoliť sklon strechy okolo 80°.

Vychutnajte si rannú kávičku aj v zime, ako Vďaka zimnej záhrade

Interiér

Zariaďovanie interiéru je vecou vkusu. Môže sa odvíjať aj od toho koľko času v zimnej záhrade chcete tráviť. Odporúčam však zabezpečiť dostatok miesta na sedenie a väčší stôl alebo konferenčný stolík. Podlahu si môžete zvoliť buď vinylovú, plávajúcu alebo dlažbu. Interiér si môžete vyzdobiť kvetmi či obrazmi (ak ich máte kam umiestniť). Vašej fantázii sa medze nekladú.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre