Upratovanie podľa Marie Kondo: Metóda KonMari krok za krokom

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

Upratovanie podľa Marie Kondo: Metóda KonMari krok za krokom

Upratovanie podľa Marie Kondo: Metóda KonMari krok za krokom, zdrave byvanie, hygiena byvania

Japonská expertka na upratovanie Marie Kondo vyvinula doslova revolučnú metódu, s ktorou budete mať upratané už navždy. Navyše, metóda KonMari je, na rozdiel od stresujúceho sobotného upratovania, príjemným relaxom. Ak sa chcete o kúzelnom upratovaní dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Kto je Marie Kondo a čo je KonMari metóda?

Marie Kondo je japonská poradkyňa a sprievodkyňa upratovaním. Táto drobná dáma sa v upratovaní vyzná ako nik iný. Niet sa čomu diviť – veď s kúzelným upratovaním začala ešte ako dieťa a dnes je z nej svetoznáma expertka a autorka dvoch bestsellerov.

Metóda KonMari je založená na dvoch základných princípoch:
– Rozhodnite sa, čo si chcete nechať.
– Nájdite veciam správne miesto.

Kúzelné upratovanie podľa Marie Kondo krok za krokom

1. Zaviažte sa, že si urobíte poriadok

Stanovte si jasný cieľ a upratovanie uchopte ako výzvu, ktorá vám môže priniesť spokojnejší život. Hoci upratovanie nie je jednoduché, výsledok bude určite stáť za to.

2. Predstavte si svoj ideálny životný štýl

Pred uprataním si vytvorte detailnú víziu vášho života. Ako chcete, aby váš domov vyzeral? Vizualizujte si váš spokojný život a nezabúdajte, že ak budete mať zorganizovaný a usporiadaný domov, aj váš život sa stane harmonickým.

Upratovanie podľa Marie Kondo: Metóda KonMari krok za krokom, zdrave byvanie, hygiena byvania

Neprehliadnite:
Vyrobte si domáce čistiace prostriedky: Čím nahradiť saponát či prací prášok?
3. Pustite sa do vyhadzovania

Zvyknete si odkladať staré a nevyužité veci a veríte že ich ešte iste využijete? S týmto zvykom by ste sa podľa Marie Kondo mali veľmi rýchlo rozlúčiť. Ak chcete mať uprataný domov raz a navždy, neodkladajte si zbytočné veci. Ak sa zbavíte nepotrebných vecí, získate prehľad o veciach, ktoré máte doma a vaše skrine prestanú praskať vo švoch.

4. Upratujte podľa kategórie, nie podľa miesta

Jednou z najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri upratovaní, je upratovanie jednotlivých izieb. Marie odporúča, aby ste namiesto toho začali upratovať podľa kategórií. V pondelok si upracte všetky knihy, v stredu oblečenie.

Náš TIP:
Všetky predmety z jednej kategórie si počas upratovania zhromaždite na jedno miesto, aby ste mali prehľad, čo všetko máte doma.

Ak sa napríklad rozhodnete upratať si oblečenie, vytvorte si v jednej miestnosti kopu úplne všetkého oblečenia. Keď zbadáte, aké množstvo nenoseného a starého oblečenia máte, môžete sa pustiť do triedenia a vyhadzovania. Posledným krokom je dôsledné organizovanie a ukladanie na vhodné miesto.

Upratovanie podľa Marie Kondo: Metóda KonMari krok za krokom, zdrave byvanie, hygiena byvania

5. Postupujte v správnom poradí

Aby sa vám nestalo, že celý deň strávite pri starých knihách, alebo spomienkových predmetoch, Marie navrhuje, aby ste pri upratovaní postupovali od predmetov s najmenšou citovou väzbou. Predmety si rozdeľte do týchto kategórií:

1. oblečenie
2. knihy
3. dokumenty, papiere
4. ostatné
5. sentimentálne predmety

Pri upratovaní začnite oblečením, ktoré sa vyhadzuje oveľa jednoduchšie než staré fotky či hračky z detstva. Ak budete mať upratané všetko ostatné, môžete sa pustiť do predmetov, ku ktorým vás viažu mnohé spomienky.

6. Čo vám robí radosť?

Marie chápe, že môže byť ťažké triediť a vyhadzovať veci. Preto vymyslela pomôcku, s ktorou bude vyhadzovanie o niečo jednoduchšie. Ak sa neviete rozhodnúť, či niečo vyhodiť, odpovedzte si na otázku: Prináša mi táto vec radosť?

Ak je odpoveď nie, alebo si nie ste celkom istí, vec jednoducho vyhoďte. Dôležité je, aby ste vyhadzovanie nevnímali ako negatívny a smutný proces. Práve naopak – buďte vďační, že sa zbavujete vecí, ktoré vás držali v neporiadku a chaose. Vďaka triedeniu sa posúvate vpred a vaše bývanie sa stáva harmonickým.

Upratovanie podľa Marie Kondo sa stalo hitom na celom svete. Ak si chcete upratať váš domov a vniesť do života harmóniu, vyskúšajte metódu KonMari aj vy. Pripravili sme pre vás 6 základných krokov, podľa ktorých by ste mali postupovať. A nezabúdajte – kúzelné upratovanie by malo byť relaxom a príjemným procesom.

Foto: Pexels
Redakcia

>> Vhodné čistiace prostriedky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre