Trendy v kuchyniach, elegantný look a eko riešenia

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyne

Trendy v kuchyniach, elegantný look a eko riešenia

Trendy v kuchyniach, elegantný look a eko riešenia, VELVET STAR, kuchyne ORESI

Aktuálne trendy v kuchyniach charakterizujú tri hlavné črty: harmonický dizajn, premyslené schované úložné priestory a kombinovanie zaujímavých materiálov. Kuchyne sú elegantné, štýlom kopírujú obývačku a používajú sa v nich materiály z udržateľných alebo obnoviteľných zdrojov.

Kuchynský nábytok s jemnými reliéfmi a metalickými odleskami v tmavých farbách od matnej čiernej cez rôzne odtiene sivej až po kobaltovo modrú či šalviovo zelenú nastúpil ako zaujímavý trend už v predchádzajúcej sezóne a teraz naberá na sile. „Tmavá elegancia pristane najmä kuchyniam s dostatkom svetla, s veľkými oknami alebo domácnostiam, kde je kuchyňa spojená s obývačkou,“ hovorí návrhárka kuchýň Magdaléna Boriová z Oresi.

„Nielen dizajnéri, ale aj majitelia kuchýň sú čoraz odvážnejší a neboja sa kombinovať zaujímavé materiály či rôzne povrchové úpravy kuchynského nábytku.“ Jedálenský nábytok je pestrý, štýlovou voľbou sú jemné pastelové odtiene stoličiek, skriniek a doplnkov.

„Hoci biela je stále žiadaná a rovnako sú in aj toskánske alebo province kuchyne, aktuálne sú módne aj kombinácie čiernych matných plôch s farebnými akcentmi, pretože miestnosť by nemala byť zariadená v jednej farbe. Dopyt je aj po dekoroch z dreva v tmavom i svetlom prevedení. Priestor doladia veľké plochy, ako sú steny a podlaha.“ Veľmi efektným doplnkom sú 3D tapety a spotrebiče v retro štýle. „O slovo sa v kuchyni intenzívne hlási drevo v čo najprirodzenejšej podobe, žiadaná je priznaná kresba dreva na nábytku alebo pracovnej doske, neopracované svetlé drevo, drevené lamely. Do našich kuchýň sa vracia príroda a zákazníci si čoraz častejšie vyberajú materiály z udržateľných zdrojov.“

Je to naozaj kuchyňa? Je!

Krásna kuchyňa už nemá len vstavané spotrebiče, novinkou sú aj vstavané skrine. Kuchynský nábytok pôsobiaci ako kompaktný celok s jeho minimalistickým dizajnom čoraz viac pripomína obývačku. Kuchyňa je jednoducho miesto, kde sa nielen varí, ale aj žije, debatuje, kde sa odohráva sociálny život rodiny a tomu sa prispôsobuje celkový vzhľad a charakter priestoru.

Trendy v kuchyniach, elegantný look a eko riešenia, BALI_PORTO, kuchyne ORESI

„Moderné kuchynské skrinky nemajú úchyty, miesto toho sú vybavené systémom click-open alebo iným riešením otvárania, aby sa podporil celkový moderný a funkčný dizajn kuchýň,“ opisuje Magdaléna Boriová z Oresi Kuchyne. „Čo najviac vecí je schovaných, aby kuchyňa pôsobila kompaktne a bez rušivých prechodov sa plynule spájala s ostatným obývacím priestorom. Všetky police a organizéry na kuchynský riad či potraviny sú sofistikovane ukryté za dverami veľkých skríň. Celé to má nádych modernej elegancie.“

Výrobcovia kladú čoraz väčší dôraz na bezpečnosť, preto je na trhu kuchynský nábytok s certifikátmi potvrdzujúcimi zdravotnú neškodnosť použitých materiálov, s detailne prepracovanými oblasťami pri hranách a dobre premyslenými spojmi.

Zaujímavé kombinácie

Srdcia slovenských domácností si už stihli získať nové materiály v kuchyni – keramika a umelý kameň. V nových kuchyniach sa miešajú rôzne textúry a kombinujú sa nové dvojice materiálov: betón s drevom alebo kov s umelým kameňom. Dizajnéri kuchýň k sebe umne kladú aj rôzne textúry z jedného materiálu, ale v rôznych farbách. „Kombinovanie tmavého nábytku s plochami vo sviežich farebných akcentoch je vizuálne zaujímavé a dobré riešenie nielen pre menšie kuchyne. Tento trend je veľmi lákavý, pôsobí noblesne a dá sa predpokladať, že niekoľko rokov vydrží,“ radí skúsená návrhárka.

Neprehliadnite:
Aké vlastnosti by mal mať kuchynský riad – hrnce, pekáče, či panvice

Kombinuje sa v celom priestore vrátane stien, ktoré môžu byť namaľované farbou kontrastujúcou s farbou kuchynského nábytku, ozvláštnené metalickou alebo 3D tapetou, v prípade bieleho či bledého kuchynského nábytku na niektorých plochách dokonca čiernou.

Moderná úprava povrchov

Nanotechnológie prenikajú aj do povrchových úprav kuchynského nábytku. Vďaka nim majú nové vlastnosti, ktoré uľahčujú fungovanie v kuchyni a zjednodušujú jej čistenie. „Pri výbere trendy matnej kuchyne odporúčam plochy upraviť náterom, ktorý zabraňuje tomu, aby na nábytku ostávali mastné odtlačky prstov a rúk,“ radí odborníčka z Oresi.

Novinkou je taká úprava povrchov, ktorá absolútne mení ich dizajn, napríklad pracovná doska môže pôsobiť ako zhrdzavená, mramorová alebo žulová.

Čoraz viac kuchýň má skrinky od podlahy až po strop, čo je funkčné riešenie vždy chýbajúceho úložného priestoru. To si však vyžaduje dokonale rovné steny a strop, ktoré sú v slovenských bytoch skôr výnimkou. „Moderná kuchyňa je aj taká, ktorá má iba nízke skrinky, umocňuje sa tým dojem luxusného vzhľadu,“ hovorí Magdaléna Boriová.

Trendy v kuchyniach, elegantný look a eko riešenia HAIDA, kuchyne ORESI

Živá zeleň

Kvety nie sú len lacnou dekoráciou, ale aj jedinečným živým dizajnovým prvkom modernej kuchyne. Niektoré trendy kuchyne majú regály určené na miniatúrne skleníky alebo police slúžiace ako vertikálna minizáhradka na bylinky či jedlé kvety.

Dajú sa zasadiť do kompostu, ktorý si v kuchyni sami vyprodukujete premenou zvyškov potravín na tento biologicky využiteľný materiál. Moderné kuchyne sú totiž vybavené nielen smart spotrebičmi, ktoré automaticky šetria energie a vodu, ale aj malými recyklátormi potravín. Neobsahujú dážďovky a zvládnu premeniť na kompost aj mäso a kosti. „Moderné kuchyne nie sú len o dizajne, ich neodmysliteľnou súčasťou je eko prístup – majú vhodné miesta na skladovanie potravín, ktoré sa kupujú bez obalu, a spotrebiče, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu,“ potvrdzuje aj návrhárka kuchýň a vedúca štúdia Oresi Green Cube Bratislava.

Nová éra plánovania

Poprední výrobcovia kuchýň zašli v technológiách ešte ďalej a prinášajú zákazníkom službu, ktorá posúva 3D návrh novej kuchyne na vyšší level. Vďaka vysokému rozlíšeniu sa v nej dá doslova virtuálne ocitnúť ešte skôr, než vôbec existuje. Jednoduchým presúvaním „kociek“ na digitálnom stole sa dá ľahko zmeniť rozmiestnenie nábytku a spotrebičov, zopár klikmi rovnako farba nábytku, stien aj doplnkov a dokonca aj intenzita osvetlenia, takže vidíte, ako bude kuchyňa pôsobiť pri rannom brieždení, cez deň a večer so zapnutými svietidlami. Ide o smart riešenie, ktoré šetrí čas a peniaze, pretože minimalizuje riziko, že nová kuchyňa nebude priestoru svedčať alebo že bude predstava od výslednej realizácie na hony vzdialená.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný kuchynský nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre