Plastové a drevené okná: Aké sú ich výhody a nevýhody – 2. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

Plastové a drevené okná: Aké sú ich výhody a nevýhody – 2. časť

Plastové a drevené okná a ich prednosti

Ak plánujete kúpiť nové okná do svojho domu alebo bytu, možno sa pýtate, ktoré sú lepšie: plastové alebo drevené? Obe varianty majú svoje prednosti a slabiny, ktoré je dobré zvážiť pred rozhodnutím. V tomto článku vám porovnáme plastové a drevené okná podľa niekoľkých kritérií, ako sú vzhľad, cena, údržba, izolácia, životnosť, ekológia a hodnota.

 

 

Vzhľad

Plastové okná sú dnes dostupné v mnohých farbách a dekoroch, ktoré imitujú drevo. Môžete si tak vybrať okná, ktoré sa hodia k vášmu interiéru aj exteriéru. Plastové okná sú však stále vnímané ako menej estetické a elegantné ako drevené okná, ktoré majú klasický a prírodný vzhľad.

Drevené okná môžete tiež maľovať alebo lakovať podľa svojho vkusu a meniť ich farbu v priebehu času. Drevené okná sa tiež lepšie hodia do historických alebo tradičných budov.

Cena

Plastové okná sú zvyčajne lacnejšie ako drevené okná. Podľa niektorých zdrojov sú plastové okná o 20-40% lacnejšie ako drevené eurookná. Plastové okná sú teda vhodné pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupné riešenie.

Drevené okná sú drahšie nielen kvôli materiálu, ale aj kvôli náročnejšej výrobe a inštalácii. Drevené okná sú preto vhodné pre tých, ktorí chcú investovať do kvality a dlhodobej hodnoty.

Plastové a drevené okná porovnanie

Údržba

Plastové okná sú bezúdržbové. Stačí ich občas umyť a premazať kovanie. Plastový materiál je odolný voči poveternostným vplyvom, hmyzu, plesni a hnilobe. Nevýhodou plastových okien je to, že sa nedajú maľovať. Ak sa poškodia alebo vyblednú, musia sa vymeniť celé.

Drevené okná vyžadujú pravidelnú údržbu. Musia sa chrániť pred vlhkosťou, slnečným žiarením a škodcami pomocou impregnácie, laku alebo farby. Drevené okná sa musia natierať približne každých 5-10 rokov, aby si zachovali svoj vzhľad a funkčnosť. Výhodou drevených okien je to, že sa dajú opraviť alebo obnoviť.

Izolácia

Plastové aj drevené okná majú dobré izolačné vlastnosti, ktoré závisia od kvality profilu, zasklenia a tesnenia. Plastový materiál je slabým vodičom tepla a chladu, čo je výhodou. Avšak plastové okná sú často duté a môžu prechádzať studeným vzduchom. Preto je dobré hľadať izolované okenné rámy.

Drevené okná sú tiež vynikajúce v zabraňovaní prenosu tepla alebo chladu z vonku. Drevo je prírodný materiál, ktorý sa prispôsobuje zmene teploty a vlhkosti. Okrem tepelnej izolácie je dôležitá aj zvuková izolácia. Plastové okná sú lepšie v tlmení vonkajšieho hluku ako drevené okná. To je výhodné pre tých, ktorí bývajú v hlučnom prostredí. Zvuková izolácia sa dá zlepšiť aj použitím špeciálneho protihlukového alebo bezpečnostného zasklenia.

Životnosť

Plastové okná by mali teoreticky vydržať približne 50 rokov, avšak v niektorých prípadoch môže dôjsť k ich skrehnutiu alebo popraskaniu už po 15 alebo 20 rokoch. Plastové okná sú teda vhodné pre tých, ktorí neplánujú dlhodobo bývať na jednom mieste.

Drevené okná majú dlhšiu životnosť ako plastové okná, ak sa o ne dobre starajú. Drevené okná môžu vydržať aj 100 rokov alebo viac. Drevené okná sú teda vhodné pre tých, ktorí chcú investovať do trvanlivosti a hodnoty svojho domu.

Vzhlad drevenych okien

Ekológia

Plastové okná sú menej ekologické ako drevené okná, pretože sú vyrobené z ropy a pri ich výrobe sa uvoľňujú škodliviny do ovzdušia. Plastový materiál je tiež ťažko recyklovateľný a pri jeho spaľovaní sa uvoľňujú toxické látky.

Drevené okná sú ekologickejšie ako plastové okná, pretože sú vyrobené z obnoviteľného prírodného materiálu. Pri ich výrobe sa spotrebuje menej energie a uhlíka ako pri výrobe plastových okien. Drevo je tiež ľahko recyklovateľné a biologicky odbúrateľné.

Hodnota

Plastové okná môžu zvýšiť hodnotu vášho domu alebo bytu, ak sú dobre inštalované a zladené s dizajnom interiéru a exteriéru. Plastové okná sú tiež vhodné pre tých, ktorí chcú znížiť svoje energetické náklady a zlepšiť svoj komfort.

Drevené okná môžu zvýšiť hodnotu vášho domu alebo bytu ešte viac, ak sú kvalitné a udržiavané. Drevené okná dodávajú vášmu domu alebo bytu charakter a štýl, ktorý sa cení na trhu. Drevené okná sú tiež vhodné pre tých, ktorí chcú investovať do dlhodobej hodnoty a ekológie.

Záver

Plastové a drevené okná majú svoje výhody a nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť pred rozhodnutím. Plastové okná sú lacnejšie, bezúdržbové a odolné voči poveternostným vplyvom.

Drevené okná sú drahšie, náročnejšie na údržbu a citlivejšie na vlhkosť a škodcov. Obe varianty ponúkajú dobrú izoláciu, ak sú správne inštalované a zasklené. Vzhľadom na vzhľad, životnosť, ekológiu a hodnotu majú drevené okná navrch nad plastovými oknami. Výber je však na vás a vašich preferenciách.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick
Redakcia

>> Kvalitné plastové okná
za dobrú cenu TU <<

 

 

Komentáre (3)

 1. Dobrý deň,
  rodičia mali veľmi dlho drevené okná.
  Rozhodli sa ich neskôr meniť hlavne kvôli udržbe, pretože aj rodičia už mali svoj vek.
  Menili ich za plastové.
  Aj tie si chvália a sú spokojní.
  Takže ja si myslím, že naozaj záleži od požiadaviek a od toho čo od okien očakávame. 😉

 2. Ja určite preferujem drevené okna. Kvôli vzhladu a celkovej atmosfére.
  Ale chápem, že pre starších a veľmi vyťažených ľudí to môže byť problém( tá starostlivosť).

 3. Dobrý deň, ja mám strašne veľa rokov drevené okná.
  A som veľmi spokojná. Nikdy by som nemenila. 😀

Komentáre