Pre pokojný a kvalitný spánok je dôležitý správny matrac, viete aký?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérSpálne

Pre pokojný a kvalitný spánok je dôležitý správny matrac, viete aký?

Pre pokojný a kvalitný spánok je dôležitý správny matrac, viete aký

Ak sa chcete dobre vyspať a ráno sa zobudiť bez bolesti chrbtice, nemali by ste podceniť jeho výber. Vyznať sa v širokej ponuke matracov je však náročné, takže množstvo ľudí sa riadi najmä ich cenou. To je ale veľká chyba. Poradíme vám, ako vybrať správny matrac a čo by ste si mali pri kúpe všímať.

Akú tvrdosť matraca zvoliť?

Tvrdosť matraca je kľúčovým faktorom, ktorý by ste pri jeho výbere mali zvážiť. Všeobecne platí, že ľudia s nižšou hmotnosťou by mali siahnuť po matraci s nižšou či strednou tvrdosťou. Naopak, ľudia s vyššou hmotnosťou potrebujú tvrdší matrac, pretože vyvíjajú na matrac vyšší tlak.

Neprehliadnite:
Recyklovaním paliet sa dá vyrobiť množstvo nábytku, zostrojte si paletovú posteľ

Tuhosť matraca by ste mali prispôsobiť aj spánkovej polohe, v ktorej spávate. Mäkký či stredne tvrdý matrac je ideálny pre tých, ktorí spia na bruchu a na boku. Tvrdý matrac ocenia najmä osoby spiace na chrbte.

Myslite aj na to, že lacnejšie a mäkšie matrace sa rýchlejšie preležia. Váš spánok tak už o niekoľko mesiacov môže byť opäť bolestivý.

Náš TIP:
Vyberte si matrac so snímateľným poťahom, ktorý môžete ľahko oprať aj doma.

Pre pokojný a kvalitný spánok je dôležitý správny matrac, viete aký

Vyberte si najvhodnejší materiál matraca

Okrem tvrdosti je dôležitý aj materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Dnes už si môžete vybrať zo širokej ponuky materiálov a ich kombinácií.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito typmi matracov:

– Penové matrace – vďaka pružnostiuniverzálnosti sú penové matrace stále obľúbenejšie. Zaručia vám príjemný a pohodlný spánok, no nezabudnite matrac položiť na lamelový rošt.
– Latexové matrace – matrace z latexu sú známe svojou životnosťoutvarovou stálosťou. Kvôli menšej priedušnosti sa však nehodia pre osoby, ktoré sa príliš potia.
– Pružinové matrace – patria k najpoužívanejším typom matracov. Vyznačujú sa dlhou životnosťou, no nízkou prispôsobivosťou vášmu telu. Na trhu nájdete aj špeciálne taštičkové matrace.
– Sendvičové matrace – vniekoľkých vrstvách kombinujú viaceré materiály. Spojením ich vlastností vzniká pohodlný matracdlhou životnosťoutvarovou stálosťou, ktorý sa prispôsobí vášmu telu.

Výber správneho matraca nie je jednoduchý ani rýchly. Ak chcete skutočne kvalitný a pohodlný matrac, mali by ste sa vydať do obchodu a vyskúšať si vybrané matrace. Nezabúdajte, že pre výber tuhosti matraca je dôležitá váha aj poloha, v ktorej najčastejšie spíte. Pri výbere zvážte aj vlastnosti, ktoré by matrac mal mať a podľa nich vyberajte materiál.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre