Plynový kotol alebo tepelné čerpadlo?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KotlyStavbaTepelné čerpadláTZBVykurovanie

Plynový kotol alebo tepelné čerpadlo?

Plynový kotol alebo tepelné čerpadlo WOLF Dom

Medzi najobľúbenejšie vykurovacie systémy v novostavbách patria plynové kotly a tepelné čerpadlá. Pri plynovom kúrení sa môžete spoľahnúť na osvedčenú technológiu. Tepelné čerpadlá sú modernou, ekologickou alternatívou. Ktoré vykurovanie je však vhodnejšie pre vašu budovu a vaše potreby – plynové kúrenie alebo tepelné čerpadlo? Bolo by prípadne vhodné skombinovať obe zariadenia a vytvoriť hybridný systém? Pozrime sa bližšie na výhody aj nevýhody týchto vykurovacích systémov a možnosti ich kombinovania.

 

 

Tepelné čerpadlá aj plynové kotly slúžia na vykurovanie budov, fungujú však na odlišných princípoch.

 • Plynové kotly vytvárajú teplo na vykurovanie spaľovaním fosílnych palív.
 • Tepelné čerpadlo na druhej strane využíva teplo okolitého prostredia a zvyšuje svoju teplotu pomocou elektrického prúdu.

Plynový kondenzačný kotol CGB 2 Wolf

Plynové kondenzačné kotly WOLF

Moderné plynové vykurovanie s kondenzačnou technológiou je veľmi účinné. Spaľuje plyn a prenáša vyrobené teplo do vykurovacej vody. Pritom sa uvoľňujú spaliny z horenia. Vďaka kondenzačnej technológii je možné v nich obsiahnutú energiu taktiež využívať na zohrievanie vykurovacej vody.

Výhody:

 • Spoľahlivé: V prípade plynového kúrenia ide o osvedčenú a spoľahlivú technológiu.
 • Cenovo výhodné: Plynové kúrenie má v porovnaní s inými vykurovacími systémami nižšie obstarávacie aj prevádzkové náklady.
 • Efektívne: Moderné plynové kondenzačné kotly sú účinné. Dokážu premeniť na teplo takmer všetku energiu obsiahnutú v plyne.
 • Priestorovo úsporné: Plynové kúrenie nezaberie veľa miesta. Pri používaní zemného plynu navyše nie je potrebný žiadny zásobník.
 • Ľahko kombinovateľné: Plynové kúrenie je možné dobre kombinovať s inými vykurovacími systémami, napríklad tepelným čerpadlom alebo solárnym systémom.

Nevýhody:

 • Potrebné plynové potrubia: Na vykurovanie zemným plynom potrebujete do domu priviesť plynové potrubie. Ak nie je dostupné, musí sa zabudovať zásobník na skvapalnený plyn. Tým sa zvýšia náklady aj priestorové požiadavky.
 • Nie je klimaticky neutrálne: Moderné plynové kúrenia fungujú efektívne, zanechávajú však ekologickú stopu. Pri spaľovaní plynu sa v konečnom dôsledku spotrebúva fosílne palivo.
 • Závislosť od cien plynu: Náklady na vykurovanie závisia od kolísajúcej ceny plynu, a preto sa nedajú plánovať vopred.

WOLF Tepelne cerpadlo Split

WOLF CHA Monoblock

Tepelné čerpadlá WOLF

Tepelné čerpadlo využíva teplo z nasledujúcich prírodných zdrojov: podzemná voda (tepelné čerpadlo voda/voda), podzemie (tepelné čerpadlo soľanka/voda, nazývané aj geotermálne tepelné čerpadlo) a okolitý vzduch (tepelné čerpadlo vzduch/voda, nazývané aj vzduchové tepelné čerpadlo).

Vykurovací systém zvýši teplo z okolitého prostredia na vyššiu teplotnú úroveň, aby mohol vykúriť budovu. Toto sa dosiahne v rámci cyklického procesu, pri ktorom sa čiastočne využíva aj elektrický prúd.

Výhody:

 • Ekologické: Tepelné čerpadlo je veľmi ekologické. Okrem elektrického prúdu pre kompresor využíva iba obnoviteľné zdroje energie. Pomocou fotovoltaického systému si môžete elektrinu vyrábať aj sami a kúriť tak CO2 neutrálne.
 • Nízke náklady na kúrenie: Náklady na elektrinu sú nízke.
 • Priestorovo úsporné: Tepelné čerpadlo nie je oveľa väčšie ako plynový kotol, a preto tiež nezaberá veľa miesta.
 • Nízke nároky na údržbu: Tepelné čerpadlá vyžadujú iba minimálnu údržbu.
 • S možnosťou dotácií: Na inštaláciu tepelného čerpadla získate atraktívnu štátnu dotáciu.
 • Dobre kombinovateľné: Tepelné čerpadlá je možné jednoducho kombinovať s inými vykurovacími systémami.

Nevýhody:

 • Vysoké obstarávacie náklady: Kúpa tepelného čerpadla je v porovnaní s inými vykurovacími systémami pomerne drahá. Na druhej strane má však veľmi nízke prevádzkové náklady.
 • Potrebné povolenia: Pri niektorých tepelných čerpadlách, napr. pri tepelných čerpadlách zem-voda, je potrebné urobiť vrty. Na to musíte mať povolenie.
 • Závislosť od cien elektriny: Ste závislí od aktuálnych cien elektrickej energie – s výnimkou vlastnej výroby el. prúdu.

Tepelné čerpadlo je vhodné najmä do domov, ktoré majú veľmi dobrú tepelnú izoláciu. Keďže mnoho starších budov túto podmienku nespĺňa, máte v takýchto budovách na výber z dvoch praktických možností:

 • plynové kúrenie,
 • alebo kombinácia plynového kúrenia a tepelného čerpadla.

Pri hybridnom vykurovaní zabezpečuje tepelné čerpadlo základnú dodávku tepla. Plynové kúrenie sa zapína v špičkách spotreby tepla, kedy je vykurovací výkon tepelného čerpadla nedostatočný.

Plynové kúrenie aj naďalej zostáva zmysluplným riešením v už existujúcich budovách. S ohľadom na rozumné plánovanie do budúcnosti by ste však mali uvažovať aj nad zaobstaraním tepelného čerpadla. Pri novostavbách sa odporúča ekologické tepelné čerpadlo. Vyššie obstarávacie náklady sa vďaka dotáciám a nižším nákladom na vykurovanie veľmi rýchlo vrátia späť.

WOLF kuchyna CGB 2

WOLF je expert na vnútorné prostredie!

WOLF už 30 rokov dodáva na náš trh systémy vykurovacej a vetracej techniky a vzduchotechniku. Navrhujeme maximálne efektívne riešenia na mieru pre zdravé a komfortné vnútorné prostredie. Prémiové tepelné čerpadlá WOLF, boli vyvinuté na základe viac ako 50 ročných skúseností a zabezpečujú vykurovanie a chladenie pre rodinné domy v celej Európe. Viac informácií: slovensko.wolf.eu.

WOLF logo nove

Galéria

Foto: Wolf

>> Zariaďte si kúpelňu
TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre