Vyrob si vlastnoručne doma stojan na servítky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma stojan na servítky

Vyrob si vlastnorucne doma stojan na servitky, urob si sam

Náš cyklus o výrobkoch, ktoré si môžete urobiť aj doma, pokračuje ďalšou časťou. V tej prvej sme sa venovali výrobe drevenej lavice s úložným priestorom. Dnes sa budeme venovať výrobe stojana na servítky. Stojan je vyrobený z čerešňového dreva, pretože práve také sme mali k dispozícii. Doma sme orezávali čerešňu. Z nej sme narezali doštičky na stojan a nechali ich dobre preschnúť. Následne sme z neho vyrobili tento stojan.

Vyrob si vlastnorucne doma stojan na servitky, urob si sam

Postup práce:

1. Pripravíme si hranolček s hrúbkou 2 cm. Tento hranolček si ohobľujeme v hobľovačke a následne zrovnáme v zrovnávačke. Týmto postupom získame hranolček hrubý cca 1,2 cm. Potom si ho prerežeme na 2 časti a dostaneme dosky hrubé cca 0,6 cm. Vytvorili sme si steny stojana. Zatiaľ nie sú zrezané.

2. Pripravíme si drevo v tvare štvorca, ktoré bude po ohobľovaní a zrovnaní široké 3,5 cm a vysoké 1,5 cm. Toto drevo bude tvoriť stred stojana. Ten musí byť hrubší a ťažší ako sú steny, aby mal dostatočnú stabilitu.

3. K drevu v tvare štvorca prilepíme lepidlom na drevo steny stojana a stiahneme ich sťahovákmi (stolárskymi svorkami). Počkáme 1 deň, kým sa všetko zlepí dokopy.

 

4. Na druhý deň po dôkladnom zlepení si určíme a ceruzkou naznačíme výšku stojana. Steny stojana priložíme na pokosovú pílu a zrežeme. V našom prípade je výška stojana 8 cm. Je však na Vás akú výšku si zvolíte.

5. Určíme si tiež šírku stojana a naznačíme stred. Následne zrežeme obe strany pokosovou pílou pod 45 stupňovým uhlom.

6. Vrchnú časť a boky zrazíme frézou pod 45 stupňovým uhlom tak, aby sme nemali ostré hrany. Nakoniec celý stojan zabrúsime na pásovej brúske použitím čo najjemnejšieho zrna. Všetko musí byť v jednej rovine.

7. Povrchovú úpravu necháme na Vás. Môžete stojan natrieť olejom, prípadne priehľadným voskom alebo dať farebný olej, či vosk. My sme použili obyčajný kuchynský olej. Farba čerešňového dreva tak dokonale vynikla.

Vyrob si vlastnorucne doma stojan na servitky, urob si sam

Foto: autor
Redackia

>> Podobné kuchynské doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre