Ako vybrať ten správny komín

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KomínyStavbaTZBVideo

Ako vybrať ten správny komín

Realizacia Interier Schiedel krb komin kachle správny komín

Pre správnu odpoveď (ako vybrať správny komín) si treba položiť zopár otázok. Aký spotrebič plánujete využívať? Bude plynový alebo na drevo/peletky? Chcete mať komín schovaný? Teda aby bol súčasťou stien budovy? Alebo chcete komín vidieť? Máte ho vidieť v interiéri alebo bude v exteriéri?

 

 

Typ spotrebiča je potrebné vedieť z dôvodu, že každý spotrebič s ohľadom na typ paliva potrebuje iný priemer prieduchu. Plynové spotrebiče, tak ako ich teraz poznáme, teda plynový kondenzačný spotrebič, či už kotol, alebo plynová krbová vložka si vystačia s priemerom 60 alebo 80 mm, a zároveň treba myslieť že ich používame ako uzavreté. Teda potrebujeme priviesť vzduch na ich prevádzku.

Kombigas brusena tvarnica gasfix solar komin

Na to vieme využiť napríklad komínový systém KOMBIGAS. Ten má šachtu, v ktorej vieme použiť kovovú alebo plastovú vložku na odvod spalín a zároveň priestor šachty na nasávanie vzduchu. Súčasťou daného komínového systému je aj keramická (šamotová – izostatická) vložka pre odvod spalín od spotrebiča na drevo (/tuhé palivá).

Systém KOMBIGAS, keďže má vonkajšie opláštenie z komínových tvárnic, sa zabudováva do stien, alebo sa k nim pristavuje. Povrchovou úpravou býva omietka. Teda sa komín stáva “neviditeľným”. Možno ho vieme definovať, nájsť, ako vystupujúcu konštrukciu zo steny. Vzhľadovo je však súčasťou stien.

Ak máte požiadavku, že komín treba vidieť, tak nás to teší. Zaslúži si to.

Pre interiér je zaujímavý kovový komín napríklad Schiedel ICS – je lesklý.

Schiedel PERMETER - šedý, biely, čierny kominovy system

Pre tak riešený odvod spalín odporúčame aj Schiedel PERMETER – kovový komín čiernej farby. Tiež ľahko použiteľný pre zvislý dymovod – teda správny komín priamo nad spotrebičom. Ak budete mať tesný spotrebič, teda bude potrebovať na svoju prevádzku vzduch z exteriéru, tak je využiteľný Schiedel PERMETER Smooth Air. Je masívnejší, lebo ponúka okrem odvodu spalín prívod vzduchu, ale stále sa jedná o vonkajší priemer len od 250 mm.

Permeter Smooth Air kominovy system

Ak bude tepelnoizolačná vrstva dvojitá, tak 300 mm. Nie je problémom, ak váš spotrebič umožňuje len zadné napojenie prívodu vzduchu. Máme k dispozícii adaptér, ktorý sa postará o “odpojenie” prívodu vzduchu komínom a umožní napojenie prívodu vzduchu do zadnej časti spotrebiča.

Ak má byť správny komín Schiedel v exteriéri, tak je jedno aký použijete. Pre štandardné stavby sú takto použiteľné všetky naše typy komínových telies. Nevýhodou keramického komína, z komínových tvárnic, je potreba základu. Výhodou kovových komínových systémov Schiedel je ich možnosť montáže na konzoly – na stenu stavby. Vďaka svojej nízkej hmotnosti je možné ich takto začať stavať na stene, nepotrebujú základ. Ďalšou výhodou je možnosť s takým kový komínom uhnúť. Teda sa dá obísť prečnievajúca strecha bez potreby jej priameho prieniku komínovým telesom.

Ak budete potrebovať ďalšie informácie ku komínom Schiedel, neváhajte nás kontaktovať. Ako jediný poskytovateľ komínových riešení máme poradenstvo, osobné, v každom z regiónov Slovenska, naši pracovníci majú spolu viac ako 200 rokov skúseností s komínovými riešeniami. Máme komíny, krby a ventilačné riešenia navrhnuté pre váš život. Pre teplo a svetlo za každých okolností.

Galéria

Foto: Schiedel
Text: Schiedel

Schiedel Logo

www.schiedel.com

>> Vhodné digestory
TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  ďakujem Vám za tipy.
  Kedže sa rozhodujem pre krb, ktorému je komín vidieť, je článok pre mňa veľmi užitočný.
  Určite sa nechám inšpirovať.

 2. Dobrý deň,
  my práve staviame dom a došlo na výber komína….
  Takže určite si nejaké rady zoberieme k srdcu.
  Ďakujem

Komentáre