Vyrob si vlastnoručne doma dekoračný lampáš

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma dekoračný lampáš

Dekoracny lampas

Čas letí neuveriteľne rýchlo a čo nevidieť sú tu opäť najkrajšie sviatky roka. A tak sme si pre vás pripravili malú inšpiráciu a ňou je dekoračný lampáš. Môžete si ním skrášliť interiér alebo aj exteriér, tak ako sme to urobili my. Lampáš sme umiestnili pred vchodové dvere a vyzdobili sme ho farbami jesene.

 

 

Pri jeho výrobe sme postupovali nasledovne:

1. Príprava materiálu – škárovky

Lampáš je vyrobený z dubového dreva. Z neho si pripravíme 3 škárovky. Jedna bude slúžiť ako podstavec a po zrezaní bude mať rozmery 32 x 32 cm, druhá škárovka bude slúžiť ako vrch lampáša a bude mať rozmery 32 x 32 cm a z tretej bude strieška s rozmerom 19 x 19 cm. Škárovku vytvoríme tak, že si pripravíme dosky istej dĺžky a šírky (musí byť väčšia ako rozmery jednotlivých častí lampáša, uvedené vyššie), ktoré ohobľujeme a zlepíme lepidlom na drevo a stiahneme sťahovákmi.

Dekoracny lampas príprava materiálu škárovky

Po 24 hodinách sťahováky odstránime, zrežeme všetky tri časti podľa rozmerov. Škárovky obrúsime dohladka a natrieme olejom. Môžeme ich ofrézovať, aby sme lampáš trošku ozvláštnili.  Teraz máme pripravený materiál na ďalšiu prácu.

2. Hlavná konštrukcia lampáša

Hlavná konštrukcia lampáša

Hlavná konštrukcia lampáša

Potrebujeme na ňu 4 hranoly, ktoré si ohobľujeme na rozmer 4 x 4 cm a dĺžku 67 cm. Na cirkulárke si z hranolov vyrežeme tzv.“elká“ (L), ktoré budú mať šírku 4 x 4 cm a vnútorný výrez bude mať rozmer 1 x 1 cm. Takto nám vzniknú 4 časti v tvare L a tie pospájame dokopy s ôsmimi doštičkami. To znamená, že 4 doštičky s rozmermi: v: 8,5 cm, š.: 25 cm a h.: 1 cm spojíme s „elkami“ v hornej časti a 4 doštičky s rozmermi: v: 8,5 cm, š.: 23 cm a h.: 1 cm spojíme s „elkami“ v dolnej časti. Spájanie realizujeme pomocou lepidla na drevo. Použijeme tiež sponkovačku, aby nám spoje lepšie držali.

3. Dvierka a rukoväť

Do dvoch „eliek“ vyrežeme 2 cm medzeru tak, aby sme mohli do nej vložiť dvierka. Samotné dvierka vyrobíme zo 4 hranolčekov hrubých 2 x 2 cm, z toho 2 budú široké 25 cm a vysoké 50 cm a ďalšie dve budú široké 21 cm. Výška ostáva rovnaká, teda 50 cm. Takto pripravené hranoly si pospájame pomocou lepidla. Vzniknú nám dvierka lampáša. Do jednej časti si z vnútornej strany vyfrézujeme asi 1 mm otvor.

Dvierka a rukoväť lampasa

Doňho vsadíme pánty a prišraubujeme ich. Dvierka budeme otvárať pomocou rukoväte, na ktorú budeme potrebovať dva vykružováky. Jeden vykružovák veľkosti 35 a druhý veľkosti 15. Vykrúžime dva kruhy, ktoré prebrúsime a následne spojíme dokopy.

4. Podstavec striešky

Kompletizácia podstavca striesky

Na podstavec budeme potrebovať doštičky hrubé 2 cm s rozmerom 12 x 7 cm. Doštičky k sebe spojíme pomocou lepidla natupo, teda do tvaru štvorca. Takto spojené doštičky by mali mať rozmer 14x7cm. Podstavec máme pripravený.

5. Kompletizácia

Doštičky k sebe spojíme pomocou lepidla natupo

Podstavec prišraubujeme na striešku. Tento celok pripevníme k vrchnej časti lampáša. A to všetko prišraubujeme ku konštrukcii celého lampáša. Lampáš má okrem vrchnej časti aj podstavec, na ktorom stojí. Najprv na neho pripevníme nožičky a tak prišraubujeme aj 5 cm šraubami skompletizovaný lampáš.  Pri kompletizácii nezabudnite predvŕtať miesta, ktoré budete spájať šraubami. Zavŕtajte však hlbšie, aby boli šrauby zapustené a nebolo ich vidieť.

6. Povrchová úprava

Povrchová úprava lampasa

Celý lampáš ešte prebrúsime dohladka. Natrieme orechovou lazúrou vhodnou do exteriéru. My sme lampáš natreli dvakrát, aby bol chránený, keďže ho máme vonku a je vystavený poveternostným vplyvom.

7. Plexisklo

Dekoracia lampasa

Do takto pripraveného lampáša ešte pripevníme plexisklo. Naše má hrúbku 2 mm. Vyrežeme ho podľa veľkosti dvierok a zvnútra ho prišraubujeme malými šraubami. Pri jeho upevňovaní buďte veľmi opatrní, aby neprasklo.

8. Tip na záver

Lampáš môžete nadekorovať podľa vášho vkusu. My sme použili jesenné lístie, sviečku a svetielka. Na Vianoce sviečku vymeníme za stromček. Nech je vianočná atmosféra dokonalá.

Galéria

Foto: autor
Text: redakcia

>> Ďaľšie zaujímavé
lampáše nájdete TU <<

 

 

Komentáre (2)

  1. Jeej ja keď som bola malá tak sme takéto podobné vyrábali na Sv. Martina 🙂

  2. Dobrý deň,
    krásny lampášik. Taký na všetky ročné obdobia.

Komentáre