Vyrob si vlastnoručne doma stojan na kuchynské utierky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma stojan na kuchynské utierky

Stojan na kuchynske utierky, urob si sam

V našom cykle Urob si sám pokračujeme výrobou stojanu na kuchynské utierky. Použili sme opäť čerešňové drevo. Stojan sa skladá z dvoch častí. Podstavec (spodná časť) a držiak. Stojan si vyrobíme ho si nasledovne.

1. Na obe časti potrebujeme drevo hrubé cca 3 cm. Dosky následne ohobľujeme a zrovnáme v zrovnávačke. Môžete použiť aj hrubšie. Je to na Vás. My Vám dávame inšpiráciu ako to urobiť, ale ak si tam pridáte niečo svoje, bude to aj tak skvelé.

2. Podstavec na stojan vyrobíme tak, že si dosku narežeme na šírku aspoň 18 cm. Ak takú dosku nemáme k dispozícii, zlepíme 2 alebo 3 dosky dokopy, aby sme z nej vytvorili dosku požadovanej šírky. Zlepením by mal vzniknúť štvorec. Ten si vyrežeme frézou, pomocou prípravku upevneného na frézu (domáci výrobok), poprípade vyrežeme priamočiarou pílou. Odporúčame však vyrobiť si prípravok, nakoľko s ním dosiahnete ideálny kruh.

3. Prípravok si vyrobíme tak, že na ručnú frézu pripevníme kúsok tenkej doštičky (sololitu). Tú si umiestnime presne do stredu štvorca. S frézu točíme do kruhu a stále pridávame úber (hĺbku rezu) kým nebudeme mať hrúbku 3 cm. Takto vznikne kruh, teda podstavec na stojan. Ten si môžeme skrášliť pomocou tvarovaných frézok.

 

4. Z druhej ohobľovanej doštičky odrežeme hranolček 3 x 3 cm, minimálne 27 cm dlhý. Vznikne držiak. Tomu pomocou frézy zaoblíme hrany. My sme použili rádiusovú frézku.

5. Povrchová úprava: všetky časti ofrézujeme a zabrúsime šmirglom (brúsnym papierom) dohladka.

6. Spájanie: do stredu podstavca navŕtame dieru skrz, ktorá musí byť menšia ako šrouba. Do podstavca zahĺbime otvor, aby bola šrouba zapustená v podstavci a neprečnievala. Obidva kusy spojíme dokopy šroubou a lepidlom.

7. My sme použili už klasicky kuchynský olej. No môžete použiť olej alebo vosk podľa Vášho výberu.

Stojan na kuchynske utierky, urob si sam

Foto: autor
Redakcia

>> Podobné kuchynské doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre