Veci na vyhodenie, pretože sa kuchyňa vďaka ním mení na blší trh

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyne

Veci na vyhodenie, pretože sa kuchyňa vďaka ním mení na blší trh

Kuchyňa sa mení na blší trh

Kuchyňa je z hľadiska usporiadania najnáročnejšia miestnosť, najmä ak je rozmerovo menšia. Gazdinky do nej musia nielen umiestniť všetko potrebné, ale postarať sa aj o pohodlie a útulnosť. Aké veci by ste mali radšej poslať do koša, aby sa kuchyňa nezmenila na sklad vecí, ktoré len zaberajú miesto a kazia estetiku miestnosti.

Prázdne sklenené nádoby

Prázdne sklenené nádoby kuchyňa

Ak sa gazdinka zaoberá konzerváciou, v jej arzenáli musia byť sklenené nádoby. V opačnom prípade však nemá zmysel zbierať prázdne nádoby. Namiesto toho, aby sme zaváraninové flaše od uhoriek, zeleniny či paradajkového pretlaku vyhadzovali, mnohí si ich ukladáme do kuchynských skriniek v nádeji, že ich raz určite budeme potrebovať. Ako ukazuje prax, tá chvíľa potreby nikdy nepríde, ale každý mesiac pribúdajú ďalej.

 

 

Dobre si premyslite, či takéto nádoby naozaj potrebujete. Ak ich máte vo vašom byte len na parádu, zbavte sa ich. Kuchyňa sa stane oveľa čistejšou, útulnejšou a priestrannejšou. Navyše uvoľní miesto pre skutočne užitočné veci.

Staré dosky na krájanie

Staré dosky na krájanie kuchyňa

Bohužiaľ, dosky na krájanie neslúžia večne. Ako každá iná vec, majú svoj vlastný dátum spotreby. A čím neopatrnejšie zaobchádzame s pravidlami prevádzky a údržby, tým menej poslúžia. Takže napríklad drevené dosky by nemali byť v častom kontakte s vodou, inak časom napučia. Tiež ich nemožno skladovať vedľa sporáka, aby drevo vplyvom tepla neprasklo. Nepríjemný zápach by sa nemal odstraňovať saponátom, ale citrónom, hrubozrnnou soľou alebo sódou. Dokonale neutralizujú ryby, cesnak či cibuľu.

Rovnako dôležité je mať niekoľko dosiek na rezanie rôznych výrobkov. V kuchyni by mala byť samostatná doska na krájanie rýb, mäsa, chleba, zeleniny a ovocia. Ideálne, ak sú rôznych farieb alebo tvarov, aby ste ich neplietli.

Akonáhle si všimnete, že na doske sa objavili hlboké škrabance, začnú vyzerať neupravene a nepríjemne zapáchať, je čas na upgrade zariadenia. Nové dosky na krájanie okamžite osviežia kuchyňu a urobia ju krásnou a úhľadnou.

Magnetky a poznámky na chladničke

Magnetky na chladničke kuchyňa

Keď premýšľate o tom, čo si priniesť z dovolenky, prvá vec, ktorá vás napadne, je magnetka. Okrem chladničky sa však nemajú kam zavesiť. Takto nazbierate celú zbierku magnetiek, ktoré nakoniec zaplnia celé dvierka chladničky. A spolu s tým prichádza aj pocit chaosu a neporiadku, ktorý nezmizne ani po generálnom upratovaní.

To isté platí pre všetky druhy poznámok pre seba o kúpe vajec, pripomenutí vziať psa k veterinárovi na očkovanie, zavolať na úrad atď. Na prvý pohľad sa zdá, že takéto nálepky značne uľahčujú život, no v skutočnosti z nich nie je žiaden úžitok. Nielenže sa zabudnete pozrieť na tieto poznámky, ale navyše spôsobíte neporiadok v kuchyni.

Najlepšou možnosťou je použiť organizér vo vašom smartfóne. Je to oveľa praktickejšie a pohodlnejšie, keďže telefón máte vždy po ruke. Navyše v kuchyni nebudú žiadne odpadky. Čo sa týka magnetiek, je lepšie si k nim dokúpiť špeciálnu magnetickú tabuľu, aby vyzerali pekne a úhľadne.

Obitý riad

Obitý riad kuchyňa

Je pravdepodobné, že vaša kuchyňa bude mať aj niekoľko ošúchaných a obitých tanierov a pár prasknutých hrnčekov. Pitie a jedenie z takýchto jedál nie je bezpečné, hrany vás môžu poškriabať na perách a prasknutý pohár môže prasknúť, keď doň nalejete vriacu vodu. Takýto poškodený riad vymeňte za nový a s ním aj za lepší pocit pri jeho používaní.

Nám známe veci sa niekedy stanú nielen obyčajnými, ale sú vnímané aj ako neoddeliteľná súčasť kuchyne. Ak si však uvedomíte, že kvôli nim miestnosť vyzerá nevhodne, vyhoďte niektoré nepotrebné predmety alebo ich vymeňte za nové.

Foto: shutterstock
Redakcia

>> Zariaďte si kuchyňu novými
spotrebičmi TU alebo nižšie <<

 

Komentáre